Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

MDF

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Pályázatok

Parlagfű

Parlament

Párthírek

Pénzügyek

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


A piac már "meglehetősen ideges"

Az idén is sok érdeklődő volt kíváncsi a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara és a Veszprém Megyei Önkormányzat hagyományos gazdasági évnyitó rendezvényére a Megyeháza Szent István-termében.A gazdasági évnyitó elnöksége: dr. Akar László, Kuti Csaba, Dózsa László, Herczog Edit és dr. Parragh László

A megjelenteket dr. Fazekas János kamarai elnök váratlan megbetegedése miatt Dózsa László alelnök üdvözölte. Rövid expozéjában hangsúlyozta: most, a választási kampány időszakában, különösen fontosnak tartják, hogy ne pártokhoz kötődő propagandaanyagokat, hanem a realitásokat tükröző gazdasági-pénzügyi elemzéseket, új európai uniós ismereteket és információkat kapjanak a megyei vállalkozások képviselői. A kamara alelnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy miközben sok szó esik a 2007-ben megnyíló óriási EU-s forráshoz jutási lehetőségekről, a formálódó II. Nemzeti Fejlesztési Tervben kezd túlsúlyba kerülni az állami és önkormányzati beruházások támogatása. Jó volna a döntéshozatalba az új értéket előállító gazdaság szereplőit jobban bevonni!

 

Valutaválság fenyeget

 

Dr. Akar László, a GKI Gazdaságkutató Rt. vezérigazgatója arra emlékeztetett, hogy tavaly az adóreform-bizottsági munkája miatt nem tudott részt venni ezen a fórumon. Az eredmény – mondotta – „némileg módosult formában” már látható, bár a gyakorlatba még csak viszonylag szerény részt ültettek át, s a vállalkozások számára leglényegesebb reformok még váratnak magukra. A kutató szerint 2006-ban kissé javuló külső környezetben kell egy alapvetően egészséges szerkezetű magyar gazdaságot működtetni. Az államháztartási mérleg és a folyó fizetési mérleg együttes hiánya azonban komoly problémákat okozhat. Véleménye szerint a piac már most is „meglehetősen ideges”, azonban a választásokig még kivár, hiszen tudja, „a demokrácia így működik”, ebben az időszakban népszerűtlen intézkedéseket nem lehet tenni. Azonban, „akárki nyeri a választást, ezzel a problémával szembe kell néznie és valamit kell tennie”! Sajnos, félő, hogy az őszi helyhatósági választások miatt az új kormány sem meri felvállalni a szükséges intézkedéseket, márpedig akkor „a piaci szereplők és a minősítők is egyértelműen úgy fogják gondolni, hogy itt valami nagy korrekció fog bekövetkezni”. A kutató szerint így sem kell Magyarország fizetés-képtelenségétől tartani, de például egy valutaválság kibontakozásától, amikor a forint az euróhoz képest jelentősen meggyengül, már igen. És ez egy olyan országban, ahol szinte mindenki euróban és svájci frankban van eladósodva, nagyon kemény következményekkel járhat…

 

Magyarországnak meg kell tanulnia angolul!

 

Herczog Edit, az Európai Parlament képviselője népmesei párhuzamokkal tarkított, színes előadásában elsőként arra hívta fel a figyelmet, hogy változtatni kell a magyar mentalitáson. Magyarország története folyamán ugyanis – a felvilágosodás időszakától eltekintve – mindig az járt jól, aki eltitkolta, amije van. Az EU viszont úgy működik, hogy „az kap, aki be tudja bizonyítani, hogy érdemes a támogatásra”. Meg kell tehát tanulnunk megmutatnunk, mi az, amink van. Érzékletes példákkal bizonyította az előadó azt is, hogy az uniós jogalkotás nagyon erősen befolyásolja a vállalatok versenyképességét. A régi tagállamok vállalatai már alaposan ismerik és ki is használják a lobbizási lehetőségeket; az újak, köztük a magyarok is, több hetes hátrányba kerülnek, mire megismerik a lehetőségeiket szabályozó joganyagokat. Külön hátrány a nyelvtudás hiánya; „Magyarországnak meg kell tanulnia angolul!” – mert a jogszabályok először angolul jelennek meg, és  mire lefordítják őket magyarra, további értékes hetek telhetnek el.

 

Második rendszerváltást!

 

Dr. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a képviselő szavaihoz csatlakozva elsőként azt tette szóvá, hogy „a magyar gazdaságnak nincs képviselete Brüsszelben”. Véleménye szerint ez is egyik tünete annak, hogy az állam mindent maga akar megoldani, holott „közvélekedés, hogy az állam túlköltekezik és rossz hatékonyságú”. Szavai szerint jelenleg „a költségvetés komoly bizonytalansági tényező a vállalatok nyakában”. A kamarai elnök struktúraváltást, „második rendszerváltást” sürgetett, amelyben a gazdaság szereplői maguk is alakítói lehetnek a versenykörnyezetnek. Hogy ezt eredményesen tudják művelni, arra bizonyítéknak hozta fel a Széchenyi-kártyát, amely az egyetlen olyan gazdaságélénkítő program, amely tízezernél több vállalkozást ért el, 210 milliárd forint tőkét mozgatott meg. Dr. Parragh László sürgette a kamara köztestületi jogosítványainak további bővítését; mindenekelőtt a teljes körű regisztráció bevezetését, az érdemi partnerséget a K+F források elosztásában, a területfejlesztésben és a Nemzet Fejlesztési Tervben, valamint a kereskedelemfejlesztésnek a kamarához rendelését. Érvelése szerint gazdasági súlya (a 40 ezres tagság a GDP 2/3-át állítja elő), szakmai elismertsége, országos hálózata és erősödő nemzetközi kapcsolatrendszere révén a kamarai szervezet már bizonyította alkalmasságát a feladatra.

A rendezvény jó alkalmat kínált találkozásokra, beszélgetésekre is a gazdaság szereplői közöttZárszavában Kuti Csaba, a megyei önkormányzat elnöke kifejtette: gondolatébresztő, sok érdekes ismeretet adó előadásokat hallottunk, amelyek továbbgondolására és megvitatására jó alkalmat kínál az egyetlen hátralévő „napirendi pont”, a büfé. A megjelentek éltek is a lehetőséggel, a több mint két órát igénybe vevő előadások után még sokáig zsibongott a terem környéke a vitatkozó, beszélgető csoportoktól.
Publikálta
null
Aktív turizmus
Bizottságok
Épített örökség
Helyilap
Intézmények
Iroda
Kistérségek
Klubok
Könyvkiadás és -kereskedelem
Kultúra
Művészet és kultúra
Oktatás
Rendezvényszervezők
Sport
Szabadidő
Szálláshelyek
Tanár
Térség
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Üzleti tanácsadás
Választókerület(ek)
Vendéglátóhely