Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
adó, adótörvények

Adózás, helyi adók

AJKP

AJKSZP

AJTP

Alkalmazás

Alkotóház

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Belföld

Beruházás

Biztosítás

Civil hírek

Család

Dél-Alföldi Régió

Egészség

Egészségügyi ellátás

Egészségügy / szociális intézmények

egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

Egyenlő esélyek

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életminőség

Életmód

Építési ügyek

Építészet

Érdekességek

Érzelmek

EU

EU pályázatok

Európa jövője

e-ügyintézés

Fejlesztés

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gazdasági és kereskedelmi potika

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Ifjúság

Információ

Informatika

Innováció

Interjú

Internet

Internet / multimédia

Intézmény

Jegyzet

Jótékonyság

Jótékonysági rendezvények

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Konferencia

Könyvismertető

Környezet

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közösség

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Megvalósult fejlesztések

Miniszterelnök

Munkaerőpiac

Műsorok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyilatkozat

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Oktatás és képzés

Önkormányzat

Pályázat

Pályázatok

Politika, közélet

Portré

Programajánló

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalmi kirekesztés

Társadalom

Távközlés

Történelem

Tudás

Tudósítás

Turizmus

Ünnepi híradások

Vállalkozások, cégek

WRC-európai hálózat


Morális értékek, normák az európai országokban 4.: szexuális magatartás

Az európai országok lakosságának a morális értékekkel, illetve morálisan értékelhető cselekvésekkel szembeni megengedő magatartását vizsgáló sorozat utolsó fejezetében a különböző szexuális magatartásokkal szembeni attitűdöket mutatjuk be.

Hasonlóan az előző három részben (1., 2., és 3.,) bemutatott adatokhoz, az európai országoknak a szexuális "viselkedési formákkal" szembeni megengedő magatartásának mértékét az adott ország gazdasági fejlettségének függvényében mutatjuk be, az egy főre jutó vásárlóerő-paritáson mért GDP függvényében.

Az egy főre eső vásárlóerő-paritáson mért GDP azt méri, hogy átlagosan hány ezer dollár értéket termel a különböző országok egy-egy lakosa, számításba véve a megélhetési költségeket is az adott országban (például azt, hogy nálunk még mindig olcsóbb a lakás, olcsóbbak a szolgáltatások, stb., mint például a nyugat-európai országokban) - és ezekkel a különbségekkel korrigálja a nyers dollárértékeket. A vásárlóerő-paritás figyelembevételével kiküszöböljük a különböző országok eltérő árszínvonalából adódó különbségeket az országok GDP értékeinek összehasonlításában.

World Value Survey, valamint az MTA PTI Értékmonitor kutatásokban lekérdezett morál-blokk kérdései közül a következő kijelentéseket válogattuk be a szexuálismagatartás-index létrehozásához: Mennyire megengedhető/elfogadható…

- a homoszexualitás
- a prostitúció
- viszonyt folytatni házas emberrel
- nemi életet élni a törvényben előírt életkor alatt

Egy adott ország állampolgárainak válaszait összegezve és átlagolva számoltuk ki, hogy az ország állampolgárai milyen arányban tartják megengedőnek, elfogadhatónak ezeket a szexuális magatartási formákat. Ebből a négy kijelentésből egyetlen indexet képeztünk, amelyet szexuálismagatartás-indexnek neveztünk el (az index kiszámolásának módját, valamint azt, hogy kiket definiálunk megengedőknek, részletesen bemutattuk a „Morális értékek, normák az európai országokban”) című első részben.

Hasonlóan az előző fejezetekben már bemutatottakhoz, kétdimenziós térben ábrázoljuk a szexuális magatartással szemben megengedők arányát, valamint az adott ország gazdasági fejlettségét jelző, vásárlóerő-paritáson mért egy főre eső GDP-jének értékét (Forrás: The World Factbook, 2004). Az ábra függőleges tengelyén jelöljük, hogy adott országban az állampolgárok hány százaléka megengedő, elfogadó ezekkel a szexuális magatartási formákkal szemben), míg a vízszintes tengelyen a vásárlóerő-paritáson mért egy főre eső GDP-t jelöljük (Forrás: World Value Survey 1999-2001 és MTA PTI Értékmonitor kutatások). Minél magasabban található egy ország, annál magasabb az adott ország állampolgárai körében a megengedők aránya.

Összehasonlítva az előző fejezetek ábráit, azt látjuk, hogy az első kettő, valamint az utolsó kettő mutat erős hasonlóságot (aszerint, hogy hol helyezkednek el egymáshoz képest az európai országok ezeken az ábrákon):

(1. ábra)

A csalással szemben megengedő magatartást tanúsítók aránya az adott országban, az ország vásárlóerő-paritáson mért GDP-jének függvényében.

(2. ábra)

Az állampolgári vétségekkel szemben megengedő magatartást tanúsítók aránya az adott országban, az ország vásárlóerő-paritáson mért GDP-jének függvényében.

(3.ábra)

Az élet kioltásával szemben megengedő magatartást tanúsítók aránya az adott országban, az ország vásárlóerő-paritáson mért GDP-jének függvényében.

(4. ábra)

A szexuális ‘viselkedéssel’ szemben megengedő magatartást tanúsítók aránya az adott országban, az ország vásárlóerő-paritáson mért GDP-jének függvényében.

Míg az első kettőnél, a csalással, valamint az állampolgári vétségekkel szemben megengedő magatartást tanúsítók aránya egy adott országban nem mutatott lineáris összefüggést az ország jólétével, addig az élet kioltásával szemben megengedők aránya és az ország gazdasági jóléte között már egy gyenge lineáris kapcsolatot jeleztek az adatok. Vagyis minél gazdagabb egy ország, annál több az állampolgárai körében az élet kioltásával szemben megengedő magatartást tanúsítók aránya (emlékeztetőül megjegyezzük, hogy az életkioltás-index az abortuszhoz, eutanáziához, öngyilkossághoz, kábítószer-fogyasztáshoz és politikai gyilkossághoz való viszonyulásból adódik össze).

A jelenlegi elemzésünk tárgyát képező index (a szexuálismagatartás-index) és a gazdasági jólétet mérő mutató között azonban már egyértelmű a lineáris összefüggés: minél gazdagabb egy ország, annál magasabb azon állampolgárainak az aránya, akik megengedők, elfogadók az itt vizsgált szexuális viselkedési formákkal szemben. Ezt a lineáris összefüggést az ábrán egy piros vonallal tesszük szemléletesebbé, amely az ábra bal alsó sarkától a jobb felső sarkáig halad.

A gazdasági jólétben élő országokban, Írország kivételével, 40%-nál magasabb a megengedő állampolgárok aránya, de a gazdag országok körén belül is kiemelkedik Svédország, valamint Hollandia, ahol a legmagasabb arányban jelezte a lakosság, hogy megengedő ezekkel a szexuális magatartási formákkal szemben (77%, illetve 82%). Írország az egyetlen viszonylag gazdag ország, ahol az állampolgárok kevesebb mint 40%-a megengedő az itt elemzett magatartási formákkal szemben – csak emlékeztetőül emeljük ki, hogy Írország állampolgárai (a gazdag országok körén belül) hasonlóan alacsony arányban megengedők az élet kioltásával szemben is.

A gazdasági fejlettség alacsonyabb fokán álló országok körében kevesebben vannak azok, akik számára elfogadhatók, megengedhetők ezek a szexuális viselkedési formák. A legkevésbé megengedők Törökország, valamint Málta és Magyarország (2000-es adat) állampolgárai. Az újonnan csatlakozó országok többségében az állampolgárok kevesebb mint 40% az elfogadó, míg három olyan csatlakozott ország is van, ahol az állampolgárok több mint 40%-a megengedő ezekkel a viselkedési formákkal szemben (Csehország, Szlovákia és Szlovénia).

A régió országai körében (Ausztria, Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Románia és Szlovénia) 2000-ben Magyarországon voltak a legkevesebben, akik megengedők voltak az elemzett szexuális magatartási formákkal szemben (12%). Minden más országban meghaladta a megengedő állampolgárok aránya ezt az értéket. A 2002-es Értékmonitor vizsgálat adatai szerint azonban már Magyarországon is megkétszereződött a szexuális magatartási formákkal szemben megengedő állampolgárok aránya (23%).

Összefoglalás

Végül táblázatos formában is bemutatjuk, melyik országban mekkora a különböző, morálisan is értékelhető magatartásformákkal szemben megengedő állampolgárok aránya:

1. Táblázat. A csalással, az állampolgári vétségekkel, az élet kioltásával és a szexuális viselkedési formákkal szemben megengedő állampolgárok aránya

Szerző: Szabó Laura
Publikálás dátuma: 2005.09.20 10:59

Publikálta
Kaszab, Izabella