Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Értékpapír forgalmazás

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Lelkisegély

MDF

MSZP

Munkaerő

Nemzeti Fejlesztési Terv

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlagfű

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Szokás

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

Tűzijáték

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Kinek lesz jó: marad az EVA, de nő az adó mértéke!

Az egyszerűsített vállalkozói adó (EVA) népszerű adózási forma lett az egyéni vállalkozók körében. Az adó 15 százalékos kulcsát október 1-től 25 százalékra tervezik emelni. Kinek jó ez? Beváltja-e a hozzá fűzött reményeket? Növekszik-e az innen származó adóbevétel majd, vagy a vállalkozók újraszámolják költségeiket, s inkább kilépnek ebből a körből, hogy újra a számlák gyűjtögetésével adózzanak, mert esetleg úgy lesz kedvezőbb nekik? Majd kiderül.   

 

Az egyszerűsített vállalkozói adó (EVA) bevezetésére 2003. január elsejével került sor – tájékoztatta lapunkat az APEH  Jász-Nagykun-Szolnok (JNSZ) Megyei Igazgatósága.. Az EVA alapja az adóévben – naptári évben – megszerzett összes bevétel, amelyet a törvényben meghatározott korrekciós tételek módosítanak. Az adó mértéke a pozitív adóalap 15 százaléka. Az adóévre megállapított EVA összeg befizetését az adóévben már befizetett adóelőlegek beszámításával a bevallás benyújtására előírt határidőig kell teljesíteni.

 

JNSZ megyében az egyszerűsített vállalkozási adót választó egyéni vállalkozók száma csökkenő dinamikával ugyan, de évről évre bővült. 2005-ben – a 2003-as induló évhez viszonyítva – az EVÁ-s egyéni vállalkozók száma 1542 főre, csaknem 20 százalékkal emelkedett. Az adóalanyok számának növekedésében számottevő szerepet játszott az adóalanyiság egyik feltételét jelentő árbevételi értékhatár 25 millió forintra emelése.

 

Az EVA hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók 2005-re vonatkozó bevallásaikban 6,7 milliárd forint adóévben megszerzett bevételt számoltak el, 20 százalékkal többet, mint az előző évben. A  fajlagos bevétel 4,6 millió forintról 4,9 millió forintra nőtt. A 2005-re vonatkozóan 1380 egyéni vállalkozó 1,01 milliárd forint egyszerűsített vállalkozói adót vallott. Az egy adózóra számított adókötelezettség 2005-ben 733 ezer forint volt, a 2003. évinél 24,4 százalékkal magasabb.

 

Az EVA-ás egyéni vállalkozók év közben 699 millió forint adóelőleget állapítottak meg, adózónként átlagosan 522 ezer forintot, amely az egy évvel korábbinál 44 ezer forinttal több.  Az adóévi kötelezettségen belül az előlegfizetés és az elszámoláskor fizetendő összeg aránya közel azonos volt mindhárom évben. Az adózók a kötelezettség 69 százalékát előlegként évközben, 31 százalékát pedig a tárgyév után, az éves elszámolással egy időben rendezték.

 

Az EVA szerint adózóknál nem csak az adó kulcsa emelkedik 15-ről 25 százalékra október 1-től, hanem duplájára nő a járulékalap is, amennyiben az Országgyűlés a kormány által beterjesztett törvényjavaslatot változtatás nélkül fogadja el – olvasható a Népszabadság Online újságban. Így nem a 62.500 forintos minimálbér, hanem 125 ezer forint után kell a több mint 40 százalék járulékot megfizetni.


Új eleme az EVÁ-nak, hogy az adóelőleget december 20-ig - az adóévi várható összegre - ki kell egészíteni (a társasági adóban ezt hívják feltöltésnek). A végleges adatok után természetesen rendezni kell az adóhiányt, illetve a túlfizetést. A jövő évtől negyedévente nem csak fizetni, hanem bevallani is kellett volna az EVÁ-t. A mostani javaslat meghagyja a jelenlegi, negyedéves fizetést és éves bevallást.


A legnagyobb változást viszont nem az EVA, hanem a tb-törvényben kell keresni. Jelenleg a minimálbér után kell kötelezően járulékot fizetni, amely a munkaadó oldalán 29, míg a munkavállalóén 12,5 százalék. Az EVÁ-s vállalkozó értelemszerűen maga fizeti mindkét - összesen 41,5 százalékos - tételt. A jelenleg 62.500 forintos minimálbér helyett szeptembertől 125 ezer forint, míg jövő év első napjától 131 ezer forint után kell megfizetni - az egyébként várhatóan szintén emelkedő - járulékokat. Ugyanez a szabály vonatkozik egyébként a nem EVÁ-s egyéni és társas vállalkozókra is.


Járulékkedvezmény illeti meg azt, akinek a járulékalapot képező jövedelme nem éri el a 125 ezer, illetve jövő évtől a 131 ezer forintot. Ezt be kell jelenteni az adóhatóságnak, és akkor elengedésre kerül a tényleges jövedelem, valamint a 125 ezer, illetve 131 ezer forint közti járulék. A kedvezmény azonban behatárolt, ez év októberétől az év végéig például 18.125 forint tb-járulék kedvezmény, továbbá 5.313 forint nyugdíjjárulék és 3750 forint egészségbiztosítási járulékkedvezmény járhat.


Az október elsején emelkedő EVA-kulcs miatt az idei bevétel után két módon lehet adózni: az első szerint elkülöníti a szeptember 30-ig szerzett és azt követően befolyt jövedelmeit az adózó, és ennek megfelelően 15, illetve 25 százalékkal fizeti az adót. A másik lehetőség: az éves bevételt osztja háromnegyed-egynegyed részre, és az előbbi után 15, míg az utóbbi után 25 százalékot fizet – írja a Népszabadság Online.


Publikálta
null
Egészségügyi szolgáltatás
Helyilap
Idősgondozás
Intézmények
Kiskereskedelem
Kistérségek
Sport
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)