Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

MDF

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Pályázatok

Parlagfű

Parlament

Párthírek

Pénzügyek

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


Felvettük a kesztyűt

-Minden év különbözik a többitől, akkor is, ha az eltérő jegyeket azonnal nem vesszük észre. Ez így volt az elmúlt hét évben is. Idén itt Veszprémben több nagy változás előtt állunk. Lényegesen javulnak az egyetem tárgyi feltételei, elkészül az új könyvtárunk, a 800 fős új kollégiumunk, felújítjuk a központi kollégiumot, a Veszprémi Egyetem kampuszain kicseréljük az informatikai gerincet. Mivel mindennek a pénzügyi fedezete is látszik, azt mondhatom, jelentős megújulás vár ránk. Tudományos vonatkozásban azt szeretnénk, ha kibontakozna a tizenegyedik doktori iskolánk, egy interdiszciplináris műszaki és természettudományos doktori iskola. Régi törekvésünk, hogy regionális tudásközpont pályázatunk is eredményes legyen. Ami az oktatási feladatokat jelenti, jön a Bologna-folyamat, s ezen belül a legszélesebb batchelor (az Európai Unió egyeztetett kétfokozatú felsőoktatási képzési rendszerén belül az első fokozat -szerk.) kínálatot szeretnénk kialakítani, ezzel kapcsolatban indítottunk idén két olyan új szakot, ami még nem volt a Veszprémi Egyetemen: a mechatronikát és a gazdasági informatikát. Reményeim szerint a következő hasonlóan nagy vállalkozásunk az egészségügyi informatika terén lesz.

 

-Beszélgetésünk időpontjában a Veszprémi Egyetemnek 11 ezer beiratkozott diákja van, közöttük minden korábbinál több az elsős. A számok azt jelentik, nőtt a bizalom az intézmény iránt. Milyennek látja Ön a folyamatot és következményeit?

 

-Valóban így van, sok intézménnyel szemben nálunk nőtt a leadott "B" lapok száma, s azokon belül is nőtt az első helyen leadott lapok száma, tehát többen választottak első helyen bennünket. Mégis azt kell mondanom, bármilyen sok volt a sorban álló, bármilyen jó volt az emberanyag, a meghúzott ponthatárok miatt 128 pontos jelentkezőket sem tudtunk felvenni, szemben olyan iskolákkal, amelyeknél a 80 pont is elég volt. Szerintem ez az igazi esélyegyenlőtlenség, s ezt szakmailag is érdemes végiggondolnia az illetékeseknek. Ha az érdeklődést nézem, nálunk is voltak olyan szakok, ahova többszörös volt a jelentkezés, másokra meg kevesebb, de ez törvényszerű, ha egy egyetem 40 szakot kínál.

 

-Máris érintettük a felsőoktatási intézmények közös gondjait, amelyek között az idei tanévben igen súlyosak is jelentkeztek.

 

-Olyan fogalmakkal kellett megismerkednünk, mint a zárolás, az elvonás, a kötelező maradványképzés év végéig akkor, amikor egy intézmény költségvetését legkésőbb februárban fogadják el. Miután megvan a költségvetés, végiggondoljuk az üzleti évet, elosztjuk a pénzeket a feladatoknak megfelelően, és akkor nyáron jön egy regula, hogy év végére ennyi meg ennyi maradványnak kell lennie az egyszámlán. Persze látom az indokokat, a költségvetés nehézségeit, de fogalmam sincs, mindezt hogyan lehet kezelni? Főként azért nem, mert a kritikus hónap a december, bevételeivel, kiadásaival. Ha például a tavalyi évhez hasonlóan decemberben áramlanak be a pályázati pénzek, lesz esély a tartalékképzésre, de ha a pályázati pénzeinket ugyanilyen okok miatt tartják vissza, akkor mi hogyan teljesítsük az előírást? Tavaly, Karácsony és Újév között, amikor hagyományosan leáll a Veszprémi Egyetem, több százmillió forint érkezett a számlánkra. Ezek persze adott célra megnyert pénzek voltak, nem lehetett volna az intézmény üzemeltetésére fordítani. Ezért mondom azt, hogy szakmailag meg kellene gondolni ezt a maradványképzési kötelezettséget, de lehet, hogy nem jól látom, a szemüvegemmel van baj.

 

-Említette a Bologna-folyamatot. Hogyan lehet áttérni a közös uniós képzési rendszerre, ha ehhez nálunk még nincs oktatási törvény?

 

-Tényleg nincs. Az érvényben lévő oktatási törvény nem tudja kezelni a Bologna-folyamat egyes kategóriáit, a javasolt új törvény pedig parkoló pályán van az Alkotmánybíróságnál, pedig vannak olyan intézmények, mint a miénk is, amelyek megkezdték a kísérleti képzést. A Nemzeti Bologna Bizottság  tagjaként úgy láttam, hogy azon európai országokban, ahol a folyamat előre haladt, mindenütt megvolt az új felsőoktatási törvény, végiggondolták az átalakulás következményeit- nálunk ez késik. Én dékán és rektor koromban mindig azonos módon vittem végig a változtatásokat: meghatároztuk a célokat, a célokhoz vezető folyamatokat, azt, hogy kinek mi a dolga, s amikor a helyzet megérett, éltünk a szervezeti változásokkal is. Bár nem biztos, hogy ez az egyetlen célravezető módszer, de mi így eredményesek voltunk.

 

-Járnak-e véráldozattal az új feladatok, a kihívások és a megszorítások? Ennyi diák és ennyi változás mellett mire számíthatnak az Ön kollégái? Lesznek-e leépítések?

 

-A Bokros csomag óta a Veszprémi Egyetemen mindig van leépítés és felvétel is. Az oktatási portfóliónk minden évben gazdagodott, új kultúrákat honosítottunk meg, amelyekhez szükségesek az új kollégák. Természetes az átrendeződés is, ha egy szakterület kiemelt figyelmet kap. Valamikor egy professzorral kezdtük, ma pedig Múszaki Informatikai Karunk van - ez az idők szava. Szoktam mondani, hogy a ma a tegnap visszahúzó erőinek és a holnap kitapintható vonzásának a csatatere. Ezen számos roncs keletkezik, amelyek között értékes elemek is vannak. Én a nem fejlesztett kultúrákat is nagyra becsülöm, igyekszem is védeni ezeket, de az meg az egyetem érdeke, hogy bizonyos területek az átlagosnál nagyobb figyelmet élvezzenek.

 

-Mindazzal együtt, amiről már beszéltünk, milyen évre számít 2005 őszétől?

 

-Beléptünk az Európai Unióba, a magyar felsőoktatási intézmények lehetőségei gazdagodtak, de a verseny is sokkal nagyobb lett. Arra kell számítanunk, hogy a megfelelő anyagiak birtokában több jó képességű diák választ majd nyugati egyetemet, de mi is sokak számára leszünk vonzóbbak, gondolok elsősorban a környező országok magyarlakta területeire. Az is nagy kihívás, hogy a nyugati országrészben megjelentek külföldi egyetemek olyan kurzusokkal, szakokkal, amelyekhez nem kell különösebb beruházás, eszközpark. Velük is fel kell vennünk a versenyt. A lehetséges stratégia az, hogy a hazai egyetemek hálózatba szerveződve, erőségeiket összeadva tudjanak minél többet, jobbat kínálni. Ezt a politikát mi már valljuk egy ideje, ezért van ott a Veszprémi Egyetem Zalaegerszegtől Oroszlányig egyre több helyen a régióban. A verseny erősödik, egyre keményebb a piacgazdaság. az idei év talán nehezebb lesz, mint az előző volt, de egészen biztosan könnyebb a következőnél. Erre készülünk. 

Publikálta
null
Aktív turizmus
Bizottságok
Épített örökség
Helyilap
Intézmények
Iroda
Kistérségek
Klubok
Könyvkiadás és -kereskedelem
Kultúra
Művészet és kultúra
Oktatás
Rendezvényszervezők
Sport
Szabadidő
Szálláshelyek
Tanár
Térség
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Üzleti tanácsadás
Választókerület(ek)
Vendéglátóhely