Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Balaton

Belföld

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Érdekességek

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Foglalkoztatás

Gazdaságpolitika

Informatika

Informatika és távközlés

Interjú

Internet / multimédia

Kormányzati hírek

Minisztériumok

Oktatás

Piackutatás

Társadalom

Távközlés

Telemarketing

Tudomány

Tudományos hírek


Túl sokat kíváncsiskodnak egyes mobil alkalmazások
 
Egy újabb, meglehetősen gyanús funkciókkal ellátott Android kompatibilis szoftver hívta fel arra a figyelmet, hogy a telepítendő mobil alkalmazások kiválasztásakor célszerű körültekintőnek lenni.

Ahogy rohamosan nő az okostelefonok népszerűsége, úgy lehet egyre többet hallani olyan mobil alkalmazásokról, amelyek kártékony célokkal készülnek. A mobil támadások alappillérét is a megtévesztés jelenti, hiszen több esetben teljesen ártalmatlan programok mögött húzódnak meg olyan funkciók, amelyek a készülékeken tárolt adatokat veszélyeztethetik. A Black Hat konferencia egyik előadása is erre világított rá.

John Hering és Kevin MaHaffey, a Lookout cég vezetői a Black Hat konferencián a mobilokhoz készülő alkalmazásokról tartottak egy érdekes előadást, melynek keretében többek között egy olyan alkalmazásról is hírt adtak, amely a Google Android alapú készülékekkel kompatibilis, és nem feltétlenül szolgál jó célokat. Maga a - Jackeey Wallpaper - szoftver tulajdonképpen ártalmatlannak látszik, hiszen a leírása szerint háttérképek letöltésére és megjelenítésére képes. Vagyis a segítségével a felhasználó különféle háttérképekkel tudja felvértezni a telefonját. Az alkalmazás tüzetesebb vizsgálatakor azonban kiderült, hogy a szoftver a háttérben gyanús műveleteket is végez. Ezek során összegyűjti a készülékhez tartozó telefonszámot és egyéb azonosítókat, valamint egyes esetekben a hangpostához kapcsolódó adatokat. Majd a gondosan összeszedett információkat feltölti egy előre meghatározott, .us domain alatt üzemeltetett szerverre. A Lookout szerint a domain nevet Kínában regisztrálták, és nagy valószínűséggel köze lehet a gyanús alkalmazás egyik fejlesztőjéhez. Azonban a cégnek nincsenek arra bizonyítékai, hogy az általuk gyanúsnak nevezett szoftver valóban kártékony célokat szolgál, és arról sincs információ, hogy az összegyűjtött adatoknak mi lett a sorsa.

Mindenesetre a Google nekilátott a háttérképek kezelését végző alkalmazás vizsgálatának, és az eredmények megszületéséig letiltotta azt az Android Marketen. Egyelőre arról nincsenek pontos információk, hogy az érintett alkalmazást hányan töltötték le, és telepítették fel. (A Lookout becslése szerint legalább 1,1 millió készülékre kerülhetett fel.) Ugyanakkor azt is meg kell jegyezni, hogy a gyanús szoftver az adatgyűjtés előtt kérte a felhasználók engedélyét ahhoz, hogy az adatokhoz hozzáférhessen, azonban a Lookout szerint nem biztos, hogy ez az üzenet elég volt ahhoz, hogy a készülékek tulajdonosaiban gyanút keltsen. Pedig joggal merülhet fel a kérdés, hogy a háttérképek kezeléséhez miért is van szükség személyes, bizalmas adatok elérésére.

A Black Hat konferencián megtartott előadáson a két szakember a nemrég bejelentett App Genome Project első eredményeiről is beszámolt. A kezdeményezés célja, hogy a mobil alkalmazásokat feltérképezze és tanulmányozza. A project az Android Market és az iPhone App Store vizsgálatával kezdődött, melynek során eddig több mint 200 ezer alkalmazás regisztrálása történt meg. Ezek közül 100 ezret már sikerült alaposabban is megvizsgálni. Kiderült, hogy az iPhone-hoz készülő programok 14 százaléka, míg az Android kompatibilis alkalmazások nyolc százaléka képes hozzáférni a felhasználói adatokhoz. A Lookout vezetői azonban hangsúlyozták, hogy ez még korántsem jelenti azt, hogy ezek a szoftverek kártékony célokat szolgálnának. Az adatokhoz történő hozzáférés ugyanis teljesen ártalmatlan, legális célokkal is történhet. Ennek ellenére a szakemberek abban egyetértettek, hogy a mobilokhoz fejlesztett alkalmazások letöltésekor és használatakor óvatosságra van szükség.
Publikálta
E-Government, Alapitvány