Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!

Elérhetőség: 

Varga Ferenc

5440 Kunszentmárton, Kossuth u. 10.   Tel:06/30/316-4851

A szervezet bemutatása

Helyi érdek, helyi érték


Úgy látjuk, hogy a civil szervezetek tevékenységét, innovatív kezdeményezéseiket egyre nagyobb érdeklődés övezi helyi és országos szinten egyaránt – és nem csupán a választások előtt.  Számos olyan kezdeményezéssel találkozhatunk az országban, amelyek a helyi közigazgatási szervek és a civil szervezetek partnersége nélkül nem jöhettek volna létre. Úgy véljük, minden előremutató, példás együttműködés bemutatása és elismerése nélkülözhetetlen – úgy az érintett szervezetek, mint más intézmények számára. Ezért írta ki a Civil-Társ Trust Programiroda 2006 januárjában pályázatát, amelynek keretében civil szervezetek önkormányzati és területi közigazgatási intézményeket jelölhettek az újonnan alapított „Valódi Civil Partnerségért” díjra. A beérkező jelölések, valamint működő civil szervezetként gyakorlati tapasztalataink is rámutattak arra, hogy igenis léteznek „jó példák”.

Ugyanakkor a pozitív példák, a folyamatosan bővülő együttműködések ellenére még mindig sok esetben szembesülünk azzal, hogy a civil szervezetek és a helyi közigazgatás együttműködése nehézségekbe ütközik. Korábbi elemzéseink – többek között a Civil Jövőkép – Átfogó nonprofit jogi reform koncepció – is rámutattak, hogy Magyarországon az állami szervek általában támogatandó „rászorulókként”, esetleg végrehajtókként kezelik a civil szervezeteket, és csak kivételes esetekben tekintenek rájuk valódi partnerekként. Ennek egyik valószínű oka, hogy a partnerek nem ismerik a valódi együttműködés jogi és informális lehetőségeit, illetve nem tudják felmérni annak tényleges előnyeit.

Ebből az alapvetésből indultunk ki, amikor 2006 nyarán a magyar közigazgatás és a civil szervezetek szakértőinek részvételével elindítottuk legfrissebb kutatásunkat. A projekt a közigazgatásban dolgozók és a civilek napi szintű kapcsolatát kívánja javítani, megerősíteni egy felhasználóbarát útmutató, kézikönyv kidolgozásával és kiadásával. Az elméleti hátteret adó nemzetközi és magyar szakirodalom ismertetése, és az önkormányzati rendeletek, dokumentumok elemzése mellett gyakorlati példákon, – interjúink nyomán készített – esettanulmányokon keresztül mutatja be az Útmutató a civil szervezetekkel való együttműködéshez elnevezésű kutatás, illetve a készülő kézikönyv a pozitív példákat. Úgy véljük azonban, hogy a könyv nem lehet teljes, amennyiben csak az alaptanulmányok szerepelnek benne. Elengedhetetlennek tartjuk, hogy a kiadvány megjelenése előtt a civil szervezetek, valamint a közigazgatási döntéshozók és illetékesek véleményezzék a két szektor közötti párbeszéd és együttműködés elősegítését zászlajára tűző kutatásunk következtetéseit, illetve megosszák tapasztalataikat szerte az országban

Publikálta
Civil Szervezetek, Szövetsége