Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Ítéletet hírdettek a törökbálinti ügyben

2004. augusztus 5-én 17:00 óra körüli időben robbanás történt a törökbálinti volt Mechanikai Művek területén lévő pirotechnikai raktárban, melynek következtében a kft. három munkatársa a helyszínen életét vesztette.

 

A Pyro-Technic Kft. 1993. évben alakult, pirotechnikai termékek kereskedelmére és szolgáltatására jött létre. A cég székhelye a Budapest, VI. kerületében található,  telephelyei Törökbálinton, Peremartonban és Pusztaberkiben vannak.


A fővárosban folyik az ügyvezetés és az irodai munka, Törökbálinton található a raktárbázis, míg Peremartonban gyártási munka folyik, Pusztaberkiben folyamatos munkavégzés nincs.

 

A cég ügyvezetője T. Ferenc, a gazdasági igazgató pedig L. Gábor, aki egyben ügyvezető igazgatója a Pyro-Technic Balaton Kft-nek. 

 

A törökbálinti telephelyen történt robbanást követően lefolytatott helyszíni szemle során a nyomozó hatóság és a tűzszerész szaktanácsadó több bűnjeltárgyat megvizsgált, melyről az előzetes vegyészszakértő véleménye alapján megállapítást nyert, hogy azokon „…nitropenta, hexogén, tetril, TNT …” brizáns robbanóanyag maradványok jelenléte mutatható ki.

 

A robbanás pontos idejének és erősségének megállapítása céljából beszerzett földrengés-kutató állomások adatai szerint 16.57 órakor és 16.58 órakor észleltek a műszerek földmozgást, amely a robbanások miatt jöhetett létre. A két robbanás között 1.09 másodperc eltérés volt, az első kisebb erejűt egy jóval nagyobb erejű robbanás követte.

 

Tekintettel arra, hogy a helyszínen elsődlegesen az is felmerült, hogy azt egy becsapódó kisrepülőgép okozta, a rendőrség megkereste a légügyi hatóságot, de megállapítást nyert, hogy az adott időpontban repülőgép nem tartózkodott a légtérben, illetve a helyszíni szemléken rögzített adatok, nyomok is kizárták ezt a lehetőséget.

 

A helyszín tüzetes átvizsgálása során és helyszíni szemlék alkalmával olyan nyomot, anyagmaradványt, amely robbantószerkezet jelenlétére utalt volna nem lehetett felkutatni. Ez alapján az idegenkezűség is kizárásra került, melyet a kihallgatott tanúk vallomása is megerősít. 


Felmerült, hogy a raktár felrobbanását a raktárosok és vezetőik tudtával – engedély nélkül - ott tárolt robbanóanyag okozta. Ezt megerősíteni látszik a holttestek elhelyezkedése is.

 

A nyomozás során a kft. székhelyén házkutatást tartottak, melynek eredményeként okirati bizonyítékként lefoglalásra került 2004. február 12-i keltezéssel megrendelés, melyben L. Gábor ügyvezető igazgató a Pyro-Technic Balaton Kft. részéről a Pyro-Technic Kft-től február 18-i szállítással 5 tonna fekete lőport rendel.

 

Az adatgyűjtés és a kihallgatások, valamint a beszerzett felvételek alapján megállapítható, hogy a robbanást követően nagy kiterjedésű, gomba alakú, fehér, illetve világos szürke színű füst szállt fel. A tanúkihallgatások során a robbanás körülményeinek, illetve azt követő füst színének tisztázása azért bír jelentősséggel, mert ezáltal a nyomozóhatóság adatokat szerezhetett  a szakértői vizsgálathoz a különböző mennyiségű és minőségű robbanóanyagok jelenlétére.

 

A fenti arra lehet következtetni, hogy a Pyro-Technic Kft. törökbálinti telephelyén nagy mennyiségű fekete lőport tároltak és erről a Kft. vezetői – figyelemmel az okirati bizonyítékokra is – tudomással bírtak.

 

Az eljárás során orvos, hemogenetikus, robbantástechnikai, vegyész, fizikus, tűzszerész szaktanácsadó, munkabiztonsági, villamosbiztonsági, tűzvédelmi, műszaki, számítástechnikus szakértőket és revizort rendelt ki a hatóság.

 

A robbantás-technikai szakértő véleménye szerint „a bekövetkezett robbanást fémporos elegy szabálytalan manipulációjából eredő robbanás indíthatta el, melynek oka mechanikai (dörzsölés, ütés, ejtés, leejtés, elektrosztatikus feltöltődés, átöntés), magas környezeti hőmérséklet együttes hatása.


A nyomozás során lefoglalt számítógépes adatok, számlák és dokumentációk alapján elkészült revizori jelentésből megállapítható, hogy a Pyro-Technic Balaton Kft. peremartoni telephelyén tárolt leltározott feketelőpor készletből – 2004.október 27-ei állapot szerint - 330.02 kg. hiány állapítható meg, illetve Pyro-Technic Budapest Kft. törökbálinti telephelyén – 2004.augusztus 5-ei állapot szerint - 77.5 kg. lőport raktároztak.


A robbantás-technikai szakértő a Pyro-Technic Kft. törökbálinti raktárbázisával kapcsolatban azon megállapításokat tette, hogy a cég a hatályos jogszabályokat megsértve telephelyét átépítette, jogellenesen kívánt fennmaradási engedélyhez jutni, jogellenesen tartotta fenn telephelyét – nem rendelkezett telephelyengedéllyel sem - és végzett közbiztonságra veszélyes tevékenységet, a tűzszakasz terhelését szabálytalan raktározási móddal a duplájára növelte, az előírt tűzvédelmi jelzőeszközt nem telepítette, a szükséges oltóvíz mennyiséget nem biztosította. A fennmaradási engedély nélkül végzett közbiztonságra veszélyes tevékenység folytatása miatt Törökbálint Önkormányzata egyébként a céget 2003 és 2004 évben többször pénzbírsággal sújtotta.

 

A beszerzett tűzvédelmi szakértő vélemény szerint a „Pyro-Technic Kft. használatba vételi, fennmaradási engedély nélkül használta a felrobbant 33-34-35. számú raktárakat… A Pyro-Technic Kft. a robbanás időpontjában a robbanóanyag tárolásához szükséges engedéllyel nem rendelkezett… A tűzvédelmi dokumentumok között nem került szabályozásra a pirotechnikai raktárban tárolható anyagok maximális mennyisége… A raktárak felújítása, bővítése során a raktárakban nem biztosítottak szikramentes padozatot… A felrobbant 35.számú raktár védelmére a Pyro-Technic Kft. nem telepített automatikusan észlelő és jelző berendezést… Elhunyt B. Gábor nem rendelkezett a munkaköréhez érvényes tűzvédelmi szakvizsgával.” A szakvélemény szerint felsorolt szabályszegések közvetlen módon veszélyeztették az ott dolgozók életét, testi épségét, a feltárt hiányosságokért a Pyro-Technic Kft. ügyvezetőjét, T. Ferencet terheli a felelősség.

 

A beszerzett villamos biztonságtechnikai szakértő véleménye alapján a törökbálinti raktár kapcsán a „ villamos hálózat nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak. Mivel a villamos hálózat és ezen belül az érintésvédelem, EPH hálózat, valamint a külső villámvédelmi berendezés nem a műszaki követelmények kerültek kiépítésre, így közvetlenül is és közvetetten is veszélyeztették az ott dolgozók életét, testi épségét. A feltárt hiányosságokért a Kft. ügyvezetője T. Ferenc jelölhető meg egyértelmű felelősként”.

 

A  munkavédelmi szakértő a balesetet, illetve a bekövetkezett halálos eredményt a szakértői véleményében részletesen vizsgálta.
? Közvetlen felelősség terheli T. Ferenc ügyvezetőt a szükséges engedélyek beszerzésének elmulasztása és a nem megfelelően biztonságos tárgyi feltételek megteremtésének hiánya miatt, mivel az épületek nem feleltek meg a minimális biztonsági követelményeknek sem T. Ferenc műszaki vezetőt és K. Zoltán üzemeltetési vezetőt közvetlen felelősség terheli azért, mert a tárolás nem a vonatkozó előírások szerint történt, és nem hajtatták végre a beosztott raktári dolgozókkal a pirotechnikai anyagok raktározására vonatkozó összes biztonsági előírást. L. Gábor pénzügyi vezetőt azért terheli közvetlen felelősség, mert nem szervezte meg és hajtatta végre a beosztottakkal a pirotechnikai anyagok készletmozgásának naprakész vezetését.

 

A vegyészszakértő véleménye alapján a robbanás kráterében egy speciális pirotechnikai elegy maradványait, alkotóelemeit találta. A beszerzett orvos szakértői vélemény alapján B.László és S. Gábor holttesti vérmintájában 0.2 ezrelék etilalkohol koncentráció volt kimutatható, azonban megállapítást nyert, hogy alkoholt nem fogyasztottak. Az alkohol a pirotechnikai elegy keverésének egyik alapanyaga, mely a szervezetbe a gyártási folyamat során belégzéssel kerülhet.


A szabályszegések közül a balesettel közvetlen okozati összefüggésben van az, hogy  manipulációs tevékenységet végeztek az erre a célra nem engedélyezett helyiségben. A baleset halálos kimenetelével pedig az, hogy a raktárban szabálytalanul sok anyagot tároltak és a fekete lőpor robbanóanyagot együtt tárolták a pirotechnikai anyagokkal. A manipuláció miatt keletkezett probléma hatását a túlzsúfolt és nagyobb mennyiségű robbanóanyag és pirotechnikai anyag együtt tárolása eredményezte a halálos kimenetelt. Ezen szabályszegések mind a telepen dolgozókra, mind a telep környezetében tartózkodókra közvetlen veszélyhelyzetet is jelentettek úgy, hogy az érintettek magatartásától függetlenül is bármikor kialakulhatott volna tűz- és robbanás.

 

A nyomozás során szükségesség vált annak megállapítása, hogy a Pyro-Technic Kft. törökbálinti telephelyén milyen tevékenységet végzett, milyen anyagokat tárolt, és ehhez milyen szakhatósági engedélyekkel rendelkezett.

 

A Törökbálinti Nagyközség Polgármesteri Hivatalától beszerzett dokumentációk alapján megállapítást nyert, hogy a Pyro-Technic Kft. 1998. évben vette bérbe a volt Mechanikai Művek Rt. iparterületén a 31., 35., 36. és 156. számú raktárépületeket. Az önkormányzat felé telepengedélyt nyújtott be, melyet a 156. számú épület vonatkozásában elutasítottak, míg a 35. számú épületre vonatkozóan az engedélyt megadták.


2001. év elején a Pyro-Technic Kft. tulajdonába került a 33. és 34. számú raktárépület is.


2001. október 16-án az önkormányzat műszaki irodája helyszíni szemle keretében megállapítja, hogy a Pyro-Technic Kft. engedély nélkül épített két raktárépületet a 33., 34., 35-ös raktárak területén. Megállapításra került, hogy ezt a három külön álló épületet szabálytalanul és engedély nélkül összeépítették. A repülőfalakat téglafallal helyettesítették, a repülőtetőt fémlemezzel fedték le, és aljzatbetonozást végeztek.


A Kft. ezek után felszólításra az épületekre fennmaradási engedélyt kér.


2002. január 11-én Érd Város Hivatásos Tűzoltósága a fennmaradási engedély megadásához tűzvédelmi szempontokból nem járult hozzá.

 

2002. február 04-én TÜV Rheiland Kft., mint a VRF jogutódja szakhatósági véleményt ad, miszerint az engedélyezési tervben foglaltak megfelelnek a robbanóanyag ipari biztonsági szabályzat előírásainak.

2002. április 04-én az ÁNTSZ szakhatósági állásfoglalásában, hiánypótlásra felszólítással a fennmaradási engedély kiadásához hozzájárult.


2002. július 23-án az önkormányzat a fennmaradási engedélyt a fentiek alapján kiadja.


2002. augusztus 22-én az önkormányzat adóügyi hatósága a szakhatóságokat – ÁNTSZ, jegyző, tűzoltóság, Budaörsi Rk., Vízügyi Igazgatóság, Környezetvédelmi Felügyelőség – tájékoztatja, hogy a Pyro-Technic Kft. az önkormányzat területén a fenti raktárakban pirotechnikai anyagokat tárol, raktároz a fenti szakhatóságok engedélye nélkül. Arról is tájékoztatta a szakhatóságokat, hogy a Kft.-nek nincs telepengedélye és tegyenek intézkedéseket a jogszabályellenes tevékenység megszüntetésére.


2002. október 04-én Érd Város Hivatásos Tűzoltósága helyszíni szemle keretében tűzvédelmi célellenőrzést tart. Az ellenőrzés során megállapítást nyert az engedély nélküli raktározási tevékenység és a különféle tűzveszélyes anyagok szabálytalan tárolása, tűzvédelmi rendszer hiányossága és dokumentációs hiányosságok.


2002. november 19-én az önkormányzat jegyzőjének megbízásából a műszaki iroda az építési engedély nélkül épült raktárakra és konténerblokkra a kiadott fennmaradási engedélyét visszavonta hivatkozva arra, hogy korábbi határozatát kizárólag a TÜV Rheiland Hungária Kft. szakvéleményére alapozta, figyelmen kívül hagyva a tűzoltóság állásfoglalását.


2003. január 06-án a fennmaradási engedély visszavonása ellen a TÜV Rheiland Hungária Kft. fellebbezéssel élt, miszerint a tűzoltóságnak nincs szakhatósági jogköre.


2003. március 25-én a Közigazgatási Hivatal a fellebbezést elutasítja és új eljárást rendel el és utasítja a fennmaradási engedélyi iránti kérelem ismételt benyújtására.


2003. március 26-án az önkormányzat jegyzője határozatban 600,000.- Ft. tűzvédelmi bírsággal sújtja a Kft-t. a tűzoltóság állásfoglalása alapján.


2003. április 28-án a Pyro-Technic Kft. fellebbezett a kötelezést tartalmazó határozat ellen.


Ezt követően 2003. december 09-én, 2004. január 21-.én és 2004. június 04-én végrehajtási bírsággal sújtja a Közigazgatási Hivatal a Pyro-Technic Kft.-t.


Valamennyi hatóság, az általa kiadott engedélyben felhívta a Kft. figyelmét arra is, hogy ezen engedélyek más jogszabály által előírt egyéb hatósági engedély beszerzését nem pótolják.


A Kft. robbanóanyag raktár iránti kérelmet terjesztett elő a Szolnoki Bányakapitánysághoz 2004. április 15-én, melyhez mellékelte a raktár bázis alaprajzát, illetve a TÜV Rheiland Hungária Kft. 2002. február 04-én kelt véleményét, miszerint az engedélyezési tervben foglaltak megfelelnek a robbanóanyag ipari biztonsági szabályzat előírásainak. (ugyanezt nyújtották be a Törökbálinti Önkormányzathoz, a fennmaradási engedélyezéshez) és mint VRF jogutódja foglalnak állást.


2004. május 24-én a Szolnoki Bányakapitányság helyszíni szemlét tartott az ipari robbanóanyag raktárak műszaki követelményeinek szabályzatában előírtak alapján.

 

 A kérelmezés során a Kft. előadta, hogy 100 kg. fekete lőport kíván tárolni a törökbálinti telephelyen.


A Bányakapitányság a szemle alapján dokumentációs hiánypótlásra hívta fel a Kft. figyelmét.


2004. június 07-én a Kft. nevében K. Zoltán üzemletetési igazgató tájékoztatja a bányakapitányságot, hogy a gyártásra engedéllyel rendelkezik, mely gyártáshoz alapanyagot és készterméket tárol a robbanóanyag raktárban és kéri a hatóságot, hogy a robbanóanyag ipari biztonsági szabályzat alapján járjon el a fenti TÜV Rheiland Hungária Kft. szakvéleményének figyelembe vételével.


Fontos körülmény, hogy a Szolnoki Bányakapitányság megkereséssel fordult a PMRFK Igazgatásrendészeti Osztálya felé, hogy adjon szakhatósági állásfoglalást a robbanóanyag ipari raktár engedélyezésével kapcsolatban.


A PMRFK 2004. június 10-én tájékoztatja a bányakapitányságot, hogy hozzájuk a kft. ilyen kérelemmel nem fordult.


2004. június 15-én a bányakapitányság nyilatkozattételre szólítja fel a Kft.-t, hogy pontosan nevesítse, hogy milyen robbanóanyagokat kíván tárolni a kérelmezett robbanóanyag raktárban.


2004. június 23-án a Kft. nyilatkozik arról, hogy robbanóanyagnak minősülő UN 0027 feketelőport és UN 0343 besorolású nitrocellulózt kíván tárolni. Előadta továbbá, hogy a raktárban manipuláció kimérés, vagy csomagolás megbontása nem történt.


2004. július 08-án a bányakapitányság a robbanóanyag raktár iránti kérelmet elutasítja, indokolásában előadta, hogy a Kft. nem tett lépéseket a hiánypótlásra, továbbá a raktár műszaki követelményeinek teljesesítésére, és a raktár jelenlegi állapota nem elégíti ki az ipari robbanóanyag raktár engedélyezéséhez szükséges műszaki követelményeket.


2004. július 16-án a Kft. kifogással élt a II. fokon eljáró Magyar Bányászati Hivatalhoz. A Kft. nevében K. Zoltán előadta, hogy ..”a raktárban a szabályzat szerinti robbanóanyagokat, konkrétan…tolóhatású robbanóanyagot (NC, feketelőpor), illetve pirotechnikai keverékeket (félkész és késztermék) raktároztunk és kívánunk a továbbiakban is raktározni az együvé rakási előírások betartása mellett…”


Az engedélyezési eljárást, tekintettel arra, hogy a raktár időközben felrobbant megszüntették.

 

A nagy számú kihallgatásból egyértelműen megállapítható, hogy a törökbálinti raktárterületen folyamatosan folyt manipulációs tevékenység, különböző színházi, illetve filmes effektek kikísérletezése, kipróbálása.

 

A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság a fentiek alapján T. Ferenc ügyvezető igazgatót, T. Ferenc műszaki igazgatót és K. Zoltán üzemeltetési igazgatót 1 rendbeli, több ember halálát okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségével és 1 rendbeli robbanóanyaggal visszaélés bűntett elkövetésével gyanúsítja. Mindkét cselekmény büntetési tétele 2 évtől 8 évig terjedő szabadságvesztés.

 

L. Gábort, a Pyro-Technik Balaton Kft. ügyvezetőjét 1 rendbeli  robbanóanyaggal visszaélés bűntett elkövetésével gyanúsítja a hatóság.

 

Az eljárás során keletkezett iratokat a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztálya vádemelési javaslattal küldte meg a Pest Megyei Főügyészégnek.

 

Publikálta
null