Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

MDF

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Pályázatok

Parlagfű

Parlament

Párthírek

Pénzügyek

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


Válaszút előtt a magyar gazdaság: pályán kívül vagy partvonalon belül?

A leggyengébbek Magyarország gazdasági mutatói a Közép-Kelet-európai régióban. A multik dübörögnek, a kis és középvállalkozók viszont a túlélésért küzdenek –mondták az előadók a Gazdasági évnyitón a Megyeházán február 6-án, szerdán, melyet ezúttal is a Veszprém megyei Kereskedelmi és Iparkamara (VMKIK), valamint a Veszprém Megyei önkormányzat szervezett.

Megyénk vezető gazdasági szereplőinek legjelentősebb éves találkozóján dr. Markovszky György, a VMKIK elnöke köszöntőjében kiemelte az  innováció, a beszállítóik szerepét, mellyel fokozni lehet a magyar gazdaság versenyképességét. Lényegesnek nevezte a mostanihoz hasonló konferenciákat, melyen adott terület meghatározó szereplői kötetlen körülmények között beszélgetnek.

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB)  elnöke előadásában a tőke, a munka és a termelékenység mennyiségét, minőségét bírálta.

Látványos a központi költekezés, amelynek csökkentésére nagy szükség lenne az adóemelések helyett. Kevés a beruházás, nő a munkanélküliség, a foglalkoztatás főként a nők, idősebbek és a fiatalok körében gyenge, képzetlen a tartalék munkaerő. 

Eladósodott a lakosság, a  fogyasztási konjunktúra tíz éve nem volt ilyen alacsony.A hazai vállalatok termelékenysége a túlzott bérnövekedés, a rájuk rakódó többlet teher miatt elmarad az európaitól, mely hátrányosan érinti a versenyképességet. Ez vezetett a magyar textilipar megszűnéséhez. 

A hazai körülmények, a lassuló európai gazdasági növekedés miatt az MNB-nek nem nyílt lehetősége arra, hogy kamatokat jelentősen csökkentse – fogalmazott az előadó. A nyolc százalékos infláció, a másfél százalékos növekedés mellett célszerű lenne, ha a kormány nem az egész országot sújtaná az elvonásokkal.

 A liberalizált árampiac, a hosszútávú áramvásárlási szerződések tovább súlyosbítják a helyzetet. A nagykereskedelmi árak 30-40 százalékkal nőttek, a beszerzésben máig a Magyar Villamos Művek élvez teljhatalmat, noha az importot rég szabaddá kellett volna tenni. Simor András a megoldások között a további költségvetési kiigazítást, a vállalati adók és szociális kiadások csökkentését, a termékpiaci verseny bővítését emelte ki. 

Az MNB 2009-re három százalékos inflációval számol, noha az olajár kérdőjeles.

-Háromszázezer embernek adnak munkát Magyarországon, a beáramló tőke 28 százalékát, az újrabefektetett jövedelem felét  adják, és modern termelési technológiát hoztak  a német cégek – hangsúlyozta Vahl Tamás, a Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.  Főként a járműiparban, a kereskedelemben, a szállításban, a hírközlésben és az energetikában vannak jelen. A magyar munkaerő motivált, képzett, de rugalmatlan. 

A körülmények kiszámíthatatlanok, drágák a hitelek, az adók változnak, a járulékos bérköltségek Európában itt a legmagasabbak, az euró bevezetése 2014-ben várható. Egyre több német cég megfontolja a magyarországi befektetést,  a további működést.

- Pályán kívül, vagy partvonalon belül? – kérdezte Dr. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Mint mondta sok jó gazdasági ötlet elvérzik a politikai küzdelemben. Erősödik a régiók és kistérségek különbsége, reform „barkácsolás” folyik, és semmiben nincs együttműködés. Csökken a működő tőke beáramlás, nincs átgondolt gazdaságpolitika, kritikus a tíz százalék feletti  államháztartási hiány, gazdaságunk a térségben a leggyengébb.A régi, eredményes programok megszűntek, a termelőeszközök kétharmada külföldieké, túlzott a multik szerepe. Utóbbaik valóban dübörögnek, hiszen tavaly 20-40 százalékos exportnövekedést értek el, a kis és középvállalkozók (kkv) a túlélésért küzdenek. Náluk a hozzáadott érték ötöde az európainak.

A top 15 cégei adják az export negyven, a top cégei 25 az ötven százalékát. A  100-as top lista cégei hozzák a külföldi tőke 53,7 százalékát, ők foglalkoztatják a munkavállalók negyedét,és a tb bevétel közel ötven százalékát fizetik, adják a teljes hazai hozzáadott érték felét, az átlagjövedelem náluk két millió forint felett van.  A teljes hazai kivitel 80 százalékát külföldiek produkálták.

Az uniós lehetőségekkel nem éltünk, drágák a hitelek, nincs határozott fejlődési irány,  a rendszerváltáskor túlzott teret kapott a politika. A beruházások nem élénkítik a gazdaságot, tavaly ötven ravatalozó felújítására 361 milliót költöttünk.  Alapvető a politika és a gazdaság párbeszéde – vélekedett az előadó. 

-Kár, hogy a kormány nem hallotta az előadásokat –vélekedett Lasztovicza Jenő, a megyei közgyűlés elnöke. Kiemelte a kkv-k nehéz helyzetét a megyében is, és utalt a kamara és az önkormányzat jó együttműködésére.  Szerinte túlzott az esélyegyenlőtlenség a multik és a kisvállakozók között. Példaként említette az 1500 embert foglalkoztató gumigyártó multi 30 milliárdos támogatását. Kifogásolta, hogy máig nem történt meg az M8-as út korszerűsítése, amely a nyugati határszélre vezetve élénkítené a gazdaságot
 

Publikálta
null
Aktív turizmus
Bizottságok
Épített örökség
Helyilap
Intézmények
Iroda
Kistérségek
Klubok
Könyvkiadás és -kereskedelem
Kultúra
Művészet és kultúra
Oktatás
Rendezvényszervezők
Sport
Szabadidő
Szálláshelyek
Tanár
Térség
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Üzleti tanácsadás
Választókerület(ek)
Vendéglátóhely