Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

Fiatalok

Foglalkoztatás

Gazdasági hírek

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Informatika

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Környezetvédelem

Közlekedés

Közműépítés

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Munkaerő

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Pályázatok

Portré

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

T-Kisebbségek

Ünnepségek


Mozart-tól a csikótojásig - Csimpilimpit imádnivaló Figurának tartják

Másfél évtizede óvó- és tanító bácsiként, majd iskolaigazgatóként dolgoztam. Főállású előadóművészként zenés irodalmi műsoraimmal lépek föl óvodákban, iskolákban, művelődési házakban - vall önmagáról a már nevével is stílusos Figura Ede, aki egy ideje a Csimpilimpi gyermekszínjátszó-kör vezetője.
- Tulajdonképpen kit köszönthetek benned: vándorzenészt, daltulajdonost vagy zenebohócot?
- A kisebbek néha Csimpilimpi bácsinak szólítanak, de valójában pedagógusnak tartom magam, aki megzenésített versek segítségével neveli a gyerekeket.
- Mióta űzöd a mesterséged, s miből meríted hozzá az ihletet?
- Harminc éve foglalkozom zenével, tíz éve készítek irodalmi műsorokat. A jó zenét szivacsként szívom magamba, a kedvenceim közé tartozik többek közt Mozart, Bob Dylan, a Dire Straits, a Rolling Stones, a Beatles, az LGT, Cseh Tamás és J.J. Cale.
- Hosszú pályafutásod során melyek voltak a legnagyobb sikereid?
- Évente többszáz előadást tartok országszerte. Egyszer Pécsett ötszáz néző előtt léptem föl József Attila-műsorommal, aztán az Országos Dalostalálkozón a szólisták között első díjat szereztem, míg a Százszorszép Dalfesztiválon kétszer is első díjat nyertem. De az sokkal
kedvesebb volt számomra, mikor egy kisóvodás megszólított, s azt mondta: Szeretném, ha te lennél az apukám! vagy hogy: Holnap is gyere el hozzánk!
- Idestova egy évtizede gyerekeket tanítasz, szórakoztatsz a gitároddal. Honnan az erő, ami nap mint nap a gyerekek közé sodor?
- Alapvetően pedagógus vagyok, szeretem a gyerekeket. Szeretve szeretném őket szeretetre nevelni, s ezt leghatásosabban a megzenésített verses műsorok segítségével tudom megvalósítani. Utazó tanító bácsi-ként minden nap más iskolában, óvodában tartok vidám zenés iro-dalmi foglalkozást. És ami nagyon fontos: engem minden óra után meg-tapsolnak, vagyis azonnal élvez-hetem munkám gyümölcsét. Peda-gógus kollégáimnak is biztosan jól esne, ha a szülők és a diákok minden óra után megtapsolnák őket, az igazgató pedig gratulálna nekik a megtartott órához.
- Avass be a műhelytitkaidba! Milyen körülmények között születnek dalaid?
- Gitárral a kezemben olvasgatom a verseket, s amikor a fejemben született dallam találkozik a költő gondolataival, akkor kész a megzenésített vers. Ezután megmutatom a fiaimnak (8 és 16 évesek), majd a feleségemnek (több mint 18 éves), és ha tetszik nekik, csak akkor játszom el a közönség előtt.
- Tudom, hogy a Csimpilimpi hová mész?, a Liba áll a havazásban és a Petőfi-lemez után készül a negyedik albumod.
- A Sárkány című cd-m anyagának zenekari próbái folynak, a hangszerelésen és a stúdiómunkák előkészületein dolgozom. Az új korong anyagát teljes egészében magam írtam, az ősz folyamán fog megjelenni. Közben szponzorokat is keresek, akik a lemez megjelenését támogatnák.
- A koncertek mellett az utóbbi évben a drámapedagógiába is belekóstoltál. Mi volt a célod a Csimpilimpi színjátszókör megalakításával?
- A drámapedagógia szerintem az egyik leghatékonyabb gyermeknevelési forma, az önkifejezés és az önmegvalósítás egyik eszköze. Elősegíti a kreativitás, a teremtőkészség és az önálló rugalmas gondolkodás fejlődését.
- Szemtanúja voltam, hogy mennyire felszabadultak a próbák alatt a tanítványaid. Melyek azok a lépések, amiket már megtettek a közös munka során?
- Szeptembertől novemberig személyiségfejlesztő drámajátékok segítségével igyekszünk megismerni önmagunkat és egymást. Közben fejlődik a gyerekek együttérző-képessége, megtanulják, miként adjanak instrukciókat, hogyan fogadják el azokat. Részesülhetnek a közös alkotás örömében, érzékennyé válnak a művészetek iránt. Miután kialakult a kölcsönös bizalom, elkezdhetjük a színjátszópróbákat. Tavaly a Weöres Sándor Gyermekjátszó Találkozón Baranyában már arany fokozatot értünk el, és a nagyatádi regionális döntőn is szépen szerepeltünk.
- A napokban is gőzerővel próbáltok.
- Idén A rátóti csikótojás című magyar népmesével készülünk a megyei megmérettetésre, aminek nyilvános főpróbáját húsvét előtt tartottuk a Közösségek Házában.
- Fellépéseid során eljutottál a megye szinte valamennyi óvodájába, iskolájába. Mi a tapasztalatod, mennyire nehéz az alkotás örömét felismertetni gyerekekkel?
- Az egészséges gyermek kíváncsi, és érdeklődik a körülötte lévő világ iránt. A mi feladatunk, hogy értékes dolgokat mutassunk, tanítsunk neki. Ha izgalmas feladatok elé állítjuk, amelyekben sikerélményeket érhet el, szívesen végzi feladatait. Ezeket játszva fogja megoldani. És melyik gyerek nem szeret játszani?!

Kosár

Publikálta
null