Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
 
Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Telemarketing

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Ünnepségek

Vallás

Vélemények


AZ ARANYVONAT

1944. december 15.-én indult el Budapestről egy 52 vagonból álló különleges szerelvény: a legendás Aranyvonat. A Magyar Nemzeti Bank földalatti trezorrendszerének káprázatos kincsit a Gestapo rakatta vagonokba, és indíttatta Németországba a közelgő Vörös Hadsereg elől menekítve a Magyar Királyság teljes állami vagyonkészletét, ill. a magyar arisztokrácia trezorokban védett magánvagyonát.

 

Mielőtt félreértés történne, tisztázni kell egy fontos tényt: a magyar arisztokrácia nemcsak a történelmi családokat jelentette, de a dúsgazdag magyar zsidócsaládokat is /bankárok, földbirtokosok, gyárosok/ az arisztokrácia részét képezték: a Horthy rendszer nomenklaturájához tartoztak, nemesi ranggal és címmel rendelkezvén.
Egy tehervagon megrakva aranyrudakkal: a világ akkori 5. legerősebb pénzneme, a magyar pengő aranyfedezetével.Újabb vagonban 100 láda aranypénz. Egy vagon zsúfolásig rakva gyémánttal teli ládákkal. 60 szekrény ékszer, 1181 nagyméretű festmény, 300 ezüstkészlet, 5000 perzsaszőnyeg, 5 láda bélyegritkaság, valamint rengeteg ezüstpénz, ezüstkészlet, kínai elefántcsontszobor, világhíres meizeni és drezdai kerámia, 28 láda mink és fókaprém bunda. Ezenkívül zsákszámra aranypor, órák, gyűrűk, könyvritkaságok, értékes hangszerek; pengővel és valutával dugigtömött bőröndök.

A Gestapo a vagonokat lelakatoltatta és leplombálta. A vonat elindult Németország felé: célállomás Drezda! Útközben a vonat megállt néhány magyar városban. Győrben száz, neves mastertől származó festményt raktak az egyik vagonba.

Mindössze 52 fegyveres őr kísérte az Aranyvonatot Tolnai Árpád pénzügyminiszter személyes felügyeletével.

Az Ausztriában haladó szerelvény útját egyre sűrüsödő amerikai repülőtámadások nehezítették, ezért Tolnai egy kis állomáson megállította az Aranyvonatot, közölte az őrszemélyzettel, hogy a tervek megváltoztak, Drezda helyett Svájc az útirány. Amikor az oroszok lőni kezdték a kisvárost, Toldi bepánikolt: szerzett egy teherautót, telerakatta több láda arannyal, gyémánttal, és elindultak Svájc irányába, magárahagyva a szerelvényt…

KÖZBELÉP A SZIVÁRVÁNY HADOSZTÁLY

Az Aranyvonat a háborús viszonyok között igen lassan haladt Svájc felé, amikor az amerikai hadsereg 1945 április 21.-én elvágta az utjukat, és az első világháború óta Szivárvány Hadosztályként hírnevet szerzett 42-es gyalogos hadosztály lefoglalta a különös szállítmányt. Parancsnokuk Harry John Collins vezérőrnagy Salzburg katonai parancsnoka, háborús hős: a Kiváló Szolgálati Érem, a Bronz Csillag, az Ezüst Csillag, a Francia Légió Érdemjele, az Olasz Korona Rend tulajdonosa.

Harry John Collins vezérőrnagy a kincses vonat tételes leltárát átadta a szövetséges vagyon-kontroll raktárainak /Allied Property Control Warehouse/, magát a zsákmányt pedig átvette a menekültekért létesült kormányok közötti bizottság /International Comittee for Foreign/, amely az amerikai külügyminisztérium felügyelete alá tartozott.

Tény, hogy Collins vezérőrnagy 1945 április 21.-e után hihetetlenül meggazdagodott. Kisajátított magának egy pazar salzburgi kastélyt, egy másikat pedig a vezérkarának. A Szivárvány Hadosztály hű volt a jelmondatához: „egy ember harcol, kettő rabol, és három szivárványt fest.”

A kincseket őrző raktár gondnoka jelentése szerint 1945 augusztus 30.-án Collins emberei elvittek 25 perzsaszőnyeget, 8 felbecsülhetetlen értékű festményt, rengeteg porcelánt, étkészletet, értékes asztali felszerelést. Collins kinyitotta a „szezám kapuját”: rövid időn belül amerikai tisztek tucatjai követték példáját, hordták ki a raktárból a magyar kincseket – igényeiknek megfelelően…

MEGINDUL A NYOMOZÁS

Éva Tucker amerikai nyomozó egyre több információt gyűjtött össze Harry John Collinról – mesés meggazdagodása hátterét kutatva. Megtalálta a salzburgi villa melleti privát őrszobát, amely telistele volt értékes antikvitással. Eva Tucker feljegyzéseiből: „Nem volt ellenőrizve, hogy az amerikai tisztek mit küldtek haza.” „Számos teherautóra való műértéket szállítottak el Salzburgból Bécsbe, Mark Clark tábornok szállására.” „ Az amerikai katonai személyzet védelme alatt egy Rubens, Van Dyck, és öt másik festményt loptak el… és hét festményt, amelyből négy Dürer volt. Ezeket az amerikai személyzet lopta el. Kivizsgálás nem történt.” „Az említett Van Dyck máskülönben Collins parancsnoki irodája falát díszítette… A kínos botrány elkerülése végett – inkább eltusolták a fosztogatást. A nyomozót kidobták az állásából és hazaküldték… Ezután újabb, még gátlástalanabb rablás-sorozat kezdődött: amerikai katonák az éj leple alatt betörtek a magyar kincsek raktárába és zsákokban vitték az aranyrudakat, az ékszereket, az órákat, az értékes fényképezőgépeket…

Amikor Collins nyugdíjba ment, Ausztriában maradt. Ő volt a leggazdagabb ember az amerikai hadseregben. 1961-ben halt meg. Salzburgban temették el.

ZSIDÓK KÁRPÓTLÁSA

A Magyar Állam kincseit szállító Aranyvonat akkoriban 206 millió amerikai dollárra volt becsülve, ez mai értéken dollártízmilliárdokat jelent. Az USA a pengő aranyfedezetét képező aranyrudakkal az amerikai dollárt erősítette meg. A kincsek igen kis töredékét visszaszolgáltatták Magyarországnak: 1,8 millió USD értéket kaptak vissza Rákosiék, cserébe lemondtak a teljes kárigényről… A hidegháború éveiben az amerikaiak azt a dezinformációt terjesztették, hogy a kincsesvonatra az oroszok tették rá a kezüket, és háborús jóvátétel fejében vitték ki a Szovjetunióba.

A történet még nem záródott le. Az utóbbi időkben az amerikai igazságszolgáltatás egy különleges peres eljárás során elismerte az Aranyvonaton lévő zsidó vagyonik amerikai katonák általi elrablását, és a magyar zsidókat kártalanítani kívánják. Elgondolkodtató, de az un. rendszerváltás utáni kormányok egyike sem avatkozott be a perbe, elfogadva Rákosiék hallgatását. Pedig az Aranyvonat mesés vagyonának „eltűnése” egyértelműen az U.S State Department felelőssége, hiszen jól őrzött katonai raktárukból tűnt el – valójában az Aranyvonat majd egésze…

A magyar zsidók amerikai kártérítésével egyidőben a Magyar Állam kárigényét is meg kell fogalmazni, és perbe kell fogni az Amerikai Egyesült Államokat! IDEJE LENNE, HA AZ EGYKORI LEGENDÁS ARANYVONAT – JELKÉPESEN –HAZATÉRNE…

-R.L-
 

Publikálta
null