Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

Fiatalok

Foglalkoztatás

Gazdasági hírek

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Informatika

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Környezetvédelem

Közlekedés

Közműépítés

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Munkaerő

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Pályázatok

Portré

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

T-Kisebbségek

Ünnepségek


Látogatás Közép-Európa legnagyobb közúti völgyhídjánál

A rendkívül mostoha időjárás ellenére megtelt az az ötvenszemélyes autóbusz, mellyel augusztus 5-én olyan baranyai vállalkozók, cégvezetők utazhattak Kőröshegyre, akik valamilyen kapcsolatban állnak a Hídépítő Rt-vel. Rajtuk kívül önkormányzati képviselők és a sajtó munkatársai látogathattak el a Balaton déli partjára, ahol az M7-es autópálya Zamárdi és Balatonszárszó közt 14,2 km-es szakaszán, Kőröshegyen egy különleges építmény munkálatait tekinthették meg.
Az épülő Kőröshegyi völgyhíd közvetlen közelében kialakított látogatóközpontban elsőként Hoffmann György, a Hídépítő Rt. létesítményvezetője tájékoztatta a vendégeket a monumentális alkotással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról. Mint elhangzott, az M7-es autópálya része annak az úgynevezett V. számú Helsinki közlekedési folyosónak, melynek célja az Adriai tenger és a kelet-európai országok közti közvetlen kapcsolat megteremtése. Az M7-es fentebb említett szakaszán épül az a völgyhíd, melynek megrendelője a Nemzeti Autópálya Rt., kivitelezője a Völgyhíd Konzorcium (az autópálya-szakaszra) és a Hídépítő Rt. (a Kőröshegyi völgyhídra vonatkozóan).
A létesítményvezető elmondta: a kiviteli szerződést 2004. május hetedikén írták alá, a helyszínen az első munkálatok tavaly a nyár végén kezdődtek, a befejezés határideje pedig 2006. november 30. Addigra kell tehát teljes egészében elkészülnie ennek a maga nemében páratlan alkotásnak. Hogy mekkora is lesz ez a völgyhíd, annak érzékeltetésére hadd álljon itt néhány adat. A híd hossza 1872 méter, szélessége 23,80 méter (2x2 sáv, középen elválasztva), a legnagyobb magassága 88 méter, a pillérek száma 16. Az altalaj sajátosságai miatt a 17,7 és 79,7 méter közötti magasságú pilléreket 1,2 és 1,5 méter átmérőjű fúrt cölöpökre helyezik el, ezek mélysége 22 és 29 méter közötti, és 1-1 pillért 35-48 ilyen cölöp tart, melyek teljes hossza 18,5 km.
Az egymástól 60, 95, illetve 120 méterre levő pillérek építése csúszózsalus technológiával, ötméteres szakaszokban, felfelé haladva történik, s mint megtudhattuk, mindegyik pillérben acél vizsgálólépcső lesz belül, kettőben pedig személyfelvonó lift is működik majd. Ottjártunkkor a hídépítés szinte valamennyi technológiai folyamatát szemügyre vehettük. Volt olyan pillér, amelynél éppen a cölöpök elhelyezéséhez szükséges furatokat készítették, másutt a 48 db cölöp már elkészült, de a pillér építése
még nem. Egy újabb pillér esetében kb. 30-40 méteres magasságnál tartott a csúszózsalus szerkezet, és természetesen akadt olyan tartóoszlop is, mely már elérte végleges magasságát. A munkavégzés rendje szerint ez a két szélső pillér, mert hisz az építés egyszerre, egyidőben a híd két végéről történik az úgynevezett segéd szerelőhíd közreműködésével.
Ez egy olyan, rendkívül bonyolult, közel 1600 tonnás acélszerkezet, mely két előretolható főtartóból és az azokra felfüggesztett két (nyitható kivitelű, Magyarországon eddig még soha nem alkalmazott) zsaluzó kocsiból áll. A szerelőhíd kettős funkciót tölt be: egyrészt a zsaluzókocsi és az újonnan betonozott zöm terheit viseli mindaddig, amíg azt a már meglevő teherbíró szerkezethez kábelek segítségével nem feszítik hozzá, másrészt lehetővé teszi a betonozáshoz szükséges valamennyi anyag és technológiai berendezés beszállítását.
Lehet, hogy már eddig is túl sok olyan adat, kifejezés és szám hangzott el, mely a hétköznapi ember számára tán kissé érthetetlen. Hogy mégis kissé kézzel foghatóbbak legyenek e mű paraméterei, megpróbálok néhány olyan adatot felsorolni, melyek a laikusoknak is mondhatnak valamit. A cölöpösszefogó gerendákba összesen 25.376, a pillérekbe összesen 16.300, a felszerkezetbe 43.400, a teljes völgyhídba együttesen 120.000 köbméter betont és 15.602 tonna betonacélt építenek be. Ha egy (szinte mindenki által ismert) betonkeverő autó egy fordulóval 8 köbmétert szállít, akkor ez a mennyiség 15 ezer fordulót jelent, tehát ha ilyen járművek szorosan egymás mögé állnának, a már
meglevő M7-esen Siófoktól Budapestig érne a sor... A betonvasakat szállító nyergesvontatókból pedig - húsztonnányi fuvarokkal és 15 méteres hosszúsággal kalkulálva - közel 12 kilométeres kocsioszlop jönne össze, hisz 780 ilyen járműre lenne szükség ...
A helyszíni bejárás során feltűnt, hogy szinte alig látunk embereket, s ezt aztán többen szóvá is tették. A kérdésre Magyar János technológiai főmérnök adott megnyugtató választ. Mint elmondta, a munka szigorú, napra lebontott ütemterv szerint zajlik, éjjel-nappal. A teljes munkaterületen a nap 24 órájában összesen 600 fő dolgozik, de az építkezés nagysága miatt - no meg azért is, mert itt már nem az
embereké, hanem a technikáé a főszerep - itt nincs annyi ember egyidőben, mint egy hagyományos építkezésen. Azt is Magyar Jánostól tudhattuk meg, hogy ezen a gigantikus munkán a Hídépítő Rt. ötvenfős komlói építés-vezetőségéből közel huszonöten vesznek részt. Ők valamennyien olyan, nagy szakmai rutinnal és széleskörű tapasztalatokkal rendelkező dolgozók, akik az Árpád-hídtól Abu-Dhabin át Mostarig a világ számos pontján bizonyították már felkészültségüket. Ezért aztán ennél a létesítménynél is az acélszerkezetek gyártása, szerelése, valamint a különleges, egyedi technológiák üzemeltetése a feladatuk.
A szakemberek szerint a munka jó ütemben halad, most már egyre látványosabb szakaszok következnek, de ahhoz, hogy a híd határidőre elkészüljön, továbbra is mindennek flottul kell mennie, azaz valamennyi mérnöknek, művezetőnek, szakmunkásnak és kisegítőnek napról napra, óráról órára és centiről centire olyan precíz munkát kell végeznie, mint tették azt az elmúlt egy évben. És hogy erre van esély, annak bizonyítására a látogatókat elvitték a különbusszal arra a nemrég átadott új autópálya-szakaszra, ahol a hídépítősök ugyancsak jónéhány hidat, felüljárót, támfalat és egyebet építettek fel - határidőre, kifogástalan minőségben. Rajtuk tehát biztosan nem fog múlni, hogy az M7-es most még hiányzó Zamárdi-Balatonszárszó közti szakasza határidőre elkészüljön.

O.P.

Publikálta
null