Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

MDF

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Pályázatok

Parlagfű

Parlament

Párthírek

Pénzügyek

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


A KÖZÉPOSZTÁLY 13 PONTJA

Mit várunk a találkozótól?

A középosztály az a réteg, mely munkájával és felelős hazafiságával megteremti a nemzet jövőjét. A középosztály olyan emberekből áll, akik maguk akarják kézbe venni sorsukat, maguk akarják formálni jövőjüket. Egy igazi középosztálybéli gyanakodva figyeli az állam álságos paternalizmusát, és nem várja folyton az állami cumisüveget. Mivel a munkájából, vállalkozó szelleméből, alkotó energiáiból él, ezért a mindennapi tapasztalataiból tudja, hogy ez a gyámkodás legtöbbször az ő számlájára történik. Ma a középosztály az, amely az ország működőképességéhez munkájával, kockázatvállalásával, adó- és járulékbefizetésivel a legnagyobb mértékben hozzájárul. Mégis ma a középosztály az, amely méltánytalan módon a megszorítások és az elosztórendszerek átalakulásának terhét viseli.

 

Jelenleg a kormány stratégiája – mint ahogy azt Gyurcsány Ferenc tavalyelőtt egy konferencián nyíltan meg is fogalmazta – az elit és a szegények támogatásán alapul. Az MSZP vezette koalíció a passzívabb mentalitású, az állami pártfogást minden körülmények között igénylő szegényeket és nyugdíjasokat segélyekkel könnyen el tudja érni, a miniszterelnök pedig hátteréből, ismeretségeiből fakadóan könnyen meg tudja kötni a maga különalkuit a leggazdagabb rétegekkel.

 

De mi van a középosztállyal? A kormány a megszorító intézkedésekkel a gyakorlatban is igazolta, hogy a középosztály rovására próbálja helyreállítani a megbillenő pénzügyi egyensúlyt. A kormány nem is titkolja a megszorítások középosztály-ellenességét, hiszen Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese a minap elismerte, hogy elsősorban a középosztályt érintik a terhek növekedései, de szociális juttatások már kevésbé, így ennek a társadalmi csoportnak a helyzete rövidtávon valóban romlik. Az MDF osztja a Göndör képviselő úr diagnózisát, de mi a középosztály hosszú távú kilátásait sem látjuk rózsásnak.

 

A Magyar Demokrata Fórum ezért tartotta szükségesnek felemelni a szavát a középosztály érdekében, bízva abban, hogy javaslataink egy része kormány oldalról is támogatható lesz. A találkozótól azt várjuk, hogy tudunk változtatni a kormány hozzáállásán, és 13 pontunk mindegyikét megvitatva kialakulhat egy egyetértés a legfontosabb kérdésekben. Fontosnak tartjuk, hogy rövid időn belül felállítható legyen egy pontos forgatókönyv, amely kijelöli a támogatható javaslataink megvalósulásának pontos időpontját, hiszen e nélkül a találkozó nem éri el célját.
 
1. Egyszerű és átlátható adórendszert kell életre hívni, amelynek alapfeltétele az egykulcsos adó 2010-es  bevezetése.


A középosztály legnagyobb problémája, hogy Magyarországon az adórendszer bonyolult, igazságtalan és bürokratikus. Az emberek számára átláthatatlanok a feltételek, az állandó változások miatt kiszámíthatatlan a jövő. Az adóterhek egyenlőtlenül oszlanak meg, a középosztályt büntetik, így az igazságtalan terhek miatt kiugróan magas az adókerülők száma. A Magyar Demokrata Fórum meg van győződve arról, hogy egy igazságos és egyszerű adórendszer mellett azonban az állampolgárok bevallanák a munkájukkal megszerzett jövedelmüket, és tisztességesen befizetnék az adót.

Az egykulcsos adó bevezetése számos előnnyel jár. Nő a gazdaság versenyképessége, jövedelmük nagyobb része felett rendelkezhetnek az emberek, csökken a bürokrácia.

 

A Magyar Demokrata Fórum azt kéri a kormánytól, hogy még a konvergencia program lejárta előtt vállaljon garanciát arra, hogy az államháztartás rendbetétele után átalakítja a magyar adórendszert.

Ezért a kormánynak a középosztály érdekében

• 2010-től be kellene vezetni az egykulcsos adórendszert
• a jövedelem típusú adózás súlypontját fokozatosan át kell helyezni a fogyasztási és a vagyoni típusú adózásra

 

2. Meg kell szüntetni a középosztály megtakarításait büntető adókat

A hazai középosztály megerősödéséhez el kell törölni a 2007-ben hibásan bevezetett árfolyamnyereség-adót és a kamatadót. Habár Nyugat-Európában az országok többségében van árfolyam-nyereségadó és kamatadó, de a nyugat-európai országok olyan országok, amelyekben erős középosztály található, és gazdasági erejüket nem ingatja meg ez az adónem. Napjainkban a kelet-európai országok körében azok az országok vannak többségben, amelyekben nem büntetik a középosztályt az árfolyam-nyereségadóval és a kamatadóval. Ezekben az országokban az elmúlt években egykulcsos adót vezettek be, és amennyiben volt, eltörölték az árfolyam-nyereségadót és a kamatadót.

 

Ezzel szemben Magyarországon az árfolyamnyereség-adó sokkal több kárt okoz, mint amekkora nyereséget jelent. A tőzsdén mozgó jövedelmeknek csak az a része adóztatható meg, amelyet hazai befektetők mozgatnak. Ezt figyelembe véve az államháztartás évente kb. hárommilliárd forint bevételre számíthat az árfolyam-nyereségadó bevezetéséből. Ez az összeg azonban elenyésző az államháztartás hiányhoz képest.

 

Hasonlóan káros a magyar középosztályra a kamatadó, hiszen ez a lakossági megtakarítások bankbetétbe történő befektetését akadályozza meg. A kamatadót már azoknak is fizetni kell, akiknek mindössze 1,5-2 millió forintos megtakarításuk van. Közéjük tartoznak, pl. a fiatal párok, akik első használt lakásukra gyűjtenek, vagy azok a vállalkozó szellemű, bátor emberek, akik üzleti vállalkozásukat szeretnék beindítani. Ez a veszteség hosszú távon többet árt az országnak, mint a kamatadóból évente befolyó 30 milliárd forint elvesztése.

Ezért a kormánynak a középosztály érdekében

• 2008-tól el kellene töröli az árfolyamnyereség-adót
• 2008-tól el kellene törölni a kamatadót


3. Válságkapkodás helyett hatástanulmányokra épülő reformokat kell megvalósítani


A Magyar Demokrata Fórum szerint a nagy horderejű reformokba csak megfelelő előkészületek után szabad fogni. Ma a kormány minden területen, az egészségügytől az oktatásig változásokat akar, de fogalma sincs arról, milyen lesz az adott terület pár év múlva. Hatástanulmányok nélkül ugyanis nem lehetnek sikeresek a szakpolitikai reformok, hiszen így nincs garancia arra, hogy a középosztály számára igen fájdalmas lépések valóban eredménnyel járnak-e majd.

 

A Magyar Demokrata Fórum szerint a 4 évig tartó semmittevés után valóban eljött a cselekvés ideje, ám az eddigi lépések azt igazolják, hogy ezek nem valós reformok, hanem átgondolatlan, napról-napra változó válságkapkodások, amelyek nem érik meg azt az áldozatot, amelyek a középosztály hoz értük.

 

A Magyar Demokrata Fórum az elmúlt hónapok eseményeiből kiindulva úgy látja: a kormánynak nem áll rendelkezésére az a megfelelő szakértői réteg, amely a reformokat sikerre vihetné, ezért azt javasolja, hogy a kormány 25 milliárd forint alaptőkéből hozzon létre egy „Agyelszívó alapot”. Ebből az alapból fedezhető lenne a világ legjobb szakértőinek, szakpolitikai elemzőinek és tanácsadóinak munkája. Ők objektivitásuknak és tapasztalatunknak köszönhetően valóban sikerre vihetnék Magyarországon a reformokat, és még mindig olcsóbb lenne, mint az átgondolatlan válságkapkodás.

Ezért a kormánynak a középosztály érdekében

• minden esetben hatástanulmányokkal kell igazolnia a tervezett reformlépések szükségességét és célszerűségét
• 25 milliárd forintos költségvetéssel hozzon létre egy „Agyelszívó alapot”


4. Karcsúbb, de erős és hatékony államot kell teremteni, ahol ugyanúgy csak a teljesítményelv a meghatározó, mint a magánszférában

A középosztály adóforintjaiból tartjuk fenn a jelenlegi nem hatékony, a teljesítményelvűséget figyelmen kívül hagyó államgépezetet. Nem elég, hogy a kormány minden héten bejelenti, hogy éppen hány ezer embert bocsátanak el. Ez tévút. A kiadáscsökkentést nem lehet fűnyíróelvre építeni. Az első lépés a feladat és hatáskör újragondolása, a deregulációs program jogszabályi ritkítása, az intézményrendszer, a kormányzati-önkormányzati-államigazgatási struktúra teljes átvilágítása, feladat- és teljesítményelemzése. Erre épülhet egy mélyreható intézményi reform, a bürokratikus akadályok leépítése, majd a megalapozott létszámcsökkentés.

 

A kormány azonban a végén kezdte. Százezer ember elbocsátása még nem feltétlenül vezet a szolgáltató államhoz. Ráadásul már a legelején megkérdőjeleződött a kormányfő szándékának komolysága, hiszen az intézményi átszervezések során politikai-taktikai okokból posztokat, és büdzséket osztogatott potenciális politikai ellenlábasainak, illetve saját és koalíciós pártján belüli politikusoknak. Ezekre a posztokra nincs szükség, meg kell azokat szüntetni. A cél egy leegyszerűsített, minden felesleges asztaltól és irodától mentesített adminisztráció, ahol a nem politikai posztokon hivatásos közszolgák ülnek, akik világosan megfogalmazott feladatokat látnak el, és akiknek egyértelmű teljesítménykritériumokat szabnak.

Ezért a kormánynak a középosztály érdekében

• ki kell dolgoznia a közszférában dolgozók teljesítményének értékelésére alkalmas állam-audit módszertanát, hogy a hatékony állam valóban szakmai, és ne politikai alapon épüljön fel


5. Fel kell állítani a Tiszta Kezek Testületét és Hivatalát

A Magyar Demokrata Fórum szerint az állam feladata, hogy garantálja a piaci verseny tisztaságát, a költségvetési pénzek szabályos felhasználását, illetve a piaci kínálat minőségének kontrollját. Ezért elengedhetetlen, hogy az Állami Számvevőszéket, a Gazdasági Versenyhivatalt és Fogyasztóvédelmet kiemelten kezeljék, azaz a kormányzati megszorítások ne érintsék negatívan ezeket az intézményeket.

 

A korrupció visszaszorítása érdekében emellett szükség van a mindenkori kormányzattól és a politikától is teljesen függetlenül működő Tiszta Kezek Testületére és Hivatalára. A Testület feladata lenne, hogy figyelje, érzékelje és jelezze azokat a közélet tisztaságával összefüggő problémákat, melyek a jogállam működése, a közvagyonnal történő gazdálkodás körében felmerülnek; elősegítse a közélet szereplőivel szembeni elvárások kidolgozását, és nyilvános ajánlást fogalmazzon meg a jogrendszer egyes elemei, illetve a kormányzat konkrét döntésekben megnyilvánuló intézkedései kapcsán.

 

Kapcsolódva magához a Testülethez szükséges egy független jogállású Hivatal felállítása is, amely hivatali tevékenységén túl (pl. a vagyonnyilatkozatok független, közhiteles és egységes kezelése), ellátná a Testület adminisztratív működtetését is. Ezen túl a Hivatal feladata lenne: széles körű törvényességi ellenőrzési jogkör – az állami és önkormányzati intézmények vonatkozásában a korrupcióval összefüggő cselekmények megakadályozása érdekében: közbeszerzések, állami nagyberuházások, állami ügyletkötések, szerződések, koncessziók, pénzügyi támogatások odaítélése, engedélyezés, privatizáció területén.

Ezért a kormánynak a középosztály érdekében

• garantálnia kell az Állami Számvevőszék, a Gazdasági Versenyhivatal és a Fogyasztóvédelem zavartalan működési feltételeit
• fel kell állítania a Tiszta Kezet Testületét és Hivatalát


 
6. A középosztálynak lehetőséget teremtve kell folytatni a privatizációt


A Magyar Demokrata Fórum szerint törekedni kell arra, hogy a privatizációs döntéseket ne csak a költségvetés bevételi szempontjai határozzák meg. Az alapvető cél az, hogy az eladó állami vállalatok minél nagyobb részben magyar kisbefektetők, a magyar középosztály kezébe kerülhessenek. Ezért az MDF - ahol az szakmailag csak indokolható - a tőzsdén keresztüli értékesítést javasolja. Ezzel gazdagítjuk a tőkepiaci kínálatot, tulajdonszerzésre, befektetésre ösztönözzük a középosztályt, és átláthatóvá, politika és korrupció mentessé tesszük az állami vállalatok működését

 

Javaslatunk szerint minden olyan vállalatnál, amelynél ez közgazdaságilag racionális, és indokolható, a tulajdonrész 10 százalékának megfelelő értékben bocsátanának ki részvényeket a Budapesti Értéktőzsdén. A tőzsdére alkalmas vállalatok körét pontosan meg kell határozni, ám az MDF tervei szerint a tőzsdei kibocsátásban olyan vállalatok is szerepelnének, mint a Szerencsejáték Zrt, az MVM, a Magyar Posta Zrt, vagy a Concordia Közraktár Zrt.


Ezért a kormánynak a középosztály érdekében

• 2010-ig legalább egy tucat állami vállalat részvényeit kell bevezetni a tőzsdére.

 

7. Mérsékelni kell az iparűzési adót, és változtatni kell kiszámítási módján

Az iparűzési adó az EU-s elvekkel ellentétes és jelentős terheket ró nemcsak a nyereséges, de az induló, sőt a veszteséges vállalkozásokra is. A Magyar Demokrata Fórum vállalkozóbarát üzleti környezetben hisz, amely segít a vállalkozásoknak a jobb versenyhelyzet megteremtésében. Ezért úgy véljük: az adócsökkentéssel egyidejűleg az iparűzési adó terheit mérsékelni kell.

 

A Magyar Demokrata Fórum javaslata szerint a jövőben a kis- és közepes vállalkozások az iparűzési adót ne a forgalom, a nettó árbevétel után, hanem az eredmény után fizessék. Az adómérsékléssel egyidejűleg pedig a kormánynak át kell szerveznie az önkormányzatok finanszírozási rendszerét, az iparűzési adó csökkentése miatti bevételkiesésük pótlására más forrásokat kell mozgósítani.

Ezért a kormánynak a középosztály érdekében

• 2008-tól mérsékelni kell az iparűzési adót


8. Kiemelt támogatást kell biztosítani a kutatás-fejlesztés területén

Magyarországon alapvetően nagyon kevés a kutatás-fejlesztésre fordított tőke. A kutatás-fejlesztés nem piaci alapokon működik, ezért nagyon sokszor ebből a kevés pénzből is intézményeket és nem témákat támogatnak. Az elbírálás sokszor tekintély-elven működik, a kifizetéseknél a megtérülés gyakorlatilag nem játszik szerepet. A világ fejlett országai a GDP közel 3 %-át fordítják kutatás-fejlesztésre, amiből a nagyobbik rész (2%) befektetői forrás. Hazánkban ez utóbbi szinte teljesen hiányzik, így az állami forrás további bővítése mellett el kell érni, hogy az innováció támogatásának üzleti oldala is megerősödjön. Az állami finanszírozás mellett egy teljesen új, piaci alapokon működő rendszerre van szükség.

 

A Magyar Demokrata Fórum ezért alkotta meg a „Teret a tehetségnek” programot. A program kulcsfeladata, hogy az államnak érdekelté kell tenni az üzleti szféra szereplőit abban, hogy kutatás-fejlesztési tervek finanszírozásának céljából alapokat és egyéb befektetési formákat hozzanak létre. Ezekbe az alapokba a befektetők szigorúan üzleti alapon válogatnák össze a szabadalommal védett témákat, ötleteket.


9. Garanciát kell vállalni arra, hogy az állam 10 éven belül mérsékli központosító és újraelosztó kapacitását

Jelenleg a magyar állam a jövedelmek 42 százalékát vonja el és osztja el újra. A Magyar Demokrata Fórum célul tűzte ki, hogy tíz éves távlatban az állam folyamatosan csökkentse ezt az arányt.

 

A csökkentésben fontos szerep jutna az adórendszer átalakításának. A kormánynak ki kell dolgoznia az adók- és járulékok újraelosztási mechanizmusát, amelynek során törekednie kell a szubszidiaritás elvének érvényre jutására. Ennek eredményekképpen a települési önkormányzatoknak finanszírozási szempontból a mainál jóval függetlenebbé válhatnának.

Ezért a kormánynak a középosztály érdekében

• a fejlett piacgazdaságokhoz igazodva a kormánynak garanciát kell vállalnia arra, hogy csökkenti az állam újraelosztó kapacitását

 

10. Módosítani kell a csőd és felszámolási törvényt
A piacgazdaság biztonságos működéséért, és a korrupció-visszaszorításának érdekében az MDF kezdeményezi a csőd és felszámolási törvény módosítását. A jelenleg hatályos, a csődeljárásról és a felszámolásról szóló jogszabály a hitelezők érdekeit ugyanis számos értelemben sérti, a felszámolókat pedig igen kényelmes helyzetbe hozza.

A Magyar Demokrata Fórum ezért stratégia módosításokat kezdeményez a hitelezők és a befektetők védelmében. A módosítások keretében: szabályozni kell a felszámoló kiválasztását és hitelezők általi visszahívhatóságát, formális beleszólás helyett érdemi hitelezői ellenőrzés kell biztosítani, ki kell bővíteni a. hitelezői választmányok jogosítványait, biztosítani kell a felszámoló érdemi szankcionálhatóságát. meg kell alkotni a konszernek, cégcsoportok felszámolásának különös szabályait, biztosítani kell a nyilvánosan kibocsátott kötvények kötvényeseinek a banki hitelezéssel azonos szintű védelmét és összhangba kell hozni a befektetési alapokról szóló törvényt és a csődtörvényt.

Ezért a kormánynak a középosztály érdekében

• a csőd és felszámolási törvényt a hitelezők és befektetők érdekében át kell alakítani

 

11. Meg kell változtatni a jelenlegi kampány és pártfinanszírozási törvényt

 

Ahhoz, hogy az állampolgároktól áldozatokat várhassunk el, nekünk, a politikai elit tagjainak is példát kell mutatnunk. Hogyan is várhatjuk el a felelősséget, a törvények tiszteletét, amíg mi magunk járunk élen a törvénysértésben azzal, hogy képtelenek vagyunk a politikai pártok finanszírozásának átlátható, törvényes és ellenőrizhető kereteket adni.

A Magyar Demokrata Fórum párt- és kampányfinanszírozás ügyében tett rendezési javaslatait az elmúlt években a többi parlamenti párt időről-időre elutasította. Így továbbra is tisztázatlan, hogy melyik párt kitől, mennyit, mire költ és az is, hogy mit ad a külső támogatásért cserébe. A jelenleg érvényben lévő pártfinanszírozás a korrupció melegágya, és azonnal módosításra szorul.

 

Ennek érdekében szükségesnek tartjuk, hogy az országgyűlési képviselőválasztásra, az önkormányzati, valamint az európai parlamenti választásra a törvényben szabályozott felhasználható felső határ kerüljön megállapításra, és ki kell alakítani a finanszírozás és az ellenőrzés szabályait. Ugyancsak szükséges az egyes választásokat követő Állami Számvevőszéki ellenőrzés lehetőségeinek kiterjesztése, szigorítása és a meglévő szabályozás pontosítása, kiegészítése.

Ezért a kormánynak a középosztály érdekében

• 2007-ben módosítania kell a jelenlegi párt- és kampányfinanszírozási törvényt


12. A kormánynak törölje el a bankadót

Az MDF kezdeményezi, hogy a kormány törölje el a bankadót és kössön megállapodást a hazai bankokkal az ügyfeleket terhelő kezelési és egyéb költségek csökkentése érdekében. Köztudott, hogy a magyarországi bankok az európai pénzintézetekhez képest már most is magasabb kezelési költségekkel terhelik az ügyfeleket A bankadó csak tovább rontott a helyzeten, hiszen a kormány szándékai ellenére a megemelt költségek egy részét a bankok a lakosságra hárították, így ismét csak a megtakarító középosztályra nehezedett többletteher.

Ezért a kormánynak a középosztály érdekében

• 2008-tól el kell törölnie a bankadót, és megállapodást kell kötnie a bankokkal a lakosságot sújtó magas kezelési költségek csökkentéséről

 

13. El kell törölni az örökösödési illetéket, a haláladót

A Magyar Demokrata Fórum ragaszkodik a középosztályt sújtó legigazságtalanabb adónem, a haláladó eltörléséhez. Az örökösödési illeték eltörlését szóban többször is támogatták már a kormánykoalíció politikusai, ám a gyakorlatban mindig visszatáncoltak.

 

A fejlett demokratikus államok pedig már idejekorán rájöttek arra, hogy nagyobb társadalmi haszonnal jár az adórendszert abba az irányba elmozdítani, amely nem a munkabérből élőket, és az önmagukról és a következő generációkról gondoskodókat sújtja, hanem azokat, akik jövedelmük nagy hányadát fogyasztásra költik. Az elmúlt években is számos országban törölték el a haláladót Svédországtól Izraelen át Szlovákiáig.

 

A Magyar Demokrata Fórum szerint Magyarországon sem halogatható tovább ez a döntés. Javaslatunk szerint első lépésben 30 millió forint értékhatárig kellene az egyenes ági örökösödési illetéket eltörölni, majd a második lépcsőben kerülne sor a haláladó teljes megszüntetésre.

Ezért a kormánynak a középosztály érdekében

• 2008-tól 30 millió forint határig az egyenes ági örökösödési illetéket, majd 2010-től mindenfajta örökösödési illetéket el kellene törölni

Publikálta
null
Aktív turizmus
Bizottságok
Épített örökség
Helyilap
Intézmények
Iroda
Kistérségek
Klubok
Könyvkiadás és -kereskedelem
Kultúra
Művészet és kultúra
Oktatás
Rendezvényszervezők
Sport
Szabadidő
Szálláshelyek
Tanár
Térség
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Üzleti tanácsadás
Választókerület(ek)
Vendéglátóhely