Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Értékpapír forgalmazás

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Lelkisegély

MDF

MSZP

Munkaerő

Nemzeti Fejlesztési Terv

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlagfű

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Szokás

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

Tűzijáték

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Termelő beruházások a Közép-Tisza vidéken

 
Január 1-től Gazda László, az Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács (ÉARFT) új elnöke, aki egyúttal a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés elnöke is, akivel a Jász-Nagykun-Szolnok (JNSZ) megyét érintő fejlesztésekről beszélgettünk.
 


Elnök úr! Mekkora forrásból gazdálkodott tavaly a régió, illetve JNSZ megye?

A jóváhagyott állami támogatás tavaly 9,6 milliárd forint volt az Észak-alföldi Régióban. Ebből Jász-Nagykun-Szolnok megye 2,7 milliárd forinttal részesedett.

 

Mi várható az idei esztendőben?

Szeretnénk tovább erősíteni a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos törekvéseinket. A régiónkban, Európában egyedülálló mennyiségben áll rendelkezésre termálvíz, amely a geotermikus energiatermelés fejlesztésére ad lehetőséget. A megújuló energiaforrások tekintetében a régió a biomassza energia terén rendelkezik még kiaknázatlan lehetőségekkel. Nem szabad megengednünk, hogy a régión belül további perifériák, leszakadó térségek alakuljanak ki. Ezeknek a településeknek a támogatására további állami és közösségi forrásokra van szükség. A területfejlesztési programokon belül pályázatok nyújthatók be önkormányzati fejlesztésekre, munkahelyteremtő beruházásokra, turisztikai beruházásokra és turisztikai rendezvények szervezésére. A Vásárhelyi terv keretein belül Tiszagyenda, Tiszabő és Tiszaroff települések termelő beruházásait támogatják.

 

Milyennek ítéli meg a területi kiegyenlítés, illetve a felzárkóztatás helyzetét a régióban?

Nemcsak az Európai Unióban, hanem Magyarországon, és az Észak-alföldi Régión belül is megfigyelhetők a területi különbségek, amelyek csökkentése a regionális politika alapvető célkitűzése. Természetesen más jellegű beavatkozásokat igényelnek a megyeszékhelyek, a kedvező gazdasági potenciállal rendelkező dinamikusan fejlődő városok, mint például a súlyos munkanélküliséggel sújtott, alacsony szintű infrastruktúrával rendelkező aprófalvas területek. A fejlődésben elmaradt területek felzárkóztatása hazánk egyik legfejletlenebb régiójában éppolyan fontos feladat, mint a versenyképes centrumok, kedvező gazdasági potenciállal rendelkező húzóterületek fejlődésének támogatása. Az Európai Unióhoz történt csatlakozásunkkal megnőtt nemcsak a fejlesztési források nagysága, de az azokhoz történő hozzájutás lehetősége is. A Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) operatív programjai számos területen kínálnak pályázati lehetőségeket, emellett hazai források is segítik e térségek felzárkóztatását.

 

Milyen projektek, fejlesztések fejeződtek be JNSZ megyében? Melyek vannak folyamatban, illetve tervezési szakaszban?  

JNSZ megyében új autóbusz-állomást építettek Jászapátiban 64 millió forint támogatással, Mezőtúron pedig a Bolváry kúria műemléképület zeneiskolai szárnyára költöttek 45 millió forintot. A nagyprojektek még a megvalósítás fázisában vannak. Így: az Észak-alföldi Régió Ivóvízminőség-javító Programjának I. üteme, amely 41 települést érint, és a kohéziós alapból 6,5 milliárd forinttal finanszírozzák. Előkészítés alatt áll az Észak-alföldi Régió Ivóvízminőség-javító Programjának II. üteme. Ez 200 települést érint és 60-100 milliárd forint nagyságrendű beruházás lesz.


Mi jellemzi a gazdaság, az ipar szerkezetét?

Az ipari beruházások aránya, az alkalmazott termelési technológia szintje viszonylag alacsony a régióban. Az egyes megyéket összehasonlítva megállapítható, hogy az ipar mindvégig Jász-Nagykun-Szolnok megyében játszotta a legnagyobb szerepet a bruttó hozzáadott érték előállításában. Szolnok megyét követte Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye. Az Észak-alföld iparszerkezete sajátos, amelyben az ország többi térségénél lassúbb fejlődés, a természeti adottságok sajátosságai is visszatükröződnek. Jellemző a feldolgozóipar, azon belül is a kevésbé korszerű és versenyképes ágazatok túlsúlya. Jász-Nagykun-Szolnok megye feldolgozóiparának jelentős részét az élelmiszeriparban a hús-, tej- és malomipar teszi ki. Nem kielégítő a különböző méretű vállalkozások között az együttműködés, gyengék a piaci, termelési, finanszírozási, beszállítói kapcsolatok. A gazdaság szerkezetében továbbra is jelentős marad a régióban a mezőgazdaság szerepe. Ez valószínűleg nem változik a jövőben sem, hiszen kitűnő adottságaink vannak a mezőgazdasági termeléshez. Szeretnénk ennek ellenére megteremteni a mezőgazdaságból élők számára a több lábon állás lehetőségét, támogatni kívánjuk a bioenergiára épülő fejlesztéseket, amelyek a gazdálkodók számára további bevételeket jelenthetnek.

 

Milyen a bérszínvonal az Észak-alföldi Régióban?

Európai Uniós összehasonlításban, sajnos a régió az utolsó tíz között szerepel a GDP-t tekintve. Ezt a sorrendet a régió bérszínvonala is tükrözi. Ugyanakkor az alacsony bérek, és a relatív magas munkanélküliség segít a befektetők idevonzásában, hiszen képzett és olcsó munkaerő áll rendelkezésre. Hosszú távon ez a bérek emelkedéséhez vezet majd.

 

Az infrastrukturális – főként az úthálózatot, de a vasutat is érintő – fejlesztések terén lényeges előrelépések történtek a régióban. Vonzóbb-e már a térség a befektetők számára?

A külföldi befektetők számára mind a kutatási potenciál, mind az infrastruktúra egyre vonzóbb a térségben. Több külföldi nagyvállalat érdeklődik a régió iránt, ebben a munkában az ITDH és a regionális fejlesztési ügynökség segíti a vállalatokat. Az autópálya és a hozzá kapcsolódó úthálózat, illetve a nemzetközi repülőtér tovább növeli a régió vonzerejét.

 

Az ÉARFT néhány hete hirdette meg az idei pályázati felhívásait. Hol lehet ezeket olvasni?

A pályázati felhívások január 14-én jelentek meg az Észak-alföldi régió három megyei napilapjában. A pályázatok beérkezésének végső határideje: 2006. február 15. Legkésőbb március 31-ig a tanács dönt a pályázatok támogatáságáról, vagy elutasításáról. A felhívások letölthetők az Észak-alföldi Régió honlapjáról: www.eszakalfold.hu.

Pályázni lehet decentralizált területfejlesztési, decentralizált szakmai programokra, a Vásárhelyi terv továbbfejlesztése decentralizált szakmai programra, települési hulladék közszolgáltatás-fejlesztés célelőirányzat támogatásának elnyerésére. Pályázni lehet továbbá a települési önkormányzati szilárd burkolatú belterületi közutak burkolat-felújítása célelőirányzat támogatásának elnyerésére. A honlapon olvasható a Közép-magyarországi, az Észak-magyarországi, és az Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács, valamint a Tisza-tavi Térségi Fejlesztési Tanács közös pályázata is. Erre a Tisza-tavi kiemelt üdülőkörzetben székhellyel, telephellyel rendelkező önkormányzatok és társulásaik, valamint non-profit szervezetek nyújthatnak be pályázatot idegenforgalmi rendezvényekhez, valamint a IV. Tisza-tavi fesztivál nyári rendezvénysorozatához kérve támogatást.

 

 

 

Publikálta
null
Egészségügyi szolgáltatás
Helyilap
Idősgondozás
Intézmények
Kiskereskedelem
Kistérségek
Sport
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)