Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
 
Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Telemarketing

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Ünnepségek

Vallás

Vélemények


Fogyasztóvédelmi program lehetőségei és kihívásai az új Magyarországon

„Legyen hiteles a mérleged, súlyod, hiteles a mértéked és a vékád.”- írja a Biblia. Ebből is látható, hogy a klasszikus fogyasztóvédelem alapjai messzire nyúlnak vissza az időben. A történések sodrában a nagy választóvonal a XXI. század, az árutermelő a kereskedő és eladó, valamint a vevő viszonylatában.

Ugyanis a határvonal előtt a közvetlenebb kapcsolat és egyedi előállítási folyamatok a maitól eltérő igényekkel és szokásokkal kapcsolódtak össze. Az új évezredben dominánssá vált a tömegtermelés, irányított fogyasztói igények jelentek meg és a tömegkommunikáció is a kereskedelem szolgálatába állt. Új értékesítési és marketingformák jelentek meg, amihez nagyban hozzájárul az informatika- és az internet hálózatok rohamos fejlődése.

Az első írásos fogyasztóvédelmi alapjogokat az ENSZ alapokmánya tartalmazza. Az EU határok nélküli belső piacán az eltérő szabályozások miatt egységes fogyasztóvédelem nélkül nem érvényesül a magas szintű érdekvédelem és nem jött még létre a fogyasztói bizalom, bár 1975-ben kiadták a Fogyasztói Jogok Közös Piaci Magna Chartáját. Számunkra is fontos intézkedés, hogy az Európai Parlament elfogadta a belső piacon az üzleti vállalkozások fogyasztókkal szemben folytatott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatáról szóló 2005/29/Ek irányelvet. Ezt a tagállamoknak ez év június 12-éig át kell ültetniük a nemzeti jogrendjükbe s azt még idén december 12-től alkalmazni is kell.

Addig van bőven mit tenni hazánkban is. Hiszen mit is tehet nálunk a fogyasztó, ha jogsértéssel találkozik? Amennyiben nem boldogul a helyszínen a panaszával akkor a legkézenfekvőbb megoldás a probléma bejegyzése a „Vásárlók könyvébe”, amelyet minden kereskedelmi egységben jól látható helyen kell elhelyezni. A beírás másodpéldányát a fogyasztó magával viheti. No és mi történik azután? A bejegyzés ugyanis nem jelenti automatikusan a szükséges hatósági eljárás megindulását. Ugyanis jelenleg nincs olyan jogszabály, ami a gazdálkodó szervezetet kötelezné, hogy a panaszbejegyzés visszamaradt példányát, vagy annak másolatát megküldjék a hatáskörrel rendelkező hatóság számára! És ez csak a jéghegy csúcsa a teendők sorában.

Kimondhatjuk, hogy a világ minden országában, így Magyarországon is a fogyasztóvédelem célja egyensúlyi helyzet létrehozása a piaci viszonyok két szereplője a fogyasztó és a kereskedő/a termelő/között.

 

Bízom benne, hogy a konferenciánk, amelyen részt vett többek között Kiss Péter Szociális és Munkaügyi Miniszter, Varju László MKOGY ÖTB tagja, a térség országgyűlési képviselője, Süth Miklós országos főállatorvos és Mesterházy Attila az MKOGY Fogyasztóvédelmi Eseti Bizottságának tagja is jó lehetőséget kínál a tényleges helyzet feltárására, a gazdaság működési zavarainak előremutató-, helyzetmegoldásra javaslatot tevő bemutatására, javaslattételre, akár törvényalkotásra-, illetve módosításra is a fogyasztói érdekek védelmét szolgálva. Elsőrendű célunk hozzájárulni az országos fogyasztóvédelmi stratégia kialakításához. Feladatunk a fogyasztók minél hatékonyabb képviselete, hogy érdekeik ne sérüljenek s azok minél markánsabban jelenjenek meg a törvényalkotásban és a mindennapokban egyaránt. Fellépünk a termékhamisítás, a fogyasztók tudatos megtévesztése ellen az élet bármely területén. A hatóságoktól szigorú  és következetes fellépést várunk a fogyasztók érdekében.

Jelen konferenciák bemutatkozó jellegű, ahol céljainkról és elképzeléseinkről kívántunk hírt adni. Folytatjuk.

 

Széplaki Ferenc

Elnök

Pest Megyei Fogyasztóvédelmi Közhasznú Egyesület

Publikálta
null