Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
adó, adótörvények

Adózás, helyi adók

AJKP

AJKSZP

AJTP

Alkalmazás

Alkotóház

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Belföld

Beruházás

Biztosítás

Civil hírek

Család

Dél-Alföldi Régió

Egészség

Egészségügyi ellátás

Egészségügy / szociális intézmények

egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

Egyenlő esélyek

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életminőség

Életmód

Építési ügyek

Építészet

Érdekességek

Érzelmek

EU

EU pályázatok

Európa jövője

e-ügyintézés

Fejlesztés

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gazdasági és kereskedelmi potika

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Ifjúság

Információ

Informatika

Innováció

Interjú

Internet

Internet / multimédia

Intézmény

Jegyzet

Jótékonyság

Jótékonysági rendezvények

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Konferencia

Könyvismertető

Környezet

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közösség

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Megvalósult fejlesztések

Miniszterelnök

Munkaerőpiac

Műsorok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyilatkozat

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Oktatás és képzés

Önkormányzat

Pályázat

Pályázatok

Politika, közélet

Portré

Programajánló

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalmi kirekesztés

Társadalom

Távközlés

Történelem

Tudás

Tudósítás

Turizmus

Ünnepi híradások

Vállalkozások, cégek

WRC-európai hálózat


Jövedelmi és növekedési szintek Európában

Az alábbi három térkép közül az első kettőről az olvasható le, hogy milyen gazdagok, illetve szegények az európai országok.

-

Az első térkép azt mutatja be, hogy átlagosan hány ezer dollárnyi értéket termel a különböző országok egy-egy lakosa (Ezt nevezik az egy főre eső GDP-nek, vagyis bruttó nemzeti terméknek).

-

A második térkép valamivel reálisabb képet mutat a különböző országokban élők életszínvonaláról, mert számításba veszi a megélhetési költségeket (például azt, hogy nálunk még mindig olcsóbb a lakás, olcsóbbak a szolgáltatások, stb. mint például a nyugat-európai országokban), és ezekkel a különbségekkel korrigálja a nyers dollárértékeket. (Ezt nevezik a vásárlóerő-paritáson mért egy főre eső GDP-nek.)

-

A harmadik térképről az olvasható le, hogy hány százalékkal nőtt az európai országok gazdasága.

Világosan kirajzolódik ezen a három térképen az az ellentét, hogy míg a nyugat-európai társadalmak jóval gazdagabbak, mint keleti szomszédaik,
a kelet-közép-európai országokban (vagyis az újonnan csatlakozott tíz országban) jóval gyorsabban nő a gazdaság, mint Nyugaton.

Magyarország mind a három térképen a középmezőnyben helyezkedik el a saját régiójában.


Az egy főre jutó GDP

A gazdasági aktivitás egyik mérőszáma a GDP (bruttó nemzeti össztermék), amely nem más, mint egy ország összes kibocsátott termékének és szolgáltatásának értéke.
Európai térképükön az egy főre jutó GDP dollárban mért értékét mutatjuk be a 2004-es becslésekre támaszkodva (forrás: The World Factbook, Rank Order - GDP per capita. http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/rankorder/2004rank.html).

Az Európai Unió 25 tagországának átlagában mérve, a GDP értéke 25 700$. Ez kevesebb, mint a fele a luxemburgi GDP-nek, amely a legmagasabb az európai országok körében: 55100$.
Az egy főre jutó GDP alapján a három leggazdagabb ország Luxemburg után Norvégia (37800$), Svédország (32700$) és Dánia (31100$), míg a három legszegényebb ország Moldávia (1800$), Szerbia és Montenegro (2200$), valamint Albánia (4500$).
A régió országai körében Magyarország közepes helyzetben van a dollárban mért egy főre jutó GDP alapján. Messze megelőzi a már jóléti ország Ausztria a 30000 $ egy főre jutó GDP értékével, valamint Szlovénia és Csehország, de Magyarország után sorakozik Szlovákia és Lengyelország, valamint Bulgária és Románia.


A vásárlóerő paritáson mért egy főre eső GDP Európában

A vásárlóerő paritáson mért egy főre jutó GDP-t az Európai Unió 25 tagországának átlagához viszonyítva adjuk meg ezen a térképen. Az EU25 átlagot 100-nak tekintjük és ehhez viszonyítjuk s többi országban mért indexet. Az értékeket vásárlóerő paritáson mérjük, ezáltal kiküszöböljük a különböző országok eltérő árszínvonalából adódó különbségeket az országok GDP értékeinek összehasonlításában.

Az EU 25 tagországának átlagánál alacsonyabb az egy főre eső GDP a 10 újonnan csatlakozó országban, a kandidáló országokban (Románia, Bulgária és Törökország), valamint Portugáliában és Spanyolországban. A régi tagországra az EU25 átlagánál magasabb értékek a jellemzőek.

Az EU25 átlagától legmesszebb Luxemburg (216.5%), Norvégia (148.3%) és Írország (134.2%) áll az egyik oldalon, és Törökország (28.9%), Bulgária (30.8%),. Románia (31.2%) a másikon.

A régió országai közt Magyarország a középmezőnyben helyezkedik el. Előtte Szlovénia és Csehország, mögötte pedig Szlovákia, Lengyelország és Románia áll.


A valódi GDP növekedés az előző évhez képest Európában

Ezen a térképen az éves reál GDP növekedést az 1995-ös konstans árakon mutatjuk be, így küszöbölve ki az infláció torzító hatását. (Forrás: Eurostat. European Union in Figures. Key Indicators on EU policy: Growth rate of GDP at constant prices (1995)).

Jól látható ezen a térképen, hogy a kelet-és dél-kelet európai régió jóval gyorsabban növekedett, mint a nyugat-európai régió.

A bemutatott európai országok körében Törökországban volt a legmagasabb az éves reál GDP növekedés 8.5%, de igen magas volt a gazdasági növekedés Lettországban (7.5%), Romániában (7.2%) és Litvániában (7.1%) is. A Máltában volt a legkisebb a növekedés (alig 1%), de 2% alatti reál GDP növekedést ért el Portugália (1.3%), Olaszország (1.3%), Hollandia (1.4%), Németország (1.7%) és Ausztria (1.9%) is.

A régió országai közt Magyarország az alacsony gazdasági növekedésű országok közé tartozik: magasabb éves reál GDP növekedést ért el Románia, Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia is. A növekedési ráta csak Csehországban és Ausztriábasn volt alacsonyabb, mint Magyarországon.

Szerző: Szabó Laura
Publikálás dátuma: 2005.03.25 10:39

Publikálta
Kaszab, Izabella