Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!

 SZJA 1% kampányfilm letölthető, javasolt képernyőfelbontás 1024x768

Alapítói célok


Működésünk
mérföldkövei


Civil Önrész
Alap projekt


Civil
Minőségirányítási Rendszer


Civil Regionális
Web Portál projekt


Regionális Civil
Hírhálózat projekt

FREEWEB 

Egész héten
FIKSZ Rádió

Civil Önszerveződés 2008-2009

 


Civilek az Önkormányzatban! – Mérleg

A 2006 októberi önkormányzati választásokon a város történetében első alkalommal egy fő civil képviselő került be a város Képviselő testületébe, illetve további egy fő a Városgazdálkodási Bizottságba.

A civil képviseleti tevékenység egy olyan civil szemléletbeli alapelvből fakadó politizálás, amely a város működését és fejlődését meghatározó döntéseket nem pártpolitikai vagy párt hovatartozási alapokon hozza, hanem a város fejlődését és érdekeit előtérbe helyező, elsősorban a lakosság és a civil szervezetek véleményét figyelembe vevő döntéseket eredményez.

Eleinte a város politizáló közössége, még a civil szervezetek felől is érzékelhető volt egyfajta bizonytalanság, amely megkérdőjelezte a civil szervezetek helyét és szerepét a döntéshozók/politikusok között, pedig az érdekérvényesítés és az önkormányzati döntéshozatal befolyásolásának ezen közvetlen módja nem ismeretlen más fejlett demokráciákban sem (lásd. Németország).

Tény, hogy a képviselő testületben meglévő egy szavazatunkkal nem kerültünk döntéshozói helyzetbe, ugyanakkor mégis lehetőség nyílt arra, hogy megjelenítsük azokat a javaslatokat, amelyek a lakosság és civil szervezetek véleménye szerint az adott esetben jobban szolgálhatnák a város fejlődését. (Pl. az úszósport áthelyezése a MÁV strand és sporttelep fejlesztésével a turisztikai célú Tiszaliget helyett)

A képviselői testület, és a város vezetése érezhetően elismeri és méltányolja a javaslatainkat, és sok esetben egyetértéssel találkoztunk, - mint pl. a városfejlesztés komplex tervezési folyamatba illesztése,  - míg számos esetben nem tudták azokat elfogadni. Ez utóbbiak elsősorban olyan felvetések voltak, amelyek a pártképviseleti gyakorlatból fakadó előjogok feladását igényelték volna (pl. intézményi vezetők kinevezése kompetencia alapon történő mérlegeléssel).

Eddig nem sikerült áttörést elérni abban sem, hogy a döntéshozatali folyamat a város nyilvánossága számára átláthatóvá váljon (zárt ülések gyakorisága), és kiépüljön a helyi nyilvánosság kétirányú csatornája, amely alkalmat ad a lakosság és civil szervezetek véleményének, állásfoglalásának közvetítésére, a választók és az érintettek bevonására a döntés-előkészítés során. Jelenleg az asztalon fekszik a közgyűlés SZMSZ módosító javaslatunk, amelynek szeptemberi tárgyalásán azt szeretnénk elérni, hogy más magyarországi városokhoz hasonlóan, a Civil Kerekasztalok delegáltjai szavazati joggal vehessenek részt a város bizottságaiban.

Sajátos példája a társadalom túlpolitizálódottságának az, hogy a választópolgárok gyakran akkor is pártpolitikai befolyást emlegetnek egy-egy döntés kapcsán, amikor valójában nincs is erről szó. A képviselői döntéshozatali mechanizmus egyik természetes velejárója az, ha olykor az egyik párt beterjesztését találjuk jónak, míg máskor a másik előterjesztését lehet támogatni. A lényeg mindig az, hogy az a város érdekét a lehető legjobban szolgálja, és nem pedig az, hogy ki az előterjesztő, támogató vagy ellenző. (Pl. kötvénykibocsátás, színházigazgató választás)

A demokratikus társadalomban a döntéshozatal terének része a politikai választással keletkezett hatalom, illetve a civil közösségek érdekképviselete egyaránt. Ha erős a közösségi szektor érdekartikulációja, akkor a hatalom azt respektálja és partnerként viselkedve olyan egyensúly kialakításában közreműködik, amelyben teret kínál a közösségi érdekek megfogalmazásának, érvényesülésének. Ezért van létjogosultsága a civil politizálásnak, az érveket és érdekeket pontosan és érthetően megfogalmazni, s ezeket megfelelően artikulálva következetesen részt kell venni ebben a folyamatban.

Szolnok, 2007-07-11
       Tóth Ferenc
         képviselő

Publikálta
Tóth, Ferenc

 GY.F.K.

Regionális Civil Iroda

Civil szervezetek alapításához

Módszertani
segédlet civil
szervezetek működéséhez, gazdálkodásához

Szabályzatok

NCA pályázati kisokos

Civil eHírlevél

Hírlevélre feliratkozás

2007-es közgyűlési képek  

2008-es közgyűlési képek

logored_2008.10.01-11.03.26.jpg

2009-es közgyűlési képek