Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!

 SZJA 1% kampányfilm letölthető, javasolt képernyőfelbontás 1024x768

Alapítói célok


Működésünk
mérföldkövei


Civil Önrész
Alap projekt


Civil
Minőségirányítási Rendszer


Civil Regionális
Web Portál projekt


Regionális Civil
Hírhálózat projekt

FREEWEB 

Egész héten
FIKSZ Rádió

Civil Önszerveződés 2008-2009

 


Fogyasztóvédelem
Fogyasztóvédelem | A fogyasztók nyerhetnek | E-misszió: fogyasztóvédelmi klub és jogsegélyszolgálat  

Akcióban a köz szolgái. Április végén parlagfüvet szedtek, később már az államigazgatási kollégium ülésén vesznek részt. Nyár elején tehát sok a dolguk, különösen a fogyasztóvédelmi felügyelőknek, akik az ilyenkor szokásos ellenőrzések mellett a strandcikkek csomagolását is árgus szemekkel fürkészik.

Dr. Boieru Ildikó igazgató JNSZ Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség; Ennek az az oka, hogy utóbbi években sajnos megszaporodtak azok a balesetek, amelyek különböző strandcikkek használata során keletkeztek. Így például nem rendeltetésüknek megfelelően használták az úszógumikat.

Az úszógumikon, matracokon és egyéb vízijátékokon jól látható helyen fel kell tüntetni, hogy ama eszköznek mi a rendeltetése, és hogyan használható. Az úszógumi például életmentésre alkalmatlan. Ha a tájékoztató felirat hiányzik, már érkezik is a büntetés. De kinek is? A hiányosságot a kereskedőnek kell pótolnia, hiszen a törvény őt kötelezi erre. Mivel a kereskedő értékesít és hoz forgalomba fogyasztói szempontból veszélyes terméket, vagy nem megfelelő, előírásnak rendeltetésnek nem megfelelő terméket, így elsődlegesen fogyasztóvédelmi szempontból a kereskedőnek a felelőssége áll fent.

Idén több mint kétezer panasz érkezett a felügyelőséghez. Kevesen vannak tisztában azzal, hogy miképp változtak a szabályok. például a lábbelikre két éves garancia érvényes, ha féléven belül hibásodik meg a cipő, akkor úgy tekintik, hogy az már a vásárlás pillnatában is selejt volt.

Itt egy panaszkönyv, vagy elegánsabban: a Vásárlók Könyve. Szúrópróbaszerűen tértünk be a boltba, bele is lapoztunk a jól látható helyre kifüggesztett iratba. 2005-ből származik a legutóbbi bejegyzés. Az üzletvezető filozófiája az, hogy a vevő baját- ha lehet- azonnal orvosolni kell:

Demeter Zoltánné; megpróbáljuk helyben azonnal vagy kártalanítani, vagy megoldani a vásárló problémáját, hogy ne kerüljön sor a vásárlók könyvébe való beírásra.

A vásárlók könyvébe bekerült panaszt harminc napon belül ki kell vizsgálni. A PTK rendelkezése szerint a hibás árucikket ki kell javítani, ha ezt nem lehet: akkor cserélni kell, esetleg olcsóbban eladni, vagy a vételárat visszatéríteni. Az a végső megoldás, hogy ne a Vásárlók könyvébe írjon be a vevő, hanem visszaadjuk neki hivatalos módon a termék árát.

A Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője elmondta: a felügyelet egyre inkább csak tanácsadó szerepet vállal, a vevő és a szolgáltató vitás ügyét a Békéltető testületek rendezik el. A legtöbb panaszos egyébként a kiszolgálás módját, hangnemét kifogásolja.

Publikálta
Tóth, Ferenc

 GY.F.K.

Regionális Civil Iroda

Civil szervezetek alapításához

Módszertani
segédlet civil
szervezetek működéséhez, gazdálkodásához

Szabályzatok

NCA pályázati kisokos

Civil eHírlevél

Hírlevélre feliratkozás

2007-es közgyűlési képek  

2008-es közgyűlési képek

logored_2008.10.01-11.03.26.jpg

2009-es közgyűlési képek