Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

Fiatalok

Foglalkoztatás

Gazdasági hírek

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Informatika

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Környezetvédelem

Közlekedés

Közműépítés

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Munkaerő

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Pályázatok

Portré

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

T-Kisebbségek

Ünnepségek


A Kodály Zoltán Nemzetközi Gyermekkórus Fesztivál története - III. rész

A XV. gyermekkórus-fesztiválon, mely a harmadik évezred első rendezvénye volt, hét együttes vett részt. A zsűri előtti szereplést feszültséget oldó programok váltogatták. Volt esti szerenád a kórusmuzsikát képviselő személyiségek tiszteletére, népművészeti vásár és játszóház, szórakoztató műsor a színházban, és “Boldog születésnapot" címmel mulatság a sportcsarnokban. Közreműködött itt is - mint minden fesztiválon - a Komlói Bányász Fúvószenekar, Altorjai József vezetésével. A találkozók történetében először tűzijátékkal zárult a fesztivál.
A XVI. találkozót 2003. június 20-22-én rendezték, a résztvevő kórusok száma kilenc volt. A salzburgi gyermekkórus Ausztriából az utolsó napokban mondta le részvételét, egyéb irányú elfoglaltságukra hivatkozva. Komló Város Önkormányzatának Képviselőtestülete erre a fesztiválra nevezett ki először fesztiváligazgatót. A rendezvény kísérő programja volt a Kodály Zoltán és Komló című fotókiállítás a színház előcsarnokában, A Fesztiválok története c. kiállításnak pedig a Helytörténeti Múzeum adott otthont. A sportcsarnokban a gálahangverseny után “Viszlát, Komló" záróbulira került sor, majd a háromnapos programot újból gyönyörű tűzijáték zárta.
A fesztivált korábban nem tapasztalt mértékben támogatták a város és a megye szponzorai, Komló lakossága, valamint a szakminisztériumok. A támogatók száma meghaladta a százat. Az így rendelkezésre álló több millió forintnak köszönhetően megjelenhetett a Fesztivál Híradó, mely bő terjedelemben mutatta be a résztvevő kórusokat és a teljes programot. A tízezer példány eljutott Komló valamennyi lakásába. Néhány éves kihagyás után újból helyet kapott a programban a szakmai tanácskozás is. A fesztivál fővédnöke Hiller István kulturális miniszter és Magyar Bálint oktatási miniszter, díszvendége Kodály Zoltánné volt.
Rendszeressé vált, hogy Komló város mindenkori vezető testülete a rendezvényt követően értékeli a fesztivált. A XVI. Kodály Zoltán Nemzetközi Gyermekkórus Fesztivál beszámolóját 2003. október 30-án tárgyalta Komló Város Önkormányzatának Képviselőtestülete. Határozatában elismerését fejezte ki a szervezőknek és rendezőknek a sikeres lebonyolításért, s a XVII. Kodály Zoltán Nemzetközi Gyermekkórus Fesztivál időpontjául 2005 júniusát jelölte ki. A határozat befejező sorai a következők voltak: “A XVII. Kodály Zoltán Nemzetközi Gyermekkórus Fesztivál anyagi támogatásáról a 2005. évi költségvetés beterjesztésékor dönt. Egyben felhatalmazza a Kodály Zoltán Nemzetközi Gyermekkórus Alapítvány elnökét, Páll Lajost és a szervezőbizottságot, hogy a következő fesztivál előkészületeit kezdje meg".
Az eltelt 31 év alatt közel 30 országból mintegy 130 kórust és több mint 10 ezer énekest látott vendégül Komló. A fesztiválokon jelen voltak hazai és külföldi szakemberek, ének-zenepedagógusok, többen a konferencia résztvevőiként, nemzetközi megfigyelőként Európa számos országából, sőt az ázsiai földrészről és Brazíliából is. A felkért zsűritagok a szakma jeles hazai képviselői - zeneszerzők, professzorok, egyetemi zenepedagógusok -, akik között többen maguk is gyakorló karnagyok. Többször volt vendége a városnak Kodály Zoltánné, Andor Ilona, Kocsár Miklós, Szokolay Sándor, Baross Gábor, Szőnyi Erzsébet, Bozay Attila, Sapszon Ferenc, ifj. Sapszon Ferenc, Lukin László, Erdei Péter, Tillai Aurél és sok más neves zenei szakember. A hazai kórusok közül a komlóiak mellett leggyakrabban a nyíregyházi Cantemus Gyermekkórus szerepelt, Szabó Dénes Kossuth-díjas karnagy vezetésével.
A fesztiválok alapeszméje változatlan: Kodály műveinek népszerűsítése, a népek barátságának ápolása Bartók és Kodály gondolatai alapján, valamint az egyes népek dalainak, továbbá kortárs zeneszerzők kórusműveinek megismertetése. Tartalmazza mindezt a következő fesztiválra szóló felhívás is, mely a hazai kórusoknak kötelező számként előírja egy Kodály- és egy Bartók-mű bemutatását, a külföldi kórusok műsorában pedig egy Kodály- vagy egy Bartók-műnek kell szerepelnie.
A Komlói Kodály Zoltán Ének-zene Tagozatú Általános Iskola elévülhetetlen érdeme, hogy az intézmény falai közt született meg a kórustalálkozó gondolata, s a kétévente megrendezett fesztivál azóta is rá épül.

Forrás: Komlói monográfia 2. Szerzők: Makráné Kónya Melinda és Páll Lajos.

Publikálta
null