Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Értékpapír forgalmazás

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Lelkisegély

MDF

MSZP

Munkaerő

Nemzeti Fejlesztési Terv

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlagfű

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Szokás

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

Tűzijáték

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Legkedveltebb drog a marihuána

A leggyakrabban fogyasztott kábítószer Szolnok megyében a marihuána, melyet a kipróbálók csaknem fele pénzért vásárol meg. Ez is kiderült abból a kérdőíves felmérésből, amelyet a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés megbízásából az MTA Regionális Kutatások Központja Alföldi Tudományos Intézete Társadalomkutató Osztálya végzett.

 

Az 1283 fős mintában a megye középiskolás korú, nappali tagozaton tanuló fiataljait kérdezték meg drogfogyasztási szokásaikról. A megyei középiskolások családi-rokoni környezetében a rendszeres dohányzás és alkoholfogyasztás előfordulása igen gyakori. Nem elhanyagolható a gyógyszer-fogyasztás sem: a családtagok, és más rokonok 11 százaléka sok nyugtatót vagy altatót szed. A tanulók 6 százalékának rokonságában már előfordult öngyilkosság, 7 százaléknál öngyilkossági kísérlet. A pszichiátriai gyógykezelés és a kábítószer fogyasztása sem ismeretlen a rokoni környezetben, a börtönviselt családtag, vagy más rokon említése is előfordult. Szembeötlő volt, hogy a felsoroltak a mezőtúri és a tiszazugi kistérségekben a leginkább elterjedtek, míg a jászberényi kistérségben kevésbé.


Az ifjúságkutatás során kiderült: a dohányzást a fiatalok 36 százaléka már kipróbálta, 38 százalékuk rendszeresen dohányzik, míg 26 százalékuk még soha nem dohányzott. Minél idősebb, és minél kevésbé kvalifikált iskolába jár a fiatal, annál nagyobb valószínűséggel gyújt rá az első szál cigarettára, és annál nagyobb valószínűséggel lesz belőle dohányos. A manapság elterjedt, a dohánytermékeken elhelyezett elrettentő feliratok egyelőre nincsenek számottevő hatással a fiatalok dohányzási szokásaira. 

 
Az alkoholt életükben még nem próbálok aránya 6 százalék, már jóval alacsonyabb, mint a nem dohányzóké, az életük során 40 alkalomnál többször ivók aránya 28 százalék, míg ennél kevesebbszer alkoholt fogyasztó fiatalok aránya 66 százalék, mely rendkívül magas. A fiatalok leginkább égetett szeszt, sört és bort isznak, illetve ezeket együtt. Égetett szesz esetében figyelemreméltó, hogy tekintélyes mennyiséget isznak meg egy alkalommal. A diákok 33 százaléka 2,5 deciliter égetett szeszt fogyaszt el. Az első berúgás időpontja előbbre tolódott, már 14 éves korukban átesnek a „tűzkeresztségen”. Kétharmaduk már legalább egyszer berúgott életében. Az alkoholfogyasztás helyszíne a szórakozóhelyek, kocsmák, illetve házibulik. Arra a kérdésre, hogy milyen okból isznak, többféle válasz érkezett. Hangulatfokozás és a probléma elfeledése a két legjellemzőbb indok, de előfordult a közösséghez tartozás érzése is a kérdésre adott válaszként. Kistérségeket tekintve 30 százalék körüli a szolnoki és a tiszazugi kistérségben azon fiatalok aránya, akik rendszeresen fogyasztanak alkoholt.


A kábítószer-fogyasztás ma már nem új jelenség, a fiatalok több mint 20 százaléka már fogyasztott drogot. A drogfogyasztókat két csoportra választhatjuk: legitim (például: gyógyszerek) és illegitim (a kutatás alapján jellemzően: marihuána, hallucinogének, amphetaminok) drogfogyasztókra. Míg az első csoportot leginkább lányok alkotják, a második csoportban már inkább fiúk találhatók. Megdöbbentő, hogy a drogot fogyasztók 40 százaléka nyilatkozott úgy, hogy pénzért vásárolta a számára még ismeretlen kábítószert. A drogfogyasztás nagyobb arányban fordul elő a rendszeresen dohányzó, illetve alkoholfogyasztó fiatalok között, és negatívan befolyásolja a tanulmányi eredményüket is. Már számos drogprevenciós fórumot rendeznek szakértők bevonásával az iskolákban. A diákok sajnos már eljutottak arra a pontra, amikor az itt szerzett ismereteiket felhasználva, tudatosan, a legkevesebb egészségügyi kockázattal járó drogot választják, nem pedig a teljes elutasítást. Erre jó példa a karcagi kistérség, ahol kifejezetten jól tájékozottak a fiatalok, ugyanakkor a marihuána-fogyasztás önbevallás alapján itt a legmagasabb. 


Elgondolkodtató, hogy a fiatalok 17 százaléka nyilatkozott úgy, hogy soha nem volt még szó a drogproblémáról az iskolai órákon. Kiderült, hogy a tiszazugi kistérségben élők tartják magukat a leginkább tájékozatlanabbnak, iskolatípusokat tekintve pedig a szakiskolások azok, akik hiányos információkkal rendelkeznek. A diákok egyöntetű véleményeként fogalmazódott meg, hogy a drogfogyasztás visszaszorítása érdekében, illetve a drogprevenciós tájékoztatásban komplex rendszer kiépítésére van szükség. Szükségesnek tartják saját maguk aktív részvétele mellett a média, a civil szervezetek, az önkormányzatok, iskolák és a szülők bekapcsolódását a programokba, nélkülük, vagy akár egyikük hiányában is már nem tartják olyan hatékonynak a megelőzést. Az ifjúság helyzetéről szóló tanulmány megtekinthető a megyeháza művelődési és népjóléti irodájában.

 

 

 

Publikálta
null
Egészségügyi szolgáltatás
Helyilap
Idősgondozás
Intézmények
Kiskereskedelem
Kistérségek
Sport
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)