Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

MDF

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Pályázatok

Parlagfű

Parlament

Párthírek

Pénzügyek

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


Alsóörs és Csopak az első tizenötben

Az elmúlt év végén 1993 óta első alkalommal nyilvánosságra került a Központi Statisztikai Hivatal szakemberei által a döntéshozók részére negyedszer készített összeállítás, amely a 2004-es adatok alapján fejlettségi sorrendbe állítja az ország településeit. A korábbi 18 helyett most 17 mutatót vettek figyelembe , amelyek között hangsúlyozottan szerepelt a lakosság iskolai végzettsége, az időskorúak aránya,  a mezőgazdaságban, illetve az iparban foglalkoztatottak számaránya, a vállalkozások, a munkanélküliek , az új lakások, az autók száma, a víz- és csatorna közműellátottság…Ez a „háttéranyag” többek között azt a célt szolgálja, hogy a mindenkori kormány , vagy a parlament ennek ismeretében is dönthessen a hátrányos helyzetű települések támogatásáról.
Az összeállításban a 15 „legfejlettebb” település között a balatoni régióból két Veszprém megyei település, Alsóörs és Csopak is szerepel, Zala megyéből Gyenesdiás és Zalakaros, Somogy megyéből Szántód. A mutatókból képzett pontszámok alapján az 1489 lakosú Alsóörs 8,18 ponttal a második-harmadik helyen „holtversenyben” van a közel hétezres lélekszámú Pest megyei Diósddal, a településkategóriában pedig az első. Csopak 7,88 ponttal a tizedik. Gyenesdiás a negyedik, Zalakaros a tizenkettedik. A „legkevésbé fejlettek” 15-ös sorában a Somogy megyei Rinyaújnép és Kaposkeresztúr található.
Az élmezőnyben lévő két Veszprém megyei település polgármesterét kerestük meg azzal, mondják el, ők hogyan minősítik az összeállításban elfoglalt helyüket.
Hebling Zsolt,  Alsóörs polgármestere két tényezőnek tulajdonítja az előkelő helyezést. Mindenekelőtt a település adottságainak, előzményeinek, az ősidők óta az embereket ide csábító természeti környezetnek, a kialakult településszerkezetnek, infrastruktúrának. A másik fontos összetevő a „szereplők”, a lakosság, az ingatlantulajdonosok, a vállalkozások és az önkormányzat tevékenysége, teljesítménye. Az önkormányzat például tudatosan koncentrált az idegenforgalomra, a különböző fejlesztésekre visszaforgatják a bevételek egy részét, a helyi lakosság és a jövőben remélhetőleg növekvő számú turisták hasznára. Sok pénzt fordítottak a strandi szolgáltatások színvonalának emelésére, ingyenessé tették az autók parkolását, fokozatosan felújítják a falu útjait, igyekeznek megőrizni a Balaton-felvidéki népi építészet fennmaradt épületeit…A polgármester szerint ezt a célt szolgálja többek között az öt település, Alsóörs, Felsőörs, Lovas, Paloznak és Csopak turisztikai együttműködése is, az ide történő befektetés vonzó környezetet jelent a gazdaság szereplői számára is. Bár statisztikai számokban nem kifejezhető, ugyanakkor nem elhanyagolható a régebbi és az új közösségek hagyományokat ápoló, új kultúrálódási lehetőségeket teremtő működése sem.
(Az Alsóörsről közzétett 2004-es adatok szerint a lakosság száma 1489, a munkanélküliek aránya 3,1 , az szja alapot képező éves jövedelem 731 ezer forint, az ezer főre jutó gépkocsiállomány 398, …a 17 jelzőszám alapján a mutató 8,18 –az első helyen lévő Budaörsé 8,71)
Ambrus Tibor, Csopak polgármestere így kommentálta a település „legfejlettebbek” közé sorolását :
– Kellemesen meglepett a nyilvánosságra került statisztikai összeállítás, eddig nem is tudtam arról, hogy ilyen adatgyűjtés is folyik. Szívesen átnézném a korábbi kimutatásokat, érdekes lenne összehasonlítani a különböző időszakokban készült adatokat a mostaniakkal. Ugyanakkor hangsúlyozni szeretném, hogy a „legfejlettebb” település nem azonos a leggazdagabb településsel. Tény, hogy nem vagyunk szegények, de ez az eredmény nagyon sok ember munkájaként, lokálpatriotizmusából, Csopakhoz való kötődéséből eredően  jöhetett létre. Az utóbbi időben számosan költöztek máshonnan Csopakra, vagy hozták hozzánk a vállalkozásukat. A statisztikai összesítés egyik tényezője az 1990-2004 között épített új lakások száma volt, ez nálunk 33-as mutatóval szerepel. Ma ezekben a lakásokban zömével egzisztenciával rendelkező emberek élnek, és nem csak formálisan bejelentett nagymamák, vagy unokák. Egy-egy beköltöző család megemeli az aktív keresők számát, növeli az szja bevételt, a bejelentett vállalkozás az iparűzési adót…Csopaknál sem szabad figyelmen kívül hagyni a csodálatos természeti környezetet, a település idegenforgalmi központ jellegét. Úgy tűnik, ezt a befektetők is felismerték, hamarosan megkezdődik egy négycsillagos szálloda építése . 
– Nyílván sokat nyom a latban a Csopakon szinte teljes körűen kiépített víz- és csatornahálózat, a vezetékes gázellátás, az elmúlt évtizedekben megszületett jó tanácsi, illetve önkormányzati testületi döntések. Csak utalni szeretnék például az útépítésekre, amelyek már a tanácsrendszer idején megkezdődtek. Nem felejthetjük el, hogy 1990-ben egy jól működő települést örököltünk, és az a dolgunk, hogy ugyancsak jól működő Csopakot adjunk tovább. Hozzá kell tennem, az is a mi feladatunk, hogy ne szomorkodjunk a jelenlegi idegenforgalmi „mélyrepülésen”, hanem teremtsük meg a színvonalas vendéglátás feltételeit, most van lehetőségünk a kiugrásra. Szerencsére a csopakiak nagy részével együtt tudunk gondolkodni, cselekedni, és ezért tudunk előbbre menni. 
(A KSH 2004-es adatai szerint Csopakon a lakosság 1872 fő, 4,31 a munkanélküliek aránya, 697 ezer forint az egy főre eső szja alapot képező jövedelem, ezer főre 567 személygépkocsi jut, szinte egyedülállóan száz százalékos a vízhálózatba kapcsolt lakások aránya.)

 

Publikálta
null
Aktív turizmus
Bizottságok
Épített örökség
Helyilap
Intézmények
Iroda
Kistérségek
Klubok
Könyvkiadás és -kereskedelem
Kultúra
Művészet és kultúra
Oktatás
Rendezvényszervezők
Sport
Szabadidő
Szálláshelyek
Tanár
Térség
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Üzleti tanácsadás
Választókerület(ek)
Vendéglátóhely