Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Értékpapír forgalmazás

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Lelkisegély

MDF

MSZP

Munkaerő

Nemzeti Fejlesztési Terv

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlagfű

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Szokás

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

Tűzijáték

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Alkotmánybírók elé kerül az elvárt adó

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) évek óta következetesen szorgalmazza a költségvetés egyensúlyának helyreállítását és a strukturális reformok végrehajtását – áll a szervezet sajtóközleményében. Ezek nélkül a költségvetés kiigazítása csak időleges, a pazarló és rosszul működő rendszerek előbb utóbb újra hiánynövelő tényezőként jelennek meg.

 

Az MKIK az egyensúly javítása érdekében elkerülhetetlennek tart bizonyos megszorító intézkedéseket. A megszorítások azonban nem lehetnek öncélúak, a reformokra épülő, azokból következő egyensúly-javítási feladatok teljesítését kell előmozdítaniuk. Az intézkedések csak akkor lehetnek eredményesek, ha reformokhoz kapcsolódnak, illetve reformok alapozzák meg őket; az intézkedések döntő súllyal a költségvetési kiadások csökkentésére és szerkezetének átalakítására irányulnak, a bevételek növelésében a szürke- és a feketegazdaság legalizálásával lépnek előre; nem vetnek fel alkotmányossági problémákat; előbb feltárják a növekedést gátló tényezőket, kezelésüket beépítik a középtávú gazdaságstratégiába ? például a felduzzadt költségvetés már önmagában is gátolja a növekedést; nem állítják le a gazdaság, a vállalkozások fejlődését, amely veszélyeztetné az EU források felhasználását.

 

A konvergencia-program újabb változatát őszre össze kell állítani. Ezt a változatot társadalmi párbeszéd keretében, közmegegyezésre alapozva kellene kidolgozni. Addig fel kellene vázolni a középtávú stratégiát, a rá épülő tervet és a részletes (rövidtávra szóló, félévenként megújított) intézkedési tervet, beleértve a piacok folyamatos tájékoztatását szolgáló kommunikációs tervet is. A stratégia felvázolása a kormányzat feladata de egyúttal az ellenzék felelőssége az ésszerű, az ország valódi mozgásteréhez igazodó intézkedések támogatása. Ezért a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara felhívja az országgyűlés valamennyi pártját és képviselőjét, tegyen meg mindent a kilábalás és a sikeres reformok, a tartalmi együttműködés érdekében. A közmegegyezés előkészítéseként széles körű szakmai tájékoztató kampányt kell indítani annak bemutatására, hogy milyen hatásokkal és következményekkel jár, ha nem kerül sor az egyensúlyjavító intézkedésekre. Számos egymásnak ellentmondó nyilatkozat jelenik meg, így még a vállalkozások jó része és a lakosság többsége sincs tisztában a tényleges helyzettel.
 
Az Új Egyensúly Program (ÚESP) keretében az Országgyűlés által elfogadott törvények olyan intézkedéseket tartalmaznak, amelyek rontják a vállalkozói szféra versenyképességét, és nem felelnek meg az említett elvárásoknak. Az elfogadott jogszabályoknak gyakorlatilag egyetlen céljuk van: a költségvetési bevételek növelése, ami önálló célként elfogadhatatlan a vállalkozók számára. Az ÚESP főként a bevételek növelésére épít. 2007-ben például – a megjelent dokumentumok szerint – az egyensúly javítása 92%-ban az adók emeléséből táplálkozik, és mindössze 8%-ban járul hozzá a kiadások csökkentése.

 

Ezeket az arányokat annak ellenére alakították ki, hogy a költségvetési előirányzatok kiadási oldalán további, komoly nagyságrendű csökkentésekre nyílhat lehetőség. Nem látunk olyan érdemi előkészítő munkát, amely az állam dologi kiadásainak érdemi csökkentését célozza. Súlyosbítja a helyzetet, hogy az intézkedések hatására csökken a bruttó munkajövedelemnek a munkavállalóhoz eljutó hányada. 2005-ben ez a hányad 66,2 százalék volt, 2006-ban 63,6 százaléka csökkenne. Figyelembe véve a foglalkoztatottak egészségbiztosítási járulékának emelkedését és a járulékalap megduplázását, a nettó munkajövedelem arányának további visszaesése legalább 2,5-3 százalékpontos lehet. Ez felzárkózás helyett a szomszédos, velünk versengő országokkal szembeni lemaradáshoz vezet.

 

Ugyanakkor alkotmányossági aggályok miatt  a szigorítások szükségességének ellenére sem fogadhatók el az alábbiak: a 2006-ra előirányzott intézkedések hatálya kvázi visszamenőleges - a módosításokra nem készülhettek fel a vállalkozók - sem munkáltatói, sem munkavállalói minőségben. A veszteséges vállalkozások aránya mintegy 40 százalékra tehető, ami nemzetközi összehasonlításban is kiugróan magas. Bár valószínűsíthető, hogy sok esetben „eldugják” a jövedelmeket és az így megjelenő szürkegazdaságot meg kellene adóztatni, azonban erre nem az elvárt adó az alkalmas eszköz. Az elvárt adóval az „adóalap” önkényes megállapításával az iparűzési adóhoz hasonlóan a bevételt adóztatnák meg. A minimálbér kétszerese után előírt járulékfizetési kötelezettség fiktív jövedelemhez kapcsolódik és nem a tényleges teljesítmény szabja meg. A másik oldalon pedig a többletfizetést nem ellentételezné többletszolgáltatás.
 
Az MKIK Alkotmánybírósághoz fordul a fenti intézkedések megsemmisítése érdekében. Egyúttal felajánlja együttműködési készségét a kormánynak az egyensúly érdemi javítása érdekében teendő intézkedések, különös tekintettel a működési kiadások csökkentésének kidolgozásában – tartalmazza a sajtóközlemény.


Publikálta
null
Egészségügyi szolgáltatás
Helyilap
Idősgondozás
Intézmények
Kiskereskedelem
Kistérségek
Sport
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)