Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!

 SZJA 1% kampányfilm letölthető, javasolt képernyőfelbontás 1024x768

Alapítói célok


Működésünk
mérföldkövei


Civil Önrész
Alap projekt


Civil
Minőségirányítási Rendszer


Civil Regionális
Web Portál projekt


Regionális Civil
Hírhálózat projekt

FREEWEB 

Egész héten
FIKSZ Rádió

Civil Önszerveződés 2008-2009

 


Közgyűlés - civil szemmel

A napirendi pontok közül a teljesség igénye nélkül csak néhányat megemlítve - a Szolnok Ipari park bővítése, az Önkormányzat devizapolitikai és likvid pénzeszközei kezelésének szabályozása, a Damjanich Városi Sportuszoda kivétele a VCSM koncessziós szerződésből, és elidegenítésre felajánlása vagy a Felső-Szandai rét beépítetlen ingatlanainak pályázat útján történő elidegenítése.

A napirendi pontok megszavazása előtt Tóth Ferenc, civil képviselő javasolta a Damjanich elidegenítésének zárt ülésen tervezett tárgyalását nyílt ülésen tárgyalni, amelyet a képviselő testület sajnos elutasított.

Immár rendszeres forgatókönyvvé vált a képviselő testületi illetve a bizottsági üléseken az, hogy az előterjesztésben szereplő zárt ülések egy részét, amelyek tartalma nem indokolja a zárt ülésen történő tárgyalását – a civil képviselő szorgalmazza a nyílt ülésen tárgyalni. Eddig nem sikerült azonban áttörést elérni abban, hogy a döntéshozatali folyamat a civil alapelveknek megfelelően a város nyilvánossága számára átláthatóbbá váljon, többnyire üzleti titokra, a város vagyonával történő gazdálkodásra, vagy a személyes adatok védelméhez fűződő jogra hivatkoznak. Nem zavarja az előterjesztőket az a tény sem, hogy például az üzleti titok, azon belül nevesítve a technológiai eljárásokra, a műszaki megoldásokra, a gyártási folyamatokra, a munkaszervezési és logisztikai módszerekre, továbbá a know-how-ra vonatkozó utalásokat jelent. Ennek megfelelően amennyiben egy előterjesztés nem tartalmazza a fent felsorolt esetek közül valamelyiket, akkor nem lehet üzleti titokról beszélni.

Jogos elvárás a város lakossága részéről a közérdekű adatok nyilvánosságához fűződő jog, amelyet azonban sért az, ha a képviselő testület olyankor is zárt ülést rendel el, amikor az nem indokolt.

A Damjanich Városi Sportuszoda elidegenítése a civilek álláspontja szerint ugyanis több mint egy kiváló adottságokkal rendelkező városi ingatlanra vonatkozó városgazdálkodási szakmai kérdés.

A társadalom működését modellező szociológiai tanulmányok szerint ugyanis legyen az bármennyire is szakmailag megalapozott, vagy üzletileg indokolt egy közösség életét jelentősen meghatározó döntés, ha nincs meg a kellő társadalmi támogatottsága, akkor azt nem lehet úgy megvalósítani, hogy hozzájáruljon a közösség fejlődéséhez. Márpedig a Damjanich Városi Sportuszoda azon kevés intézménye volt Szolnok városának, amely a város identitásához szorosan kapcsolódott, a város közösségi tudatához hozzájárult.

Sokan panaszkodnak arra, hogy a város lakosságának nincs meg a kötöttsége a városhoz, nincsenek meg azok a markáns identitás elemek, amelyekkel a lakosság nagy része azonosulni tud. A Damjanich Városi Sportuszoda azonban ilyen volt, az évtizede hozzá kapcsolódó vizisportok, a sporteredmények, az egészséges életmódhoz való hozzájárulása, egyéb közösségi funkciói megérte volna azt, hogy a város vezetése kikérje a lakosság véleményét ennek megszüntetéséről. A civil javaslatot a város közvéleményének megkérdezéséről sajnos elvetette a közgyűlés!

Szalay Ferenc polgármester úr válaszában többek között megfogalmazta azt, hogy a választásokon a pártjára leadott választói szavazatok feljogosítják arra, hogy az önkormányzati ciklus négy éve során felvállalja a képviselői döntés felelősségét. Válaszát tiszteletbe tartva, de engedtessék meg hogy kiemelésre kerüljön az a szemléletbeli különbség, ami a jelenleg funkcionáló képviseleti demokrácia és a civil képviseletben felvállalt részvételi demokrácia között feszül.

Tisztában kell lenni azzal, hogy a civil képviselet a képviselő testületben meglévő egy szavazatával nem került döntéshozói helyzetbe, ugyanakkor mégis lehetőség van arra, hogy a nyilvánosság erősítésével és a részvételi demokrácia alapelveinek mentén megjelenítse azokat a javaslatokat, amelyek a lakosság és civil szervezetek véleménye szerint az adott esetben jobban szolgálhatnák a város fejlődését.

Publikálta
Tóth, Ferenc

 GY.F.K.

Regionális Civil Iroda

Civil szervezetek alapításához

Módszertani
segédlet civil
szervezetek működéséhez, gazdálkodásához

Szabályzatok

NCA pályázati kisokos

Civil eHírlevél

Hírlevélre feliratkozás

2007-es közgyűlési képek  

2008-es közgyűlési képek

logored_2008.10.01-11.03.26.jpg

2009-es közgyűlési képek