Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

Fiatalok

Foglalkoztatás

Gazdasági hírek

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Informatika

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Környezetvédelem

Közlekedés

Közműépítés

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Munkaerő

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Pályázatok

Portré

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

T-Kisebbségek

Ünnepségek


Egy övön aluli fertőzésről: a chlamydiáról

Napjainkig mintegy 25 kórokozóról derült ki, hogy szexuális úton átvihető. Ma már nem az olyan jól ismert, „tankönyvi” nemi betegségeké a vezető szerep, mint például a szifilisz (luesz) vagy a gonorrhoea (kanko). Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a fejlett ipari országokban a leggyakrabban előforduló szexuális úton terjedő kórokozó a Human Papilloma Vírus, a leggyakoribb baktérium a chlamydia trachomatis, és a legtöbb pénzt felemésztő és a leggyorsabban terjedő a HIV (a szerzett immunhiány szindróma kórokozója).
A baktérium jelentőségét az adja, hogy világszerte döntően a fiatalok körében terjed nagy számban. A tablettaformában szedhető fogamzásgátlók, valamint a méhen belüli fogamzásgátló eszközök használata nagy szerepet játszhat a betegség terjedésében, mert ilyenkor nem jellemző, hogy új partnerkapcsolat esetén a párok óvszert használnak. Növeli a chlamydia-fertőzés kialakulásának esélyét, ha a partner másfajta szexuális úton
fertőző betegségben szenved. Heveny tünetek igen ritkán kísérik, és magas a tünetszegény vagy akár a tünetmentes fertőzöttek aránya. A nőkben gyakoribb a tünetmentes fertőzés, mint a férfiakban – a fertőzött nők 65-80%, a férfiak 45-50%-a tünetmentes. A baktériumnak súlyos következményei és szövődményei lehetnek.
Dr. Pánovics János szülész-nőgyógyász főorvossal beszélgettem a chlamydia gyakoriságáról, tüneteiről, valamint a következményeiről.
- Milyen gyakori a chlamydiasis és milyen tünetei vannak?
- Az Egészségügyi Világszervezet becsült adatai szerint a középeurópai felnőtt, szexuálisan aktív női lakosság fertőzöttsége 5-6% körüli. Az összes fertőzés 75%-a a 20 év alatti korcsoportban fordul elő. A fertőzés terjedése szempontjából igen fontos szerepet játszanak a szabad szexuális életmódot folytató egyének, akikre a meggondolás nélküli szexuális partnerváltás és az intenzív szexuális kapcsolat jellemző.
Amennyiben panaszokat okoz, úgy leggyakrabban a jellegzetes folyás (mintegy 50%-ban), vérzészavar, házasélet utáni vérezgetés, húgycsőpanaszok formájában jelentkezhet; 30%-ban panaszokkal, 70%-ban panaszok nélküli gyulladással jár.
- Mikor kell chlamydia-fertőzésre következtetnünk?
- Fertőzés állhat fenn valószínűsíthető klinikai tünetek alapján, az említett rizikócsoportokba tartozók esetén: 17 éves kor előtti szexuális aktivitás, új partner 3 hónapon belül, poligám életmód, minimum három szexuális partner egy éven belül, szexuális kapcsolat fertőzöttel.
- Milyen következményei vannak e baktériumnak, és hogyan védekezhetünk ellene?
- A fel nem ismert és kezeletlen fertőzés súlyos következményekkel járhat, a páciens további életét hátrányosan befolyásolhatja. A belső nemi szervekre terjedve azok gyulladását okozhatja (az esetek 40%-ában). Késői szövődményként sterilitás, méhen kívüli terhesség, hasűri összenövések, idült alhasi fájdalmak alakulhatnak ki. Terhesség alatti fertőzés (5-6%-ban fordul elő) folyást, burokrepedést, koraszülést, újszülöttfertőzést okozhat.
A védekezés formái az óvszer használata, a szexuális partnerek számának csökkentése, a szexuális partnerek párhuzamos kezelése. A megelőzések közé tartozik a tünetekkel járó fertőzések felismerése, kezelése, valamint a tünetmentes fertőzések felderítése és kezelése, azaz a szűrővizsgálatok bevezetése. A betegség kezelése megoldott, ezért akiknél fennállnak a chlamydia tünetei, azok bátran forduljanak nőgyógyászukhoz.

Nyitrai Roberta

Publikálta
null