Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Két óra a sógoroknál

 
A Másik Generáció a hétvégén a „sógorokhoz” azaz Ausztriába utazott. Az úton a kalauzok Szeghy „Fecó” Ferenc, Benő Dávid, és Paulenka „Pityu” Gábor voltak.

 

Milyen ország Ausztria? „Egy szóval, hegyes!”- vágta ki a kérdésre a választ Fecó. Dávid persze jóval tudományosabban is kifejtette mindezt, nagytájakkal, legalacsonyabb és legmagasabb pontokkal, mindennel. Érdekes, hogy elég kevés síkvidék található arrafelé, magas hegyekben pedig nem igazán sikeres a búza és egyéb gabonanövények termesztése. Nade akkor miből élnek? Nos, a tejből. A tejet eladják, akkor kenyerük is lesz a tejhez, vajhoz. No igen, ez így logikus.


Ausztria mindig lakott terület volt, erről árulkodik a villendorfi Vénusz is, aki a kor ideálja volt a maga telt idomaival. Később kelták, illírek lakták a területet, majd jöttek a frankok, végül a németek, akik a mai napig itt is maradtak (ők az osztrákok). A 13. századtól a svájci származású nemesi család, a Habsburgok, és az osztrákok élete szorosan összekapcsolódott a XX. századig. Házasodási politikájukkal rendkívül sok más nemesi családban voltak rokonaik, és így szerencsés esetekben háború nélkül is nyerhettek területeket. A XX. században Ausztria meg is szűnt egy időre, mikor az Anschlussal Németországhoz csatolták. Végső függetlenségét 1955-ben nyerte el az ország.


Mit nézzünk meg Ausztriában? Ajánlhatjuk a schönbrunni kastélyt, amely tényleg szép, de ugyanúgy megnézhetjük Kugelmugel államát a Praterben. Salzburgba is elutazhatunk, megnézhetjük, hol született Mozart, azután pedig síelhetünk, vagy átugorhatunk Salzkammergut környékére, és golfozhatunk, vagy úszkálhatunk nyáron.


Ausztria, illetve Bécs Közép-Európa kulturális központja volt nagyon sokáig. A bécsi klasszikusok (Mozart, Beethoven, Haydn, Bach) mind itt tevékenykedtek életük jelentős részében. A tudomány is sokat köszönhet az osztrákoknak: Doppler, vagy Sigmund Freud is itt dolgoztak (igaz Freud legalább annyira prágai, mint bécsi). Az osztrákoknak is volt szabadságharcosa: Andreas Hofer, aki a franciák elleni tiroli felkelés egyik fő alakja volt. Hegyes vidékek bővelkednek hegymászókban, Ludwig Purtscheller is az volt, méghozzá korának legjobbja, 1899-ben először mászta meg a Kilimandzsárót.


A XX. századi kulturális dömping folyatódott, filozófusok, művészek, tudósok szép számmal tettek hozzá a világ értékeihez. Tudósként megemlítendő Schrödinger, akinek volt egy macskája, aki lehet, hogy ma is él még. Bővebb válaszokért kérdezzétek a kvantumfizikusokat! Sportolóként megemlítendő Niki Lauda autóversenyző, aki borzalmas égési sebei ellenére is megszerezte a világbajnoki címet. Falco, híres énekes is szóba került.


A XX. századi Ausztria történelme szorosan kapcsolódik a németek történelméhez. Emiatt sok jóindulatú, de megvezetett embernek kellett később elnézést kérnie, mentegetőznie, bűnhődnie. A diktatúrák legfőbb veszélye, hogy jóindulatra, értékekre alapoznak (egyenlőség, gazdagság, jólét). Konrad Lorenz, etológus, illetve Carl Szokoll, Bécs megmentője is tagjai voltak a Wermachtnak, Lorencz még a Náci pártnak is, de mindketten rövid idő alatt rájöttek, hogy becsapták őket, és múltjukat felvállalva sem vesztettek becsületükből, sőt sok jót adtak az emberiségnek.


Ahogy közelgett a műsor vége, szóba kerültek egyéb érdekességek is: például a Minimundus, ahol a világ legtöbb nevezetessége megtalálható, eredeti anyagból építve. Dávid arról is mesélt, hogyan lett Győr szabad város. Elmerültünk a heraldikában is, megismerve az osztrák címer jelképeit, végezetül pedig Fecó elkészítette a leghíresebb bécsi ételt: a bécsi szeletet.

 

Publikálta
null