Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Balaton

Belföld

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Érdekességek

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Foglalkoztatás

Gazdaságpolitika

Informatika

Informatika és távközlés

Interjú

Internet / multimédia

Kormányzati hírek

Minisztériumok

Oktatás

Piackutatás

Társadalom

Távközlés

Telemarketing

Tudomány

Tudományos hírek


Készülőben az új európai szerzői jogi szabályozás
Az Európai Bizottság számos területen alapvetően változtatná meg a szellemi jogokat. Ez érinti a könyvtárakat, a védjegyeket, a szabadalmakat és az Unió egységes vámpolitikáját is.

A szabadalmat, a védjegyet, a formatervezési mintaoltalmat és a földrajzi jelzéseket, valamint a szerzői jogokat vagy a szerzői jogokhoz kapcsolódó jogokat (előadók, gyártók, műsorszolgáltatók jogai) magában foglaló szellemitulajdon-jogok évszázadok óta léteznek. Mindennapi életünkre gyakran befolyással vannak, akár anélkül is, hogy észrevennénk ezt: védik az általunk használt technológiát (pl. autók, mobiltelefonok, vonatok); az élelmiszereket, amiket megeszünk; a zenét, amit hallgatunk vagy a filmeket, amiket nézünk. Az elmúlt néhány évben azonban a technológiai haladás – és különösen az online tevékenységek növekvő jelentősége – gyökeresen megváltoztatta a szellemitulajdon-jogok működési környezetét. Az európai és a nemzeti szabályok hatályos egyvelege már nem megfelelő, szükség van a korszerűsítésre. Ebből a megfontolásból fogadta ma el az Európai Bizottság a szellemitulajdon-jogok működési keretének átszabására irányuló átfogó stratégiáját.

“Azt tűztük ki célul, hogy lehetőséget teremtünk a feltalálóknak, az alkotóknak, a felhasználóknak és a fogyasztóknak a megváltozott körülményekhez való alkalmazkodásra és új üzleti lehetőségek kiaknázására. Az új szabályok megfelelő egyensúlyt teremtenek egyfelől az alkotás és az innováció ösztönzése – például az alkotók díjazása és a befektetések biztosítása révén -, másfelől pedig a szellemitulajdon-jog által védett árukhoz és szolgáltatásokhoz való lehető legszélesebb körű hozzáférés előmozdítása között. A helyes egyensúly megtalálása jól érzékelhető változást eredményez a vállalkozások (az önállóan tevékenykedő művésztől a nagy gyógyszergyártókig) számára az innovációba való befektetés ösztönzése tekintetében. Ez hozzájárul az EU növekedéséhez és versenyképességéhez, ami az egységes piacon keresztül érvényesül. A fogyasztók szélesebb körben és könnyebben férnek majd hozzá az információkhoz és a kulturális tartalmakhoz, például az online elérhető zenékhez.” – írja az EU közleménye.

A stratégia – átfogóan kezelve a szellemitulajdon-jogok kérdéskörét – számos témát érint: a vállalkozások által a találmányaik megvédéséhez szükséges szabadalomtól kezdve egészen az ilyen találmányokkal kapcsolatos visszaéléseknek a kezelésével bezárólag. Első eredményei között szerepel az ún. “gazdátlan termékek” felhasználásának könnyített engedélyezésére vonatkozó mai javaslat – ami révén egy sor kulturális alkotás elérhetővé válik az interneten -, továbbá a szellemitulajdon-jogokat sértő áruk kereskedelmével szembeni fellépésre szolgáló vámhatósági intézkedések megerősítéséről szóló új rendelet tervezete.

“A szellemi tulajdonhoz fűződő jogok megfelelő szintű egységes piaci védelmének biztosítása kulcsfontosságú az európai gazdaság számára. Az előrehaladás az új ötletek, az új ismeretek függvénye.” – jelentette ki Michel Barnier, a belső piacért felelős biztos. “Senki sem fog az innovációba fektetni, ha a jogokat nem védjük meg. Másrészről a fogyasztóknak és felhasználóknak hozzáférést kell biztosítani a kulturális tartalmakhoz – például az online elérhető zenékhez – ahhoz, hogy mind az új üzleti modellek, mind a kulturális sokszínűség virágozhassanak. Célunk ma az, hogy e két célkitűzés közötti helyes egyensúlyt a szellemitulajdon-jogok minden vetületében megtaláljuk. A szellemi tulajdon európai keretét úgy kell átalakítanunk, hogy az lehetőségeket teremtsen a vállalatok és az állampolgárok számára, továbbá megfeleljen az online világ és az ötletek globális versenye diktálta követelményeknek.”

Már áprilisban ismertté vált az egységes szabadalmi oltalommal kapcsolatos javaslat, emellett egyszerűsítik a védjegyek bejegyzését, és egységes regisztrációs rendszert hoznak létre. Bevezetik a több területre vonatkozó felhasználási engedélyeket, mert miközben a szerzői jog tárgyi hatályát sikerült nagy mértékben harmonizálni, a felhasználási engedélyek tekintetében még mindig a nemzeti jog a meghatározó. Az egységes digitális piac szempontjából a felhasználási engedélyezés racionalizálása és a bevételmegosztás a legfontosabb megoldandó problémák közé tartoznak. Készül a szerzői jogok több területre kiterjedő, hatékony kollektív kezelésére vonatkozó javaslata, különösen a zenei iparág tekintetében. Közös szabályokat határoznak majd meg az átlátható irányításra és a bevételmegosztásra vonatkozóan.

Digitalizálhatóvá és online elérhetővé válnak az olyan könyvek, újság- és folyóiratcikkek, amelyek bár még mindig szerzői jogi védelem alatt állnak, de amelyek esetében a jogosultak nem ismertek, vagy nem lelhetők fel, így tőlük szerzői jogi engedélyek nem kérhetők. Ezzel párhuzamosan az EU a könyvtárak, kiadók, szerzők és jogkezelő társaságok közötti egyetértési megállapodások megkötésére törekszik, ezáltal megkönnyítve a kereskedelmi forgalomból kivont könyvek digitalizálását és elérhetővé tételét.

Forrás: SG

Az idézet szöveg forrása itt található


Angliai lépések

David Cameron brit miniszterelnök hivatalba lépését követően adott megbízást a brit szerzői jogi szabályozás felülvizsgálatára, és kért javaslattételt a jogszabályi keretek esetleges reformjára. A Ian Hargreaves professzor által készített tanulmányt a napokban tették a nyilvánosság számára is elérhetővé. Ebben a szakértő számtalan változtatást javasol, amelyek megvalósulása állásfoglalása szerint az innovációt és a gazdasági növekedést ösztönözhetnék az Egyesült Királyságban. Véleménye szerint a módosításokra azért van szükség, mert a szabályozás számos ponton idejétmúlt, és nem alkalmazható a digitális környezetben.

A Hargreaves-jelentés fontos javaslata a brit szerzői jogra vonatkozóan, hogy a felhasználók számára legalizálná a szerzői jogi védelem alá tartozó művek egyik hordozóról a másikra való másolását magáncélra. Bár a brit jogérvényesítés történetében ez idáig senki ellen nem történt fellépés rippelésért, de a jelentés szerint ez a kitétel a tilalmak között idejétmúlt. A javaslatokban megfogalmazott reformok ehelyett nagyobb flexibilitást biztosítanának az értékesített tartalom felhasználásában. Szintén nagyobb rugalmasságot tartana a jelentés célszerűnek a paródiák, remixek és az ún. spin-off művek esetében. Serkentenék az alkotói szabadságot azzal, hogy a jogvédett művek átdolgozása vagy parodikus újragondolása ne ütközzön szerzői jogi akadályba.

Egy másik jelentős módosító intézkedéssel az árva művek felhasználásának engedélyezését tisztáznák, azaz olyan alkotásokét, amelyek szerzője nem ismert vagy nem azonosítható. Az elképzelések szerint kialakítanának egy olyan szervezetet, amelyek ezek felhasználását és kezelését ellátná. Hargreaves szerint számtalan anyag van a BBC vagy a British Film Institute archívumában, amelyek nem bemutathatóak, mert szerzői jogi helyzetük tisztázatlan. A javasolt módosítás ezt a helyzetet feloldaná.

Forrás: SG

Egyéb linkek

http://www.euractiv.com/en/infosociety/eu-copyright-policy-smacks-censorship-argue-critics-news-505023

http://www.euractiv.hu/intezmenyek-jovo/hirek/internetes-cenzura-az-internet-szolgaltatokbol-lesz-az-uj-netrendrseg-003369

Publikálta
E-Government, Alapitvány