Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
adó, adótörvények

Adózás, helyi adók

AJKP

AJKSZP

AJTP

Alkalmazás

Alkotóház

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Belföld

Beruházás

Biztosítás

Civil hírek

Család

Dél-Alföldi Régió

Egészség

Egészségügyi ellátás

Egészségügy / szociális intézmények

egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

Egyenlő esélyek

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életminőség

Életmód

Építési ügyek

Építészet

Érdekességek

Érzelmek

EU

EU pályázatok

Európa jövője

e-ügyintézés

Fejlesztés

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gazdasági és kereskedelmi potika

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Ifjúság

Információ

Informatika

Innováció

Interjú

Internet

Internet / multimédia

Intézmény

Jegyzet

Jótékonyság

Jótékonysági rendezvények

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Konferencia

Könyvismertető

Környezet

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közösség

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Megvalósult fejlesztések

Miniszterelnök

Munkaerőpiac

Műsorok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyilatkozat

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Oktatás és képzés

Önkormányzat

Pályázat

Pályázatok

Politika, közélet

Portré

Programajánló

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalmi kirekesztés

Társadalom

Távközlés

Történelem

Tudás

Tudósítás

Turizmus

Ünnepi híradások

Vállalkozások, cégek

WRC-európai hálózat


Morális értékek, normák az európai országokban 2.

Mennyire megengedők az egyes európai országok lakói az afféle állampolgársági vétségekkel szemben, mint a menetjegy nélkül közlekedés, a nyilvános szemetelés vagy az ittas vezetés?

Az állampolgári vétségekkel szemben megengedő magatartást tanúsítók

A második részben az állampolgársági vétségekkel szemben megengedő magatartást tanúsító állampolgárok arányát elemezzük az ország egyik jóléti mutatójának függvényében, az egy főre jutó vásárlóerő-paritáson mért GDP függvényében.

Az egy főre eső vásárlóerő-paritáson mért GDP azt méri, hogy átlagosan hány ezer dollár értéket termel a különböző országok egy-egy lakosa, számításba véve a megélhetési költségeket is az adott országban (például azt, hogy nálunk még mindig olcsóbb a lakás, olcsóbbak a szolgáltatások, stb., mint például a nyugat-európai országokban) - és ezekkel a különbségekkel korrigálja a nyers dollárértékeket. A vásárlóerő-paritás figyelembevételével kiküszöböljük a különböző országok eltérő árszínvonalából adódó különbségeket az országok GDP-értékeinek összehasonlításában.

Amint már bemutattuk, az állampolgársági vétségek körébe olyan cselekvéseket soroltunk, mint például

  • menetjegy nélkül közlekedni tömegközlekedési eszközökön
  • felnyitni és használni más autóját
  • nyilvánosan szemetelni
  • ittasan vezetni

Annak függvényében, hogy egy adott ország lakosai mennyire megengedők ezekkel a morális összetevőt is tartalmazó cselekedetekkel szemben, számoltuk ki, hogy összességében egy országban a lakosság hány százaléka megengedő az állampolgári vétségekkel szemben (azt, hogy pontosan hogyan is számoltuk ki az indexet, részletesen bemutattuk a "Morális értékek, normák az európai országokban" című első részben).

Az ábra vízszintes tengelyén az országok vásárlóerő-paritáson mért egy főre eső GDP-mutatóit ábrázoljuk (The World Factbook, 2004), a függőleges tengely pedig azt jelzi, hogy az adott országban mekkora az állampolgári vétséggel szemben megengedő magatartást tanúsítók aránya (az adatokat a World Value Survey 1999-2001 kutatás adatbázisából számoltuk ki). Minél magasabban található egy ország, annál magasabb az adott ország állampolgárai körében a megengedők aránya.

Akár meg is lepődhetünk, ha az első részben (csalással szembeni megengedő magatartás) és a második részben (állampolgársági vétséggel szembeni megengedő magatartás) bemutatott térképeket összehasonlítjuk.

Az országok hasonlóan helyezkednek el egymáshoz képest, mint az előző térképen, azzal a különbséggel, hogy minden egyes ország függőlegesen "lejjebb" csúszott: vagyis minden országban kevesebben vannak azok, akik megengedők az állampolgársági vétségekkel, mint a csalásokkal szemben. Sőt, olyan ország is van, Törökország, ahol senki nem tanúsított megengedő magatartást az állampolgári vétségekkel szemben, de minimális a megengedők aránya Máltán (1%), Romániában (2%) és Magyarországon (2%) 2000-ben.

A leginkább megengedő ország most is Belorusszia, de a megengedők aránya ebben az országban sem éri el a 40%-t. Egyedül Belorussziában és Szlovákiában haladja meg a 30%-t a megengedők aránya.

Mind a gazdagabb, mind a szegényebb országok körében találunk viszonylag megengedőbb és kevésbé megengedőbb országokat. A gazdagabb országok közül Luxemburgban, Angliában és Franciaországban magasabb az állampolgári vétségekkel szemben megengedők aránya, míg Dániában és Írországban a legalacsonyabb.

A régió országai közül (Ausztria, Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Románia és Szlovénia) csak Romániában olyan alacsony az állampolgári vétségekkel szemben megengedők aránya, mint Magyarországon 2000-ben (2-2%). Minden más országban ennél többen (Lengyelországban 4%) vagy sokkal többen (10%-nál magasabb arányban) mondták az állampolgárok, hogy megengedők az állampolgári vétségekkel szemben. Magyarországon szignifikánsan nőtt az állampolgári vétségekkel szemben megengedők aránya 2000 és 2002 között: 2002-ben már a magyarok 13%-a megengedő ezekkel szemben.

A következő részekben bemutatjuk azt is, mennyire elfogadóak az európai országok állampolgárai az élet kioltásával kapcsolatos morális cselekvésekkel szemben.

Szerző: Szabó Laura
Publikálás dátuma: 2005.07.19 20:27

Publikálta
Kaszab, Izabella