Következzék a szolnoki iskolabezárásról szóló szülői interjú harmadik, utolsó része.
A képen a Kodály iskola bejárata
Említette az imént a "gyereknyomorító iskolaotthont". Mit takar ez a kifejezés és minősítés?
Gondosan elhallgatták, hogy a Kodályban iskolaotthonos rendszer van, így arra csak fokozatosan döbbentek rá a tallinnosok és szüleik. A gyerek reggeltől délután négyig bent van az iskolában (mint a felnőtt a munkahelyén), méghozzá kötelező jelleggel - ez az iskolaotthon. Eredetileg a gyermek nem vinné haza a könyveit, a leckéje elkészülne az iskolában és a tanórákat mindennapos levegőórák tennék szellőssé. Ami ebből a gyakorlatban megvalósul, az éppen a megcsúfolása mindennek. Van lecke otthonra is, cipelni kell a táskát és elvétve van levegőóra. A Kodályos iskolaotthonos rendszer fő kényszerítő ereje a testnevelés órák szűk keresztmetszete. Ugyanis a Kodály épületében lévő 26 osztály mindennapos testneveléséhez nyolc-kilenc tanrendi óra szükséges, vagyis délután is vannak órarend szerinti órák.
Vagyis a fogadkozások ellenére vannak elhelyezési gondok?
A Kodály épületét eredetileg 16 tantermesre tervezték, ehhez alakították ki az egyéb kiszolgáló helyiségeket, közlekedőket, tornatermet, zsibongót, szaktantermeket, mellékhelyiségeket stb. Jelenleg 26 (!) osztály lakja be a 16 osztályos iskolát, erősen megkérdőjelezhető módon. Több tanterem nem felel meg a törvényi követelményeknek, rendkívül szűkösek, néhol a padok is teljesen össze vannak tolva. A teremhiány miatt minimális a tallinban megszokott csoportbontások lehetősége. Az ebédlőben mindennaposak a tumultuózus jelenetek, a félórás sorban állás, zsúfoltság, ideges hangulat. A szűkösség miatt megszűnt a technika kabinet. Megállapítható, hogy az oktatás feltételei romlottak, és a mai kor követelményeinek már-már nem felelnek meg. (csoportbontások, kultúrált elhelyezés stb.)
No és mi a helyzet az iskolabusszal, amitől olyannyira tartottak a tallinos szülők?
Az iskolabusz kihasználatlanságára vonatkozó szülői jóslatok nem jöttek be, az zsúfolásig megtelik. Oka az iskolaotthonos rendszer: mindenki csak 16 órakor mehet haza. Másrészt mert valóban nagyok a távolságok, ezért igyekszik mindenki buszozni. Viszont gyakran késik a busz, ami a gyerekeiket a megállókban váró szülők számára kellemetlen, főleg télen vagy szakadó esőben. De ennél még kellemetlenebb, ha a busz siet, előfordult már, hogy a csapat orra elől ment el a busz. Olyan is volt, hogy a vidéki buszsofőr elvétette az útvonalat és megállót hagyott ki, vagy nem vette fel a szokott helyen várakozó felnőtt kísérőket. Az sem érthető, miért a Várkonyi térről kell további 300 lépéssel eljutni az iskoláig, mikor a busz nyugodtan megállhatna az iskola előtt is. És hát elképzelésünk sincs, mi lesz felsőben, amikor már az iskolaotthon nem kötelező, megszűnik a nagy iskolai gondoskodás és mindenki máskor végez.
Van-e még valamilyen említésre méltó momentum, negatívum, esetleg pozitívum?
Tallinos szülőknek roppant szokatlan a Kodály iskolában dívó elszemélytelenedés. A bejárat távnyitóval működik. Szünetben a strandokéhoz hasonló hangosbemondó harsogja tele az összes termet: "Kovács Istvánt várják a kijáratnál". A faliújság az iskola belső életéről szóló hírek helyett reklámokkal van tele. Nem látni, ki lett az első a legutóbbi matek- vagy sportversenyen, hányadik lett a gyerek. Lesz-e valami érdekesnek ígérkező iskolai program a közeljövőben, miről volt szó a legutóbbi iskolai SZMK ülésen stb. Nem rám tartozik, ne is kíváncsiskodjak. Az iskolabusz "jóvoltából" hetek, akár hónapok telhetnek el anélkül, hogy találkoznánk a pedagógussal.
Végső következtetés?
El kell ismerni, hogy nem dőlt össze a világ, gyermekeink élnek, sőt fejlődnek is, senki nem halt bele az új rendszerbe. Ez minden jó, amit el lehet mondani a gyerekek és szüleik szempontjából. Jobb nem lett semmi, csak maradt olyan, amilyen volt, vagy rosszabb lett. De ez nem lehet más, csak ideiglenes megoldás. A továbbra is dinamikusan fejlődő Zagyván túli területnek kell egy saját általános iskola, mert az iskolák területi lefedettsége torzzá, egyenlőtlenné vált, és az iskolabusz a már nem egyszerre végző felsősök gondját nem tudja majd megoldani. Márpedig a Hóvirág utcából a Kodályba eljutni gyalog és tömegközlekedéssel izgalmas kalandtúrának ígérkezik egy 8 kilós iskolatáskával…
A cikk első része
A cikk második része
A képen a Kodály iskola előtti lehetséges buszmegálló helye
Publikálta null |
|
|
|
|
Egészségügyi szolgáltatás
Helyilap
Idősgondozás
Intézmények
Kiskereskedelem
Kistérségek
Sport
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)
|
|