Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Értékpapír forgalmazás

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Lelkisegély

MDF

MSZP

Munkaerő

Nemzeti Fejlesztési Terv

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlagfű

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Szokás

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

Tűzijáték

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


A civil pénzosztás kulisszatitkai

Sűrű programja volt mostanság az NCA (Nemzeti Civil Alap) Északalföldi Regionális Kollégiuma képviselőinek. A múlt héten Szolnokon tartottak beszámolót a 2005-ös év támogatási összegeinek elosztásáról (lásd Simon Cs.cikkét), Ezen a héten pedig a civil szervezetek elektorai Debrecenben új Tanácstagot, február közepén pedig új Kollégiumi tagokat választanak. A szolnoki Életesély Menthálhigyénés Alapítvány  delegáltjaként került két éve a kollégium élére Dr. Mészárosné Parádi Tünde. A februárban leköszönő elnököt faggattam civil dolgokról.

 

A megyében található egyesületek hány %-a kért az NCA-támogatásból? Az igénylők és az igényelt összeg hány százaléka nyert kielégítést?

 

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei szervezetek a működési támogatásra 2004. évben 378-an pályáztak, ebből 164 a nyertes pályázat, 2005. évben pedig az első pályázati körben 360 pályázóból 264-en nyertek. Ez a pályázatoknak több mint 70 %. Ez egy nagyon jó arány. A második kör beadási határideje 2006. január 27.-e, így még nem tudjuk a 2005. évi végleges számot. De az már látszik, hogy nőtt a pályázati kedv a civilek körében, tehát valószínüleg a 2005. évi pályázatok esetében 500 pályázó szervezettel számolhatunk a megyében.

 

Működésen kívül mire lehet kérni támogatást Önöknél?

 

Az NCA törvény (2003. L. törvény ) értelmében a regionális kollégiumok csak és kizárólag működési célú pályázatokat írnak ki és erre biztosítanak forrásokat. Szakmai projektekre  NCA  szakmai kollégiumainál írnak ki pályázatokat, és tudomásom szerint folyamatosan.

 

Értem. Végül is mekkora összeget oszthattak szét 2005-ben működésre?

 

A 2005.-ös költségvetési év forrásaiból az Észak-alföldi Régionális Kollégium két alkalommal írt ki pályázatot. Az első alkalommal 384  millió volt, a második körben pedig mintegy 42 millió Ft az elosztható keret.

 

Ez a 2005. évi második  körös 42 milió, ez csak 2005-ben valóban elköltött költségekre lehet kérni? Vagyis csak az kaphat belőle, akinek egyébként is volt rá pénze?

 

A kérdése az NCA -val kapcsolatos általános és legmarkánsabb tévedést tükrözi, mégpedig azt, hogy ha valaki az adott évben nem rendelkezik forrásokkal, akkor nem is pályázhat. Ez nem így van, mert O Ft ráfordítás esetén is egy szervezet maximum 500 ezer Ft értékben kaphat támogatást. Ennek eredményeképpen az elmúlt két esztendőben pályázóink egy  olyan fejlődési pályára állhattak, ami soha nem adatott meg számukra. Számos szervezet most juthatott először számítógéphez, és irodai berendezésekhez, főállású alkalmazottat tudtak foglalkoztatni, irodát tudtak bérelni, Internet szolgáltatást tudtak megrendelni és sorolhatnám tovább.

 

Hallottunk bizonyos késésekről a kifizetéseket illetően. Nem lehetséges, hogy a késés végleg megakadályozza az elnyert összeg kifizetését? Vagyis ha egy civil szervezetnek nem volt saját pénze, nem tudott költeni működésre, ezzel elvesztik a jogot a támogatásra?

 

A késői kifizetések sajnos mindenkit súlytottak. E kormányrendelet értelmében minden szaktárca esetében kötelező maradványképzési kötelezettséget írt elő a kormány. A kötelező maradványképzés sajnos az NCA alapját is érintette, mint minden mást Magyarországon. Az NCA megválasztott civil testületei ennek ellenére is kérték Gyurcsány Ferencet és a Miniszter Asszonyt, hogy az NCA esetében mentesítsék az alapot a kötelező maradványképzés alól, de kérésünket elutasították. Ennek terhét úgy tudtuk enyhíteni, hogy a felhasználás időszakát kitoltuk, így a mi Kollégiumunk a 2005. január 01 és 2006. május 31. között keletkezett fizetési kötelezettségeket / számlákat is elfogadja a pályázati elszámoláskor.

 

Tehát  ha jól értem, a kései kifizetést a civileknek kellett megelőlegezniük saját zsebükből. Mi van akkor, ha a késés miatt, vagy más okból az elnyert összeg csak egy részét tudják időben elkölteni? A fennmaradó összeget pedig megpróbálják  másra elkölteni.

 

Csak azon szervezetek pályáznak, akik megalapozott költségvetésssel és elképzeléssel rendelkeznek Előfordulhat, hogy másra is kívánják fordítani a már elnyert támogatást, ilyenkor költségvetési módosítás keretében erre lehetőség nyílik. Persze a működési költségek körén belül maradva. A működési költségek körét a pályázati kiírás egyértelműen szabályozza. Ezt a pályázók megtanulták az elmúlt két évben és sikeres pályázatokat írnak, valamint korrekten és sikerrel számolnak el.

 

Térjünk át egy mondat erejéig az elektori választásra. Az elektori jogukkal az egyesületek hány %-a él? És egyáltalán ez hogyan működik? Minden egyesület egy szavazat?

 

Igen, minden elektornak egy voksa van. Amelyik civil szervezet veszi a fáradtságot, hogy bejelentkezzen az elektori rendszerbe (nyomtatványokat kell kitölteni és elküldeni), kap egy szavazati jogot. Mindenkinek módja és lehetősége van erre, feltéve, ha érdeklik a civil ügyek és a civilek sorsa. Minden elismerésem az elektoroké, mert ők élnek ezen jogukkal és fáradoznak azért, hogy alkalmas jelöltek kerüljenek forrás elosztó pozícióba. Az idén az Észak-alföldi régióban közel 120 civil szervezet állított elektort, ők választják majd ki február 14-én azokat, akik a következő három évben a civilek működési pályázatairól dönteni fognak.

Publikálta
null
Egészségügyi szolgáltatás
Helyilap
Idősgondozás
Intézmények
Kiskereskedelem
Kistérségek
Sport
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)