Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Tettem amit tudtam
Jászberényben él több Szatmári vezetéknevű vállalkozó, Zoltán utónevűből is kettő. Így egyiküknek a „nagy” jelző is kijár. Ez nemcsak a termetét mutatja, de vállalkozása méretét is. A Szatmári Épületgépészeti és Fürdőszoba Szakáruházlánc tulajdonosa, Szatmári Zoltán itt nőtt fel a városban, itt tanulta ki a csőszerelő szakmát, itt dolgozott a Hűtőgépgyárban, majd vezette a gázvezetéket sok utcában, sok lakásban. Itt nyitotta első üzletét a Jákóhalmi út elején, s feleségével szolgálta ki a vevőket. Azóta eltelt majd két évtized, s ma a Szatmári Kft.-t az egész országban ismerik. Évek óta szerepel a legnagyobb 500 vállalkozás között, tavaly a 240. helyen, a megyei TOP listában általában az ötödik helyen jegyzik. Az épületgépészeti területen pedig a hazai piacvezető.

 
Többször készítettem már Szatmári Zoltánnal újságcikket cége egy-egy újdonságáról. Azt mindenki tudja, hogy csendes, szerény ember. Tette a dolgát, mint más vállalkozó. Azonban egy picit talán többet, mint mások. Ez a pici többlet nehezen megfogalmazható, azonban nyilván sokat nyomott a latban, amikor a képviselő-testület arról döntött, hogy Szatmári Zoltánt Jászberény díszpolgárává választja. A városnapi ünnepségen, múlt héten vette át a kitüntetést. Arcán megilletődöttség látszott, örülni is csendesen, legbelül tudott.

 
Amikor életútjáról beszélgettünk, írásos anyagokat tett elém. Egy önéletrajzot, melyet feleségével ketten írtak, s egy szakmai életutat, melyet kollégái állítottak össze. Magáról nehezen beszél. Lassan áll össze története. Szülei parasztemberek voltak, gazdálkodtak, két fiút neveltek. Vallásos nevelést kapott, ezt fontosnak tartja ma is. Aztán édesanyjával maradtak ketten, családja szeretett tagja ma is a mama. A szakmaválasztást befolyásolta, hogy az általános iskolában négyes tanuló volt, nem is gondolt a gimnáziumra. A család anyagi helyzete sem tette lehetővé a hosszú távú tervezést. Villanyszerelő vagy csőszerelő – ez volt a kérdés számára. Az utóbbi mellett döntött, s a Klapka György SZKI-ban 1975-ben szakmunkás-bizonyítványt kapott. Ugyanitt érettségizett is, s 1979-ben Pécsett gépésztechnikusi bizonyítványt is szerzett.

Nagyon szokványos a folytatás, első munkahelye a Hűtőgépgyár TMK-üzeme. Aztán dolgozott rövid ideig a Vízműnél, majd a Kéményseprő és Fűtéstechnikai Vállalatnál. Itt már, 1985-ben elkezdődött a vállalkozói korszak, mely fordulatot hozott életében. Ehhez pedig az is kellett, hogy Jászberénybe is elérkezzen a vezetékes földgáz.  A Hőlégterv gmk tagjaként nagyon sok utcában és lakásban dolgozott társaival. Vezették a fővezetékeket, s a lakások fűtésének korszerűsítésében is éjjel nappal dolgoztak. Hatalmas munka volt ez, egy várostörténeti korszak. S persze óriási lehetőség is ebben a szakmában. A nyolcvanas évek végéig nem volt Jászberényben gázkészülékeket, gázszerelési anyagokat, alkatrészeket forgalmazó üzlet sem. Az igény új lehetőséget teremtett, ezt látta meg Szatmári Zoltán, s lépett.

  - Feleségemmel 1990-ben nyitottuk a Jákóhalmi úton az első üzletünket. A kereskedelem területére átléptünk tulajdonképpen. A gázszerelést ekkor abbahagytam. A bolt forgalma egyre nőtt, szükségem volt raktárra is. Amikor ezt kerestem, akkor zajlott a privatizáció. Ennek során megvettem a Fürdő utcai malmot, aminek a Szelei úton volt nagy raktára is. A raktár birtokában már nagykereskedelemmel is tudtunk foglalkozni.

  - A csőszerelés, a kereskedelem és a malom nagyon messze esnek egymástól. Miért gondolta, hogy jó lesz egy malom is a vállalkozásban.

  - A privatizációs korszak nagyon érdekes volt, én ebben részt akartam venni. A malmot meghirdették, megvettem. A raktárral jól jártunk, mert bővítettük a tevékenységet. A malmot szakemberre bíztam, így az is üzemel folyamatosan. Sőt, a privatizáció folytatásában megvásároltam a veszprémi, a pápai és a kiskunhalasi malmokat is. Ezek mind működnek, ma már egy külön cégbe szervezetten.

  - A gázszerelésből és a kereskedelemből keletkezett annyi tőkéje 1992-re, hogy megvegye a jászberényi malmot?

  - Volt saját erőnk, de hitelt is vettünk fel. A későbbi befektetéseknél is mindig hitelképesek voltunk, a bankok mindig segítettek nekünk. Ez nagyon fontos volt az eddigiek során, s gondolom később se lesz másként.

  - Ki hozza a döntéseket, ön vagy a felesége, mert ez ugye egy családi vállalkozás.

  - A döntést én hozom, a kezdeményező is általában én vagyok. Azonban mindig megbeszélem a feleségemmel az elképzeléseimet. Ő mindig támogat engem. S amit elhatároztunk, azt hittel, akarással vittük végig. Nagyon kell akarni is azt, amit elhatározunk. Persze nem árt, ha szerencséje is van az embernek. Úgy látom, szerencséje is annak van, aki nagyon hisz abban, amit meg akar valósítani. Bízom benne, hogy a szerencse nem pártol azért el mellőlünk.

 

A Szatmári Kft. 1996-ban alakult, ekkorra már kinőtte az egyéni cég kereteit. Az épületgépészeti és fürdőszoba-felszerelési nagykereskedelemi cég terjeszkedése 1997-ben kezdődött. Békéscsabán nyitottak egy üzletet, majd Veszprémben, Pápán, Szegeden is. A cég arculatát  azóta 28 üzletben ismerhetik a vásárlók szerte az országban. Az áruházak azonos megjelenéssel, küllemmel és széles választékkal rendelkeznek. A következő lépés a logisztikai központ megépítése volt a Jászteleki úton, ami 1999-ben történt.

 

 - Ez a vállalkozás fő motorja, ide érkeznek be az áruk, innen történnek a bolti kiszállítások, illetve a nagykereskedők, viszonteladók kiszolgálása is itt történik. A Jákóhalmi úton, a régi, első boltunk helyén 2001-ben építettünk egy újat.

  - Ma hány embernek ad munkát a cége?

  - A teljes létszám – a malmokkal, Skoda szalonnal együtt - 700 fő, ebből Jászberényben 220-an vagyunk. A legtöbben magasan kvalifikált szakemberek. Van tapasztalatom a munkavállalók felfogásáról, hozzáállásáról szerte az országban. El kell mondanom, hogy a berényiek első helyen állnak.

- Azt hallottam, a Fürdő utcából a malmot – ami Jászberény első gőzmalma volt -  elköltöztetik.

  - A Szelei úton építünk egy új malmot, s 2008 végére oda kiköltözünk. Ezzel a városközpontot megszabadítjuk a zajtól, a forgalomtól. A Fürdő utcában nincs raktár, így a búzát naponta kell beszállítani, s a lisztet is azonnal elszállítani. Bár korszerűsítettük az üzemet, de további fejlesztésre nincs hely, így a működés igen korlátozott. Ezért döntöttünk úgy, hogy újat építünk. A történelmi ingatlant el kívánom adni.

  - A Szatmári lakótelep kialakulásának oka is nagyon hétköznapi ugye?

  - Építkezni szerettem volna, de nem volt az Érparton eladó telek. Ekkor a Kossuth téesztől vettünk földterületet, itt Jászberény déli határában, a logisztikai központ közelében. 1997-től folyamatosan történnek a telekalakítások. A terület rendezési tervét is én csináltattam meg, az önkormányzat ezt kérte, hiszen én akartam itt terjeszkedni. Hát így történt. Az első szakaszban 65 telket alakítottunk ki, teljes közművel, utána 85-öt még, s ma már van 200 társasházi telek is. Szép házak épülnek, már 200 család él itt. A tervem az, hogy ezer lakás létesüljön. Egy szép, nyugodt, komfortos városrész alakul itt. Én magam is itt építkeztem, nekem ez fontos, hogy ott éljek, amit én teremtettem. Jól esik végigsétálni az új utcákon. Bárkinek segítünk a problémája megoldásában, nyugodtan elmondhatják, megbeszéljük. A körforgalom közvetlen közelében 20 ipari, gazdasági telket is kialakítottunk. Ide a város zsúfolt részén működő vállalkozások költözhetnek ki. Ezen a részen 8 telek kelt el, két cég már ki is költözött, többen most építkeznek. Nagyon sok pénzt fektettünk az ingatlanfejlesztési projektbe, hiszen azzal kellett kezdeni, hogy mezőgazdasági művelésből kivonni, közművesíteni. Sok előírás van, amit be kell tartani.  Beszéltünk arról, hogy mi éri meg. Nos, itt sok éves megtérüléssel kell számolni. Van olyan része a vállalkozásnak, ami nem hoz nyereséget. Ha nullszaldós, az sem rossz. Szerencsére ez is belefér ma már, nem esünk kétségbe.

  - Gondolom az egykori börtönépület megvásárlása is inkább érzelmi kötődést takar, mint a minden áron való nyereség termelését.

  - Befektetés volt, ami még nem teljesedett ki. Műemléki épület együttesről van szó, amit nem lehet akárhogy felújítani, átalakítani, hasznosítani. A börtönudvari üzletsort megépítettünk a műemléki környezetbe illően. A River étterem és a bowlingpálya a város érdekessége, de nyilván nem fog nyereséget termelni. A börtön épületébe szállodát képzeltem el, de erre még vagy három évet várni kell. Nem egyszerű egy ilyen beruházást megvalósítani.

  - Sok településen, sokféle hivatallal, hatósággal került kapcsolatba. Mit tapasztalt, máshol hogy mennek az ügyek?

 - Nem szeretnék senkit elmarasztalni, mert tényleg sokféle történet megesett velünk egy-egy beruházás kapcsán. Azt viszont szívesen elmondom, hogy Jászberény semmiben nem szégyenkezhet. Talán azért is fejlődik olyan dinamikusan a kereskedelem itt, mert a hivatalos ügyeket is jó ütemben lehet intézni.

 

Kíváncsi voltam arra is, egy vállalkozó, egy nagy cég vezetője mivel tölti szabad idejét. Szatmári Zoltán a gyerekeivel – akik ma már a cégben dolgoznak - együtt tanult meg síelni, így télen ez kedvelt időtöltés számára. Szintén egy családi barát révén két éve a vitorlázást is kipróbálta, és beleszerelmesedett. A Balaton most már a vitorlázás miatt is kedvelt pihenő hely. A fejlesztések tervei persze a hegyekben, de a vízparton is foglalkoztatják. A lakópark fejlesztésében még 10-15 évnyi munka van állítása szerint. A börtönépület rekonstrukciója, a szállodai terv valóra váltása, pályázati lehetőség felkutatása szintén ad elég elfoglaltságot. Tervei azonban az országhatáron belüliek. Itt szeret élni, Jászberényben, a várost, az itt élőket szeretné jobb körülmények között látni. Ehhez ad munkalehetőséget, telket az otthonteremtéshez, s a városközpontban éttermet, szállodát, bowiling- és sqas pályát, fitness-teremmel, olyan szolgáltatások számára bérelhető ingatlannal, ami a városiasodás fontos része a XXI. században.

 

Kiss Erika

 
Publikálta
null