Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
adó, adótörvények

Adózás, helyi adók

AJKP

AJKSZP

AJTP

Alkalmazás

Alkotóház

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Belföld

Beruházás

Biztosítás

Civil hírek

Család

Dél-Alföldi Régió

Egészség

Egészségügyi ellátás

Egészségügy / szociális intézmények

egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

Egyenlő esélyek

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életminőség

Életmód

Építési ügyek

Építészet

Érdekességek

Érzelmek

EU

EU pályázatok

Európa jövője

e-ügyintézés

Fejlesztés

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gazdasági és kereskedelmi potika

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Ifjúság

Információ

Informatika

Innováció

Interjú

Internet

Internet / multimédia

Intézmény

Jegyzet

Jótékonyság

Jótékonysági rendezvények

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Konferencia

Könyvismertető

Környezet

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közösség

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Megvalósult fejlesztések

Miniszterelnök

Munkaerőpiac

Műsorok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyilatkozat

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Oktatás és képzés

Önkormányzat

Pályázat

Pályázatok

Politika, közélet

Portré

Programajánló

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalmi kirekesztés

Társadalom

Távközlés

Történelem

Tudás

Tudósítás

Turizmus

Ünnepi híradások

Vállalkozások, cégek

WRC-európai hálózat


Dolgozó nők és gyerekvállalás Európában

Ebben az írásban statisztikai adatok segítségével próbáljuk meg feltárni a dolgozó női szerep és gyerekvállalás közötti összefüggéseket. Az adatok segítségével azt vizsgáljuk, van-e összefüggés a születésszám és a dolgozó nők aránya között az európai országokban.

Egyre gyakrabban merül fel társadalmi problémaként a dolgozó nők szerepe a mai családokban, egyre többször beszélünk a dolgozó nők gyerekvállalási kedvének "csökkenéséről", és állítjuk szembe a munka világában és a családban vállalt/betöltött szerepüket. Sokan azt gondolják, hogy a társadalmunk vészesen fogyatkozó lélekszámát talán akkor lehetne megállítani, ha a nők nem dolgoznának, vagy ha kevesebbet dolgoznának; akkor biztosan több gyerek születne, és biztosan boldogabb gyerekeket nevelnénk. A World Value Survey 1999-2000 hullámában felvett empirikus kutatási adatok azt jelzik: a magyar állampolgárok döntő többsége véli úgy, hogy a férj és a feleség együttesen kell hozzájáruljon a háztartás bevételéhez (89%), és hogy egy dolgozó nő ugyanolyan meleg és biztonságot nyújtó kapcsolatot tud kialakítani gyerekével, mint egy nem dolgozó nő (76% gondolja így). Ha ennél kevesebben is, de még mindig a magyar társadalom több mint fele véli úgy, hogy a még nem iskoláskorú gyerekek valószínűleg sérülnek egy dolgozó anya mellett (64%), és hogy a háziasszonyi szerep ugyanolyan kielégítő lehet a nő számára, mint a dolgozó női szerep (59%). A Kossuth rádió egyik reggeli adásában hangzott el egy kutatási eredményre hivatkozva, hogy éppen azokban az országokban vállalnak több gyereket a nők, ahol dolgozni is tudnak, ahol magas a női munkavállalók aránya. Ebben az írásban - ennek a megállapításnak a nyomába eredve - statisztikai adatok segítségével próbáljuk meg feltárni a dolgozó női szerep és gyerekvállalás közötti összefüggéseket. Az adatok segítségével azt vizsgáljuk, van-e összefüggés a születésszám és a dolgozó nők aránya között az európai országokban.

(1) Az első térkép az európai országok gyerekszületési rátáját ábrázolja (Forrás: The CIA World Factbook, 2005). A születési ráta az 1000 állampolgárra jutó átlagos éves születések számát jelöli, az ország összlakosságát az adott év közepén számolva. A térkép színei a sötétzöldtől a piros felé haladva jelzik, mely országokban magasabb az 1000 lakosra jutó születési szám: minél pirosabb, annál magasabb ez a ráta. A sötétzöld színnel jelölt országokban viszonylag kevesebb gyerek születik.

Születési ráta az európai országokban, 2005

Forrás: The CIA World Factbook

A jóléti nyugat-európai és észak-európai országok többségében magas a születésszám, ellenben Németországban, Ausztriában, Spanyolországban és Olaszországban, valamint a régi uniós országok közül még Görögországban alacsony a gyermekek születési aránya. Az új tagországok többségében kevés gyerek születik, alig két országban találunk viszonylag magasabb születési rátát: Cipruson és Szlovákiában. A csatlakozó országok közül Romániában és Törökországban magas, Horvátországban és Bulgáriában alacsony az 1000 állampolgárra jutó születések száma.

(2) A második térképen az európai országok női munkavállalóinak arányát mutatjuk be (Forrás: Eurostat, 2004: Population and social conditions /Labour market /Employment /Employment rate: females). A 15 és 64 év közötti dolgozó nők arányát az EU Labour Force kutatása alapján becsüli az Eurostat. A kutatási adatok az adott ország teljes lakosságára vonatkoznak, akik magán háztartásokban élnek, munkavállalóknak pedig azokat tekintik, akik a referenciahéten legalább egy óra hosszat végeztek bármilyen munkát fizetésért vagy profitért, vagy ha nem dolgoztak is éppen, volt állandó jellegű munkájuk/munkahelyük, ahonnan ideiglenesen távol voltak. Hasonlóan az előző térkép színeihez, ezen a térképen is a piros szín jelzi a magas, míg a zöld szín az alacsony értékeket: minél pirosabb egy ország színe, annál magasabb az adott országban a női munkavállalók aránya.

A női munkavállalási ráta az európai országokban, 2004

Forrás: Eurostat. 2004. Population and social conditions. Labour market. Employment. Employment rate: females.

A női munkavállalók aránya - nem meglepő módon - a jóléti nyugat-európai és észak-európai országokban magas, míg a dél-európai és közép-kelet-európai országokban alacsony. Európa gazdaságilag fejlettebb országai között is találunk olyanokat, ahol viszonylag alacsony a női foglalkoztatás (Spanyolország, Olaszország, Görögország, valamint Írország, Belgium és Luxemburg), és az új tagországok körében is találunk magas női foglalkoztatottsággal rendelkező országokat: ilyen Ciprus, Szlovénia és a balti országok.

A következő táblázatban azt foglaltuk össze, hogy a bemutatott statisztikai adatok alapján hogyan csoportosíthatjuk az európai országokat a születési ráta és női foglalkoztatottsági ráta alapján.

Az adataink azt jelzik, hogy habár nincs lineáris összefüggés a vizsgált indexeink között - vagyis nem minden esetben igaz, hogy ahol magas a női foglalkoztatottság, ott magas a születési ráta is -, az európai országok többségében mégiscsak fennáll ez a megállapítás. A vizsgált 31 országból 19 esetében igaz, hogy ahol magas az egyik, ott magas a másik ráta is, és fordítva, ahol alacsony az egyik, ott alacsony a másik ráta is. Hat olyan európai ország van, ahol annak ellenére, hogy magas a női foglalkoztatottság (vagy éppen emiatt), mégis alacsony a születési ráta: Németországban, Ausztriában, Szlovéniában, valamint a balti országokban.

Az elemzés bevezetőjében bemutatott, a World Value Survey 1999-2000-es hullámából előkeresett empirikus adatokat bemutatjuk erre a hat, várakozásainktól eltérően viselkedő országra is (és Magyarországra).

Ezek az empirikus adatok nem szolgálnak egyértelmű magyarázattal a várakozásainknak megfelelő összefüggés hiányára. Egyedül az osztrák állampolgárok körében tűnik fel egy markáns vélemény, amely magyarázhatja a magas női foglalkoztatottság mellett az alacsony születési rátát: az osztrák állampolgárok a legalacsonyabb arányban említik a többi öt „deviáns” országhoz képest, hogy a dolgozó nő is képes gyerekével meleg és biztonságot nyújtó kapcsolatot kialakítani, és körükben vélik a legkevesebben azt is, hogy a férj és feleség együttesen kell hozzájáruljon a háztartás bevételéhez.

Természetesen az európai országok között ott vannak még azok is, ahol nemcsak a születési ráta alacsony, hanem a női foglalkoztatottsági ráta is, illetve azok, ahol az alacsony női foglalkoztatottság mellett is viszonylag magas a születési ráta. Ezek országok állampolgárainak véleményét jelen írásban azért nem elemeztük, mert kiinduló hipotézisünk, vizsgálati kérdésünk csak azt kívánta körüljárni, igaz-e vagy nem az az állítás, hogy azokban az országokban születik több gyerek, ahol sok nő tud munkát vállalni. A statisztikai adatok azt jelzik, hogy az európai országok többségében fennáll ez a megállapítás.

A Figyelőnet oldalain a napokban jelent meg egy írás hasonló témakörben.

A szerző szociológus.

Szerző: Szabó Laura
Publikálás dátuma: 2006.02.02 08:05

Publikálta
Kaszab, Izabella