Az Új Magyarország Lakásfelújítási Program egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Az elmúlt három hétben újabb 500 lakás pályázata érkezett be az Önkormányzati Minisztériumba, így összesen 1900 otthon megújulása már biztos.
Az ÚMLP az a kormányzati program, amely mindenkinek jó – mondta el dr. Ujhelyi István országgyűlési képviselő a program szegedi sajtótájékoztatóján. Jó a lakóknak, mert otthonaik értékesebbé, biztonságosabbá, energiatakarékosabbá válnak, siker az önkormányzatoknak, mert a városkép szépül. Siker az államnak és jó az építőiparnak, mert a megrendelésekkel adóbevételeket generálnak.
Szegeden eddig 13500 lakás vett részt a Panelprogramban – mondta el dr. Solymos László alpolgármester. Négymilliárd önkormányzati, három és fél milliárd állami támogatással, és a lakók önerejéből mintegy tizenkét milliárdos beruházáson van túl a város. Így szinte nincs olyan utca Szegeden, ahol ne találkozhatnánk felújított lakóházakkal. Az önkormányzat idén is támogatja a programot, kb. ezer lakás felújításával számolnak.
Az Új Magyarország Lakásfelújítási Program 2008. február 1-jén indult az Önkormányzati Minisztérium által kiírt három pályázattal: a Panelprogrammal, a Kéményfelújítási programmal (beadási határidő: 2008. szeptember 30.) és az Ökoprogrammal (beadási határidő: 2008. október 31.)
Az Ökoprogram keretében a távfűtésű lakások hőfogyasztásának szabályozására és mérésére lehet pályázni, ami összesen 650 ezer távfűtéses lakást érint. A FŐTÁV Zrt. kezdeményezésére dolgozta ki az Önkormányzati Minisztérium az országos pályázatot, mely a lakossági fűtésienergia-megtakarítást ösztönzi. Korábban nem volt ilyen pályázat, ez az ÚMLP újdonsága. A pályázat célja: a fűtésienergia-megtakarítás az egyedi szabályozás lehetőségének kialakításával, a költségosztókkal a lakossági megtakarítás ösztönzése, vissza nem térítendő támogatással. A program finanszírozására 2008-ban 1,5 milliárd Ft áll rendelkezésre.
A megújult Panelprogramban maximális, lakásonként adható állami támogatás 400 000 forintról 500 000 forintra emelkedett. A Panelprogram pályázatainak másik legfontosabb változása, hogy az állam 1/3 rész támogatása mellett megmarad a lakóközösség 1/3 kötelező saját ereje. A fennmaradó 1/3 részt az önkormányzat saját döntése alapján finanszírozhatja, de önkormányzati támogatás nélkül is lehet pályázni. Az MFB Zrt. Panel Plusz hitelkonstrukciója a pályázat sikerének fontos eleme. A korábbi pályázatokhoz képest magasabb szintű lett az energetikai elvárás. Előírás továbbá, hogy készüljön az épületre vonatkozó energiatakarékos felújítási koncepció. A pályázat kiemelt eleme lett, hogy az épületek tűzvédelmi szempontú szakvéleményét kötelező beszerezni. Mindezt a korábbi évek tapasztalatai miatt építették bele az Új Magyarország Lakásfelújítási Programba, így a korábbinál sokkal nagyobb hangsúlyt kap a minőség és az energiahatékonyság.
A harmadik pályázati lehetőség a kémények felújítására biztosít támogatást. A pályázat célja az egycsatornás gyűjtőkémények biztonságtechnikai felújításának támogatása. Az új pályázati kiírás a korábbiaktól csak a pályázó személyében tér el. A pályázó – hasonlóan a panel pályázathoz - itt is a tulajdonosi közösség lett. Eddig 2003-tól 10 533 lakás 651 millió Ft támogatást kapott az államtól kéményfelújításra.
A Panel- és a Kéményfelújítási programra 2008-ban összesen 10 milliárd forint áll rendelkezésre, a Pénzügyminisztériummal történt egyeztetés alapján ennek mértéke 2011-ig minden évben biztosított. Szükség esetén a kormány kész plusz forrásokat biztosítani az Új Magyarország Lakásfelújítási Programra, amennyiben a sikeres pályázatok miatt kevésnek bizonyulna a 2008-ban rendelkezésre álló összeg.
Az ÚMLP gazdasági hatása jelentős: az ez évi 11,5 milliárdos támogatási keret várhatóan 34,5 milliárd forintnyi építőipari megrendelést jelenthet. 2001 és 2007 között több mint 190 ezer lakás 34,4 milliárd Ft állami támogatást kapott a Panelprogram forrásaiból energiatakarékossági felújításhoz. A 2001 óta a felújított épületek, lakótelepek, városrészek az olcsóbb lakhatás mellett a lakhatás minőségében, presztízsében, a lakások erkölcsi és anyagi felértékelődésében is pozitív változást jelentettek.
|