Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

MDF

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Pályázatok

Parlagfű

Parlament

Párthírek

Pénzügyek

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


Tájékoztató Veszprém megye foglalkoztatási, munkaerő-piaci helyzetének alakulásáról

A KSH munkaerő-felmérés 15-74 éves népességre vonatkozó adatai alapján 2008. I. negyedévében az aktivitási arány 56,0 %-ot ért el (2007. I. negyedév: 57,0 %) Veszprém megyében, mely az országos adatnál 1,9 %-ponttal magasabb, a Közép-dunántúli Régió átlagánál viszont 0,5 %-ponttal kisebb. A megyei foglalkoztatási arány (52,0 %) a Fejér megyeitől 0,4 %-ponttal marad el, a Komárom-Esztergom megyeinél viszont lényegesen (3,6 %-ponttal) alacsonyabb, a 49,8 %-os országos foglalkoztatási rátánál azonban 2,2 %-ponttal kedvezőbb. Veszprém megye mérőszáma egy év alatt 2,4 %-ponttal mérséklődött, régiós szinten ugyanakkor 1,7 %-pontos, országosan pedig 0,8 %-pontos csökkenés mutatkozik.
2008. március 31-én Veszprém megyében 52.380 db gazdasági szervezet (az országosnak 3,3 %-a) szerepelt a regisztrációban, az egy évvel korábbinál 13,3 %-kal, 6144 db-bal több. (A társas vállalkozások köre 3,1 %-kal, az egyéni vállalkozásoké pedig 19,5 %-kal bővült).
A 13.260 db társas vállalkozás közül a legnagyobb hányadot (48 %-ot) képviselő korlátolt felelősségű társaságok száma 8 %-kal gyarapodott, ugyanakkor 1,3 %-kal kevesebb a részvénytársaság, 1,7 %-kal a betéti társaság, és 7,4 %-kal csökkent a nyilvántartott szövetkezetek száma is. A bejegyzett vállalkozásokon belül az egyéni vállalkozások (34.922 db) 72 %-ot képviseltek, közülük minden második rendelkezett vállalkozói igazolvánnyal.
Fő tevékenység szerint a regisztrált gazdasági szervezetek negyede az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás nemzetgazdasági ághoz tartozott, a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás szervezetei 15,6 %-ot, a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátásé 12,2 %-ot, a kereskedelem, javítás területén tevékenykedők pedig 11,9 %-ot képviseltek. Az elmúlt 12 hónapban a gazdasági szervezetek száma leginkább a mezőgazdaságban (háromszorosára), az iparban (14,5 %-kal) és a pénzügyi közvetítés területén (4,5 %-kal) nőtt. A mezőgazdaságon belül a nyilvántartott egyéni vállalkozások száma emelkedett jelentősen, ahol az áfa törvény változása miatt egyre több őstermelő regisztráltatja tevékenységét. (Forrás: www.ksh.hu)
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint 2008. I. félévének végén a Közép-dunántúli Régióban 33.712 fő volt a nyilvántartott álláskeresők száma, mely az egy évvel ezelőttinél 2,8 %-kal több, és ehhez Komárom-Esztergom megye 0,9 %-os, Veszprém megye 2,1 %-os, míg Fejér megye 4,5 %-os növekedéssel járult hozzá.
Az eltelt egy hónapban viszont 1,3 %-os csökkenés következett be régiós szinten az állástalanok számában. A szezonalítás hatása következtében a legintenzívebben továbbra is (369 fővel, 2,9 %-kal) Veszprém megyében fogyott a regisztrált álláskeresők száma (a júniusi zárónapon 12.269 fő). Fejér megyében ugyanakkor minimális (0,6 %-os) mérséklődés mutatkozik, míg Komárom-Esztergom megyében stagnálás jellemző.
A Közép-dunántúli Régió megyéi közül azonban - a csökkenés ellenére - az év hatodik hónapjában is Veszprémben volt a második legmagasabb a regisztráltak száma, mely a Fejér megyei záró létszámnak közel 9/10-e, a Komárom-Esztergom megyeinek azonban mintegy 1,6-szerese.
Veszprém megye munkaerőpiacára március óta kedvezően hat az élénkülő munkaerő-kereslet. A tavaszi hónapokban megrendezett állásbörzék ugyancsak pozitívan befolyásolták a munkaerő-kereslet alakulását, illetve nagymértékben hozzájárultak az álláskeresők munkához jutásához. Sokan kapcsolódtak az ÁFSZ által nyújtott különféle támogatások segítségével is a foglalkoztatásba, illetve a későbbi elhelyezkedés reményében - piacképesebb szakma megszerzése céljából - munkaerő-piaci képzésekbe.

Az idényjellegű foglalkoztatás, illetve a félév során megvalósuló létszámbővítések jótékony munkaerő-felszívó hatása azonban nem tudta teljes mértékben ellensúlyozni a munkaerő-piacot érő negatív folyamatokat (megyei, valamint más megyei székhelyű cégek Veszprém megyei lakhelyű munkavállalókat érintő csoportos létszám-csökkentései), melynek következtében néhány térségben kissé több állásnélküli szerepel a nyilvántartásban, mint tavaly ilyenkor.
A nyilvántartott álláskeresők Veszprém megyei átlagos száma 2008. első felében 13.873 fő volt, mely 0,2 %-kal magasabb, mint az előző év I. félévében. Ezen belül a nyilvántartott pályakezdő álláskeresők átlagos száma (890 fő) tizedével kevesebb, mint 2007. első hat hónapjában, a nem pályakezdőké viszont kissé (1,1 %-kal) több (12.983 fő).
Az eltelt 30 napban – Pápa és Veszprém térségét kivéve - valamennyi foglalkoztatási körzetben csökkent a nyilvántartottak száma, az egy évvel ezelőttinél azonban - Balatonfüred, Sümeg, Ajka és Zirc kivételével - mindenütt többen voltak. A megye 9 foglalkoztatási körzete közül a legalacsonyabb számban Balatonfüreden (406 fő) szerepeltek a regiszterben, míg a legtöbb állásnélkülit (2.687 főt) továbbra is a megyében a legszélesebb illetékességi területtel rendelkező (a kirendeltséghez 48 település tartozik) Pápa térségében tartották nyilván. A szezonalítás pozitív hatása legmarkánsabban évről évre Balatonfüred körzetében jelentkezik.
A februári „felfutást” követően a júniusi zárónapig a megyében 19,7 %-kal (3.007 fővel) fogyott a nyilvántartott állomány. (2007. azonos időszakában a két szélső érték között 3.311 fős különbség mutatkozott, amely 21,6 %-os apadásnak felel meg).
A szezonalítás pozitív hatása a kilenc foglalkoztatási körzet mindegyikében érvényesült, de a legnagyobb mértékben a Balaton-parti kistérségekben, valamint Zirc körzetében. A legszem-betűnőbben Balatonfüreden, ahol a februári legmagasabb és a félév végi legalacsonyabb érték között 2,6-szeres a különbség, de Tapolca térségében is több, mint harmadával, míg Zircen és Balatonalmádiban negyedével apadt a nyilvántartottak száma az utóbbi négy hónapban. A félév végére bekövetkező mérséklődés, illetve a legnagyobb és legkisebb állomány közötti különbség Várpalota és Pápa körzetében a legkevesebb.
2008. júniusában a megyei kirendeltségek nyilvántartásaiból közel 1,2-szer annyian kerültek ki, mint ahányan regisztráltatták magukat. (2.036 főnek keletkezett, és 2.405 főnek szűnt meg a nyilvántartott álláskereső státusza). A belépők több, mint 8/10-e nem először került kapcsolatba a területi kirendeltségekkel.
Az áramlási adatok eredményeként az eltelt 30 napban már kissé (3,4 %-kal) emelkedett a pályakezdők száma, míg a nem pályakezdőké további 3,3 %-kal csökkent, így a zárónapon 751 fő pályája elején lévő fiatal, és 11.518 fő nem pályakezdő szerepelt a regiszterben. A pályakezdők száma 108 fővel kevesebb, a nem pályakezdőké viszont 359 fővel több, mint egy évvel ezelőtt.
A nemek szerinti összetételt tekintve a regiszterben lévő férfiak és nők aránya: 52,9-47,1 %, és ez mintegy 700 fős férfi-többletet takar.
Állománycsoportok szerint, a nyilvántartott álláskeresők több, mint 4/5-e hónapról hónapra fizikai foglalkozású, és számottevő részük szakmunkás volt az utolsó munkahelyén.
Iskolai végzettségük alapján a legtöbben időről időre szakmunkás, illetve szakiskolai bizonyítvánnyal rendelkeznek (2008. I. félévének végén 37,2 %), de magas a legfeljebb álta-lános iskolát végzettek aránya is (35,8 %). 14,7 % szakközépiskolában, technikumban szerzett képesítést, míg 7,2 %-nak gimnáziumi érettségije van. A diplomások hányada 5,1 %-ot ért el, számuk (621 fő) 12,3 %-kal több, mint 2007. júniusában.

Életkorukat tekintve a nyilvántartottak fele rendre a legaktívabb; 26-45 év közötti korcsoportokból kerül ki, harmada 45 év feletti, míg minden hatodik regisztrált fiatalabb 25 évesnél.

Az álláskeresők negyede a tartósan nyilvántartottak (folyamatosan, egy évnél hosszabb ideje elhelyezkedni nem tudók) közé sorolható. Ez az arányszám az előző havinál 0,3 %-ponttal, az egy évvel ezelőttinél viszont 3,7 %-ponttal magasabb.

A tartósan regisztráltak megyei aránya az országos adatnál 8,3 %-ponttal kisebb. A megyei átlagnál nagyobb arányban szerepelnek a regiszterben Ajka, Sümeg és Pápa és Várpalota körzetében (a legnagyobb számban Pápa és Ajka térségében), az országos átlagnál (33,3 %) azonban mindenütt kisebb a hányaduk.
A megyében érintett létszám (3.069 fő) jelentős része (37,0 %-a) most is a munkaerő-piaci szempontból idősebb (50 év feletti) korcsoportokból kerül ki.
Munkaerő-piaci helyzetüket nehezíti, illetve elhelyezkedési esélyeiket csökkenti az alacsony iskolázottság (45,2 % maximum nyolc általánost végzett) és a kevésbé piacképes szakma (35,3 %-uk szakmunkás végzettségű). Ők (főleg, ha halmozottan is hátrányos helyzetűek) fokozottan igénylik az Állami Foglalkoztatási Szolgálat segítségét a munkaerő-piacra történő be-, illetve visszajutásban.
Június végén az állástalanok 38,9 %-a (4.770 fő) az ÁFSZ által megállapított ellátások vala-melyikére volt jogosult. Az Flt. szerinti ellátásokra jogosultak száma, a múlt havinál 2,0 %-kal kevesebb, a 2007 júniusival azonban csaknem azonos. Közel ?-ük álláskeresési járadékra, 24 %-uk pedig álláskeresési segélyre jogosult. Az ÁFSZ ellátásaira a legtöbben Veszprém (1.127 fő) és Pápa (903 fő) körzetében szereztek jogosultságot.
A megyében minden negyedik nyilvántartott álláskereső (2.994 fő) az önkormányzatoktól kapott rendszeres szociális segélyt, 9,5 %-kal többen, mint az előző év azonos időpontjában. A regisztrált álláskeresők részére - szociális rászorultság alapján - a legnagyobb számban Pápa (680 fő), Ajka (538 fő) és Várpalota körzetében (506 fő) folyósítanak rendszeresen segélyt.
Az anyagi juttatásban nem részesülők száma (4.505 fő) mindössze 0,3 %-kal alacsonyabb, mint 2007. hatodik hónapjának zárónapján. Az ellátatlan állásnélküliek száma Pápa (1.104 fő) és Ajka (797 fő) foglalkoztatási körzetében a legmagasabb.
2008. I. félévének végén a Közép-dunántúli Régióban 6,5 %-kal kevesebb pályakezdő álláskereső (2.041 fő) szerepelt az ÁFSZ kirendeltségeinek nyilvántartásában, mint 2007. azonos időszakának zárónapján. (Fejér megyében 6,2 %-kal emelkedett, ugyanakkor Komárom-Esztergom megyében 15,4 %-kal, Veszprém megyében pedig 12,6 %-kal, csökkent az állás nélküli fiatalok száma az eltelt egy évben).
A júniusi zárónapon Veszprém megyében 751 fő volt a nyilvántartott pályakezdő álláskeresők száma, mely (3,4 %-kal) több, mint a múlt hónapban. Az eltelt 30 napban Komárom-Esztergom megyében 3,9 %-os növekedés következett be, míg Fejér megyében mindössze 0,2 %-os bővülés jellemző.
A régión belül, Veszprém megye kirendeltségein 300 fővel több fiatal szerepel a nyilvántartásban, mint Komárom-Esztergom megyében, a Fejér megyei létszámnál azonban tizedével kevesebb a Veszprém megyei pályakezdő álláskereső.


A nyilvántartottakon belüli arányuk a megyében 6,1 % volt, mely a májusinál 0,4 %-ponttal nagyobb, az egy évvel ezelőttinél azonban 1,0 %-ponttal kisebb. (Országosan a nyilvántartott fiatal állásnélküliek regisztrált álláskeresőkön belüli aránya 8,7 %-ot ért el, a Közép-dunántúli Régióban pedig a Veszprém megyeihez hasonló szinten realizálódott a félév végén).
A fiatal álláskeresők nemek szerinti összetétele továbbra is meglehetősen kiegyenlített (380 fő a férfiak, és 371 fő a nők száma). A nyilvántartott pályakezdő álláskeresők csaknem fele (364 fő) szakképzetlen. Számuk 1,4 %-kal kisebb, mint egy évvel ezelőtt, ugyanakkor a szakképzettséggel rendelkező fiatalok lényegesen (ötödével) kevesebben szerepeltek a regiszterben mint 2007. első felének végén.

A munkaerő-piaci helyzetben mutatkozó területi különbségeket jól érzékeltetik az ÁFSZ által alkalmazott relatív mutatók:
A nyilvántartott álláskeresőknek a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított megyei aránya 2008. júniusának végén (hasonlóan, mint egy évvel korábban) 7,2 %-ot ért el, a múlt havinál azonban 0,3 %-ponttal kisebb. A régió átlagánál (6,6 %) 0,6 %-ponttal magasabb a megyei mutató, az országosan számítottnál azonban 2,2 %-ponttal kisebb. (Komárom-Esztergom megyében ez a mérőszám 5,1 %-ot, Fejér megyében pedig 7,1 %-ot ért el.) Országosan, e mutató alapján - a főváros és a megyék növekvő rangsorában - Veszprém megye továbbra is a hetedik helyen áll.
A megyén belül a legjobb helyzetben Balatonfüred (3,9 %), Zirc (5,4 %), a megyeszékhely (5,5 %), valamint Balatonalmádi (6,5 %) foglalkoztatási körzete van, ahol a térségi becsült arány alacsonyabb a régió átlagánál is. A megyei átlagnál kedvezőbb még a harmadik Balaton-parti térség, Tapolca (6,9 %) munkaerő-piaci pozíciója is. A javulás ellenére a legkedvezőtlenebb továbbra is Sümeg foglalkoztatási körzetének (jelenleg 10,5 %-os) relatív mutatója, mely az országos átlagnál is 1,1 %-ponttal magasabb. Örvendetes azonban, hogy a térségi arányszám 2008-ban hónapról hónapra alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Pápa körzetében az állásnélküliség relatív színvonala a félév végén (9,4 %) az országos átlaggal analóg, de Várpalota térségének mutatója is azt megközelítő szinten (9,3 %) realizálódott.

A nyilvántartott álláskeresőknek a munkavállalási korú népességhez viszonyított megyei aránya június végén 5,0 % volt (2007. 06. hó 4,9 %).
Veszprém megye mérőszáma a Közép-dunántúli Régió átlagánál 0,5 %-ponttal nagyobb, az országos értéknél viszont 1,3 %-ponttal kisebb. E mutató szerint a megyén belül Balatonfüred (2,7 %) Veszprém (3,8 %), és Zirc (3,8 %) térsége a régió átlagánál is kedvezőbb helyzetben van. Balatonalmádi (4,5 %) körzetének relatív mutatója a régió átlagának megfelelő, de a megyei középértéknél jobb még június hónapban Tapolca (4,7 %) térségének munkaerő-piaci helyzete is. (Komárom-Esztergom megye munkavállalási korú népességének 3,6 %-a, a Fejér megyeinek pedig 4,8 %-a volt nyilvántartott álláskereső 2008. 6. hónapjában.)
2008. júniusában összesen 1.999 db bejelentett, betölthető álláshely állt rendelkezésre a kirendeltségi nyilvántartások szerint, melyből 1.303 db a hónap során tett új bejelentés volt. Júniusban 1,4-szer annyi munkalehetőséget jelentettek be a munkáltatók, mint a múlt hónapban. A megye kirendeltségein közvetítésre rendelkezésre álló összes munkalehetőség a Fejér megyeinek mintegy 4/5-e, a Komárom-Esztergom megyeinek pedig nem egészen a felét teszi ki.
A júniusban bejelentett új munkahelyek 7/10-e a nem anyagi szolgáltatások területéről származott, az anyagi szolgáltatások szférájának kereslete 9 %-ot tesz ki, minden hatodik munkaalkalom az iparban kínálkozott, az építőipar részesedése 3 %-ot ért el, míg az állásajánlatok 2 %-a a mezőgazdaságból érkezett.

A legtöbb új munkalehetőséget (a 9 megyei kirendeltségen megjelenő összkereslet több, mint ötödét) júniusban Pápán regisztrálták, míg minden harmadik álláshelyre a Balaton-parti körzetekben várták a megfelelő jelentkezőket.
A hónap során 481 db olyan új munkahelyet jelentettek be, ahol támogatás nélkül is alkalmazták volna a megfelelő munkaerőt, és ez az összes új álláshely 37 %-át teszi ki.
A júniusi zárónapig a havi érvényes bejelentések 45 %-a (894 db) maradt betöltetlen. A hónap végén nyilvántartásban lévő munkahelyek 3/5-e a szolgáltató szektorban, mintegy harmada az iparban, míg 6 %-a az építőiparban és a mezőgazdaságban maradt betöltetlenül. A zárónapi üres álláshelyek több, mint 9/10-e fizikai foglalkozásúakra vonatkozott, az állománycsoport kereslete nagyrészt (56 %-os arányban) betanított munkásokra irányult.
Június hónapban 1.069 db közvetítés zárult le a megyében, melynek közel 2/3-a (689 db) eredményes volt.
Az érintettek több, mint ?-e támogatott állásban került elhelyezésre. A közvetítéssel munkába állítottak 30 %-a 50 év feletti volt.
A sikeres közvetítés révén elhelyezkedők mintegy harmada szakmunkás, illetve szakiskolai bizonyítvánnyal rendelkezett, míg minden második, a kirendeltségek segítségével munkaviszonyt létesítő személy alapfokú végzettségű volt. Júniusban a sikeres közvetítések felét 3 foglalkoztatási körzetben (Pápa, Balatonfüred, Várpalota) bonyolították.
2008. I. félévében a megyei kirendeltségeken összesen 5.901 db álláshelyet jelentettek be a munkaadók, mely 2007. első hat hónapjához képest 15,3 %-os kereslet-bővülést jelent.
Az idei év során – Balatonfüred kivételével – valamennyi foglalkoztatási körzetben több álláshelyet jelentettek be, mint az előző év azonos időszakában.
2008. első hat hónapjában a megye kirendeltségei révén 3218 db eredményes munkába-helyezésre került sor. A munkaerő-kereslet 15 %-os emelkedése a sikeres közvetítések számának 10 %-os növekedését eredményezte az előző év azonos félévéhez képest.
Sümeg, Veszprém és Balatonalmádi térségét kivéve, a foglalkoztatási körzetek mindegyikében többen létesítettek munkaviszonyt az ÁFSZ segítségével, mint 2007. 1-6. hónapjában.

A legnagyobb munkaerő-kereslet április és június hónapokban mutatkozott. A munkaerő-kereslet élénkülésével szinkronban természetesen a legtöbb sikeres közvetítést is ezekben a hónapokban bonyolították a kirendeltségek.
Az idegenforgalmi idény pozitív hatása mellett a Balaton-parti térségekben idén is elindult a környezet-rendezési, illetve település tisztasági feladatokra szerveződő közmunka-program, továbbá - valamennyi foglalkoztatási körzetet érintően - elkezdődött a KDRMK parlagfű-mentesítő közhasznú foglalkoztatási programja is.
2008. hatodik hónapjában Veszprém megyére vonatkozóan 2 csoportos létszám-csökkentési bejelentés érkezett Várpalota, és Tapolca térségéből, összesen 72 főre vonatkozóan.
Június hónapban ugyanakkor 2 új vállalkozás is megkezdte a megyében tevékenységét, 10 főt meghaladó induló létszámmal, Balatonfüred és Pápa körzetében. 20 fő a szálláshely-szolgáltatás, míg 19 fő a feldolgozóipar területén tudott munkát vállalni.


2008. első hat hónapjában 16 db csoportos létszám-leépítési bejelentés érkezett az ÁFSZ Veszprém megyei kirendeltségeire, összesen 593 főt érintően. A bejelentésekben érintett létszám 3,1 %-kal magasabb, mint 2007. első felében.
Az idei évben öt esetben került sor 50 főnél nagyobb létszámot (összesen 350 főt) érintő bejelentésre, a feldolgozóipar, az építőipar és a szálláshely-szolgáltatás területéről. Ebből azonban 63 munkavállaló nem került ténylegesen elbocsátásra, ugyanis a szállodát üzemeltető új cég valamennyi dolgozót tovább foglalkoztatta.
48 fő leépítéssel veszélyeztetett alkalmazott munkahelyét pedig az ÁFSZ munkahely-megőrzési támogatása segítségével sikerült Pápa és Sümeg térségében megtartani.
A csoportos létszám-leépítéssel érintettek többsége (72 %-a) a feldolgozóiparban kerül ki állásából. A feldolgozóipar mellett az energiaellátás és az építőipar területéről jelentettek még be meghatározó számban létszámcsökkentést.
A megyei, valamint más megyei székhelyű feldolgozóipari, energiaipari, valamint építőipari cégek felszámolása következtében történő elbocsátások a megye több térségének lakóit érintik. Zirc kivételével a 9 foglalkoztatási körzet mindegyikét érintően irányoztak elő csoportos létszám-csökkentést, de a leépítések leginkább Pápa, Balatonalmádi, Várpalota, valamint Veszprém körzetét sújtják. Várpalota foglalkoztatási körzetében a szomszédos Fejér megyében tervezett elbocsátások hátrányos következményei is jelentkeznek.
2008. I. féléve során az újonnan létesült, és a már működő cégek legalább 10 fős létszámbővítései révén 1,2-szer annyi munkavállaló (562 fő) jutott munkalehetőséghez a Veszprém megyében működő vállalkozásoknál, mint 2007. azonos időszakában.
A megyei létszámbővítésekre ?-részben a feldolgozóipar területén került sor, főleg a megyeszékhely és Ajka térségébe települt cégeknél. Pápa körzetéből viszont inkább a szomszédos megyei munkáltatók bővítései kapcsán tudtak többen (175 fő) munkaviszonyt létesíteni a félév során.
A legalább 10 főt elérő létszámfelvételeknél, több esetben munkaerő-kölcsönző szervezeten keresztül, és határozott idejű munkaszerződéssel foglalkoztatták az érintett munkavállalókat.

 

 

Publikálta
null
Aktív turizmus
Bizottságok
Épített örökség
Helyilap
Intézmények
Iroda
Kistérségek
Klubok
Könyvkiadás és -kereskedelem
Kultúra
Művészet és kultúra
Oktatás
Rendezvényszervezők
Sport
Szabadidő
Szálláshelyek
Tanár
Térség
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Üzleti tanácsadás
Választókerület(ek)
Vendéglátóhely