Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

MDF

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Pályázatok

Parlagfű

Parlament

Párthírek

Pénzügyek

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


Kedvezőbb a munkaerő-piaci helyzet, mint egy évvel ezelőtt

 A gazdaságilag aktív népesség száma – a KSH legutóbb publikált, megyére vonatkozó munkaerő-felmérése alapján – 160,1 ezer fő volt, és ebből a foglalkoztatottak 152.500 főt képviseltek. Az aktivitási (56,4 %) és a foglalkoztatási (53,7 %) arány egyaránt meghaladja (2,1, illetve 3,3 %-ponttal) az országos átlagot.

November 1-től lényeges változások következtek be a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (Flt.) rendelkezéseiben. A jogszabály módosítás alapvető célja, hogy az érdekelteket álláskeresésre ösztönözze. A kirendeltségeket felkereső ügyfelekkel álláskeresési megállapodást kell kötni. Változtak az ellátási formák, valamint mindezzel együtt a fogalmak rendszere is.

A nyilvántartott álláskeresők száma ebben a hónapban is csak kismértékben emelkedett. A megye munkaerő-piacára jellemző tendenciák ebben az évben eltérnek az előző években tapasztaltaknál, 2005-ben kedvezőbb a folyamatok alakulása. Október után novemberben is kevesebben szerepelnek a nyilvántartási rendszerben, mint egy évvel korábban, és a kedvező irányú eltérés lényegesen nagyobb, mint az előző hónapban volt. Novemberben már intenzív visszajelentkezés jellemző a szezonális munkákból (Balaton-part, mezőgazdaság, építőipar), ugyanakkor jelentős számban kerültek az álláskeresők közül az elindult képző, átképző tanfolyamainkra, valamint az október-november hónapokban, és a december elején megnyílt kereskedelmi üzletek létszámfelvételei is kedvező hatással voltak a munkaerő-piaci helyzetre.

Novemberben összesen 1.320 db betölthető álláshely állt rendelkezésre a kirendeltségeken, melyből 515 db a hónap során tett új bejelentés volt. A nyilvántartott munkalehetőségek mennyisége 1,2-szerese az egy évvel korábbinak. Az év eltelt 11 hónapjában közel 10 ezer (9.762 db) álláshelyet jelentettek be a gazdálkodó szervezetek a munkaügyi kirendeltségekhez, mely a 2004. egész évi új álláshelyek számánál mintegy 1,5 ezer fővel nagyobb munkaerő-keresletet jelent. A rendelkezésre álló állásokra a közvetítéssel elhelyezettek száma (csaknem 6.800 db sikeres közvetítés) november végéig már 1.800 fővel (36 %-kal) meghaladja a tavalyi egész éves adatot.

Az aktív eszközök támogatási rendszerében is közel 21,7 %-kal több, összesen 3.308 főnek nyílt lehetőség ebben az évben támogatott foglalkoztatásba kerülésre, munkahelyének megtartására, illetve vállalkozásának indítására. A novemberi zárónapig 27 képző, átképző tanfolyam indult el, 625 fő részvételével. További 10 tanfolyam szervezés alatt áll, közel 200 fő tud e képzésekbe bekapcsolódni az év hátralévő részében.

A novemberi zárónapon 12.234 fő nyilvántartott álláskereső szerepelt a megyei munkaügyi szervezet regisztrációs rendszerében. Az előző havi adathoz képest csak 0,4 %-os (51 fős) emelkedés mutatkozik (országosan 5,4 %-os növekedés). Az egy évvel ezelőttinél 3,9 %-kal (492 fővel) kisebb számban szerepelnek a nyilvántartásokban. A nyilvántartottak több mint felével (6.195 fővel) már megkötötték kirendeltségeink az álláskeresési megállapodást.

A pályakezdő fiatalok aránya a nyilvántartott álláskeresők között 9,0 % (1.110 fő). Számuk a július-szeptember közötti 44 %-os növekedés után októberben 7,5 %-kal, ebben a hónapban pedig
11 %-kal mérséklődött. A fiatalok közül sokan az ősszel indult képző, átképző tanfolyamok résztvevőivé váltak.

A novemberi zárónapon a nyilvántartott álláskeresők 4/5-e fizikai foglalkozású. A férfiak-nők aránya 50,7-49,3 %. Iskolai végzettségük alapján legtöbben szakmunkás illetve szakiskolai bizonyítvánnyal rendelkeznek (38,0 %), de magas a legfeljebb általános iskolát végzettek aránya is (34,8 %), míg 22,4 %-uknak érettségije, 4,8 %-uknak pedig diplomája van. A munkanélküliek közel 1/3-a (31,9 %) 45 éven felüli. Folyamatosan egy évnél hosszabb ideje nem tud elhelyezkedni minden ötödik munkanélküli.

 

Ajka térségében novemberben mérsékelten, csupán 0,7 %-kal emelkedett a nyilvántartott álláskeresők száma. Az előző év azonos hónapjához mérten viszont több mint 6 %-kal nőtt az állományuk. Munkanélküli járadékra a körzet álláskeresőinek 28,7 %-a jogosult, emellett 1,9 %-uk álláskeresési járadékra, 1,7 %-uk pedig álláskeresési segélyre tarthat igényt. E hónapban a férfiak itt képviselték a legmagasabb arányt (54,7 %) az álláskeresők között.

Balatonalmádi térségében e hónapban csaknem 2 %-kal emelkedett a nyilvántartott álláskeresők száma, az egy évvel ezelőttinél viszont több mint 6 %-kal kisebb az állományuk. A munkanélküli járadékra jogosultak aránya 37,0 %, álláskeresési járadékra 5,3 %-uk, álláskeresési segélyre pedig 3,3 %-uk tarthat igényt.

Balatonfüred térségében az előző havi növekedés mértékéhez hasonlóan novemberben több mint 25 %-kal nőtt a nyilvántartott álláskeresők száma. Ez e hónapban is a legintenzívebb növekedésnek számított a megyében, azonban a 12 hónappal ezelőttinél így is több mint 5 %-kal kevesebben vannak. Munkanélküli járadékra a nyilvántartottak 31,7 %-a, álláskeresési járadékra 8,8 %-uk, míg álláskeresési segélyre 9,9 %-uk jogosult (utóbbi két arány itt a legmagasabb a megyében).

Pápa térségében 2,0 %-kal nőtt a nyilvántartott álláskeresők száma novemberben, jelenlegi állományuk az egy évvel ezelőttit 0,7 %-kal haladja meg. A munkanélküli járadékra jogosultak aránya 23,9 % (a legalacsonyabb a megyében), az álláskeresési járadékra jogosultaké 3,4 %, az álláskeresési segélyre jogosultaké pedig 2,7 %.

Sümeg térségében több mint 6 %-kal nőtt a nyilvántartott álláskeresők száma e hónapban, az egy évvel ezelőttinél azonban így is közel 7 %-kal kisebb az állományuk. A regisztráltak 28,7 %-a jogosult munkanélküli járadékra, 2,1 %-a álláskeresési járadékra, 3,7 %-a pedig álláskeresési segélyre. A fizikai foglalkozásúak aránya (87,7 %) jelenleg is e körzetben a legnagyobb.

Tapolca térségében csaknem 9 %-kal növekedett a nyilvántartott álláskeresők száma e hónapban, az egy évvel ezelőttihez képest azonban közel 3 %-kal csökkent az állományuk. Munkanélküli járadékra a nyilvántartottak 30,6 %-a jogosult, álláskeresési járadékra 2,7 %-uk, álláskeresési segélyre pedig 1,6 %-uk. A nők most is itt képviselik a legmagasabb arányt (56,8 %) az álláskeresők között.

Várpalota térségében folytatódott a nyilvántartott álláskeresők számának csökkenése, melynek mértéke novemberben 5,0 % volt, s állományuk nagysága a 12 hónappal ezelőttihez képest is több mint 12 %-kal mérséklődött. A munkanélküli járadékra jogosultak aránya 26,2 %, álláskeresési járadékra a nyilvántartottak 4,1 %-a, álláskeresési segélyre pedig 2,9 %-uk tarthat igényt.

Veszprém térségében volt e hónapban a legintenzívebb csökkenés a nyilvántartott álláskeresők számát illetően, melynek mértéke közel 10 % volt, emellett az egy évvel ezelőttihez képest is csaknem 7 %-kal kisebb az állományuk. A munkanélküli járadékra jogosultak aránya a legmagasabb (37,4 %), a fizikai foglalkozásúaké pedig a legalacsonyabb (70,9 % a térségben. Emellett álláskeresési járadékra a nyilvántartottak 4,6 %-a, álláskeresési segélyre pedig 2,6 %-a tarthat igényt.

Zirc térségében közel 4 %-os volt a nyilvántartott álláskeresők számának csökkenése novemberben, az egy évvel ezelőttinél pedig csaknem 16 %-kal kisebb az állományuk. A munkanélküli járadékra jogosultak aránya 31,1 %, az álláskeresési járadékra jogosultaké 2,5 %, az álláskeresési segélyeseké pedig 2,8 %.


Publikálta
null
Aktív turizmus
Bizottságok
Épített örökség
Helyilap
Intézmények
Iroda
Kistérségek
Klubok
Könyvkiadás és -kereskedelem
Kultúra
Művészet és kultúra
Oktatás
Rendezvényszervezők
Sport
Szabadidő
Szálláshelyek
Tanár
Térség
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Üzleti tanácsadás
Választókerület(ek)
Vendéglátóhely