Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
 
Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Telemarketing

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Ünnepségek

Vallás

Vélemények


HIPER-SZUPER
Ősszel végem van, mint a Vakációnak

„ Hiperaktívak mindig is voltak, csak akkor még nem tudtak róluk. Nem kellett olyan sok időt tölteniük az iskolapadban, mint mostanság. Hamarabb dolgozni kezdtek, és az megváltás volt nekik. Nem kötelezték őket arra, hogy tizenkét éven át nyugton maradjanak. (Vagy körmöst kaptak!) Ám felnőttként kétszer annyit bírtak, mint mások. Nagyon sok művész volt köztük.”

 

A nyár közepén, mikor minden pedagógusnak van ideje gondolkodni és egy kicsit távolabbról vizsgálni az iskolai problémákat, a Novum Verlag kiadó egy könyvvel lepett meg. Nochta Tia nevű pedagógus kolléga művével, akinek nagyon jó író készsége van, érzékeny lélekkel nyúlt egy fontos, de még alig felderített témához. Könyvének főhőse Gabó, saját szemszögéből adja elő és írja le naplójában – amit a pszichomókus néni kedvéért készít – egy hiperaktív gyermek panaszait.

Pedagógusként már nagyon régen ismertem a problémát és láttam, hogy társaim is küzdenek vele. Jobb esetben megpróbálják megérteni, együtt érezni a gyermekkel, rosszabb esetben kiküldik az óráról – amivel persze lemarad a tananyag elsajátításáról – vagy még rosszabban megalázzák, ostobának tartják a tanulót. Láttam a problémát, de most először szembesültem azzal, hogy milyen is lehet a másik oldalnak, mennyire szenvednek ők is.

 

„ Az oviban az első év még elment, de a többi! Az egyik társam hozott magával egy játékbilincset, és Helga néni engem kattintott ki vele a radiátorhoz. Apu szerint bekattant.”

 

A szakirodalom szerint a dopamin nevű hormon hiánya, vagy alacsony szintje miatt lettek „fimoták” (Figyelemzavaros-Motorikus túlmozgásos-Tanulási problémákkal küzdő), egyébként e hormon hiánya miatt halnak meg bölcsőhalálban a picik és e hormon felelős a Parkinson-kór tüneteiért is.

Nosza, mondják a szakemberek, akkor adagoljunk dopamint a gyermeknek. Milyen egyszerű is lenne, ha például ez nem az extasy és egyéb serkentő szerek alapanyaga lenne. Tehát, ha nem akarjuk, hogy gyermekünket mi magunk tegyük gyógyszerfüggővé, akkor ez a módszer sem ajánlatos. Ma már az USA-ban is rájöttek, hogy nem túl célravezető a gyermekeket legyógyszerezni, mert ugyan egy ideig elviselhetőek lesznek, akár egy egész tanórát is végigülnek – vagyis nem zavarják az oktatást - de mind azt kiölik belőlük, ami a hiperaktívokban olyan kiemelkedő, a kreativitást, az érzékenységet, a művészi hajlamot. (Egy megjegyzés: nem kell arra gondolni, hogy ezekből a gyerekekből mind művészt kötelező nevelnünk! Elég arra gondolni, hogy egy kőműves, lakatos, vagy szakács is lehet kreatív!)

Mit tehetünk akkor, ha gyermekünk FIMOTA?

 

„Nálunk a családi recept ebből áll: a három összerázandó tényező: szeretet+szigor+humor. Megspékelve például néminemű reménykeltéssel: „Türelem Gabó, a sivatag is kivirágzik egyszer!”

 

Nochta Tia könyve hiánypótló, mert ráébreszti társadalmunkat, hogy az úgynevezett „rossz” gyerekeknek is van lelke, sőt tán nagyobb is, mint az átlagnak. Rácsodálkozhatunk arra, hogy vajon hány gyereket aláztunk meg, bántottunk, akár tudtunkon kívül is. Persze azt is hozzá kell tenni, hogy mire egy gyermekről a hosszadalmas vizsgálati procedúra után kiderül, hogy hiperaktív, addigra, már majdhogynem kijárta az általános iskola alsó tagozatát anélkül, hogy bármiféle pszichológiai, fejlesztési segítséget kapott volna. Ekkorra persze tanulmányaiban is óriási hiányosságok vannak (figyelemzavar miatt) és ezt a bizonyítványa is tükrözi. Így aztán nehéz elfogadtatni a felső tagozatban lévő pedagógusokkal, hogy tulajdonképpen kedves, aranyos hiperaktív gyermekről van szó és nem megátalkodott "rossztanulóról".

Ez bizony az az ördögi kör, amiből ma Magyarországon nehéz kiszabadulni. Sokan kérdezik miért lett hirtelen ennyi hiperaktív, dyslexiás és egyéb tanulási problémás gyermek a családokban. Nem lett, eddig is volt. Ők voltak azok, akiket eddig a „hülyegyerek” kategóriába soroltunk. A tudomány felismertette velünk, hogy nem butábbak bárki másnál, csak részképesség zavarosak. Egyre többet tudunk róluk, hál Istennek már saját jogaik is vannak (pl. érettséginél akár csak szóban is felelhetnek), mégis nagyon nehéz az életük.

Ajánlom Nochta Tia: Összel végem van, mint a vakációnak (Egy hiperaktív gyermek panaszai) c. könyvét minden érintettnek. Szülőknek, hipi-hopiknak, tanároknak, az Oktatási Minisztériumnak, a Nevelési Tanácsadóknak, pszichológusoknak, fejlesztési szakembereknek, valamint minden érdeklődőnek.

Végezetül álljon itt egy vers Gabó (vagy Tia) remekműveiből, amivel kifejezi, hogy milyen is a hiperaktívak élete:

 

„Halk köszönet

És utózönge

(Mindenkinek, aki szeretni fog,

Vagy egy kicsit is szeretett)

 

Aki tudja, hogy humort növeszt

Nem csőlátással nézi a gyermeket.

Naponta kaptat fel a Stressz-hegyre,

De nem kopik meg a nagy szíve.

Mindig van egy kedves tanácsa,

Tudja, hogy a bosszú a gyengék vallomása,

És Homálykának senkit sem nevez…

Nem erőlteti ki, és nem öli belénk a szót.

Még az sem baj, ha szívből kiabál,

Aki megvigasztal, ha megtörtént a rossz,

Mert még tud emlékezni rá, hogy mennyire fáj.

Aki szerint a hibáinkon keresztül,

Csak tanuljuk a jót…

Azoknak – de csak nekik – szót fogadunk…

Sőt, megfogadjuk a szót!

EMMA

Publikálta
null