Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Pártok a felsőoktatás finanszírozásáról

Egyik parlamenti párt sem vezetné be a tandíjat - derült ki egy kerekasztal-beszélgetésen tegnap. A HÖOK rendezvényén a politikusok a tandíjakról és a felsőoktatás finanszírozásáról vitáztak hallgatók előtt az ELTE Bölcsészettudományi Karán.
 
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) rendezvénysorozatának első kerekasztal-beszélgetésén a parlamenti pártok oktatási szakértői fejtették ki véleményüket a felsőoktatás finanszírozásának témakörében.

 

Három előre megfogalmazott kérdésben, úgymint a jogtalan tandíjak ügye, a kollégiumok finanszírozásnak valamint a tandíjak lehetséges bevezetésének kérdéskörében csak az utolsóban volt teljes egyetértés, miszerint államilag finanszírozott képzésben semmilyen körülmények között nem vezetik be a tandíjat.

 

A jelenlegi ellenzéki pártok képviselői kifogásolták a PPP kollégiumok finanszírozását és a jogszerűtlenül szedett tandíjak ügyében is felvetették a Magyar Bálint vezette Oktatási Minisztérium (OM) felelősségét. A kormánypártok szerint jelenleg a PPP rendszerű finanszírozás az egyetlen módja az infrastrukturális fejlesztések megvalósításának és a jogtalan tandíjak ügyét is az OM, illetve közvetlenül a miniszter hatáskörén kívül helyezték.

 

Almássy Kornél (MDF) felvetette azt is, hogy az oktatási jogok miniszteri biztosának nagyobb hatáskört lehetne adni, sőt akár lehetne önálló intézény is a hivatala. Hangsúlyozta, a hallgatói jogokat és a hallgatói önkormányzatokat meg kell erősíteni. Arató Gergely (MSZP) nem foglalt állást jogtalan tandíjak ügyében, mert szerinte ez egy jogvita, ahol a politikai pártok nem zsűriznek. Sándor Klára (SZDSZ) kiemelte a Budapest Médiaintézet helyzetét, miszerint ott az intézmény nem azért szedett pénzt a hallgatóktól, mert nehéz gazdasági helyzetből akart kilábalni, hanem mert a kommunikációs hallgatók olyan előnyöket élvehetnek a BMI-ben, amit más helyszín nem biztosít. Sió László (FIDESZ) szerint, az ombudsmannak nem egyedüliként kell harcolnia, az OM azonban sajnos széttárta a kezét és a bíróságra bízta a döntést. Sió azt is mondta, hogy az adatvédelmi biztosnak is átadhatták volna az ügyet.

 

Almássy Kornél a beszélgetésen azt mondta, a Modern Üzleti Tudományok Főiskolája elismerte a díjak szedésének jogszerűtlenségét, és visszafizeti a hallgatóknak a pénzt. Legfrissebb, mai információk szerint, nem fizeti vissza a diákoknak a beszedett pénzt a főiskola. A pénzt már nem kell befizetni, az eddigi szolgáltatásokat viszont továbbra is elérhetővé teszik a diákoknak. Most egyébként egy csomag kialakításán dolgoznak, amelyet 2006 szeptemberétől vezetnének be, amelyet különböző összegekért megvehetnének a hallgatók és ezért kapnának tárgyakat, szolgáltatásokat.

 

A Fidesz politikusa szerint az új konstrukcióban épülő kollégiumok nem nevezthetők PPP-nek, hiszen 100 százalékos a magántőkebevonás mértéke, és 20 év múlva a felsőoktatási intézmények 3-4 szeres árat fizetnek az épületekért. Sándor Klára arra világított rá, hogy úgy tűnik az egyetemek szeretik ezeket a konstrukciókat, és egyébként érdemes lenne megkérdezni a diákokat, hogy jobb-e nekik az új kollégiumokban.

 

Abban mindegyik képviselő egyet értett, hogy tandíjat semmilyen körülmények között nem vezetnének be, az MDF a hallgatói normatíva emelését tervezi, az MSZP és SZDSZ képviselője pedig a finanszírozás egyik fontos elemeként emelte ki, hogy az új törvény szerint nem az első, hanem egy diploma ingyenes. Sió László emlékeztetett, a felsőoktatásba felvehető diákok keretszámát az Orbán-kormány határozta meg, azóta ez a szám csökkent: Fontosnak tartja azt is, hogy a külföldi diákok ne vegyék el a magyarok elől a helyet.

 

Egyetértés volt abban, hogy - közönségkérdésre válaszolva - szükség van a felsőoktatás átalakítására, a bolognai folyamat végigvitelére, és ehhez kapcsolódva a hallgatói normatívák növelésére, mindemellett az intézmények felelőssége és kötelessége is, hogy egyéb forrásokat vonjanak be a képzések minőségének javítására.

 

Publikálta
null