Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!

Elérhetőség: 

Varga Ferenc

5440 Kunszentmárton, Kossuth u. 10.   Tel:06/30/316-4851

A szervezet bemutatása

Norvég Alap
Norvég Alap | Norvég alap | A bankok szerepe a pályázati rendszerben, az önerő biztosításának eszközei  

A bankok szerepe a pályázati rendszerben, az önerő biztosításának eszközei

Az önerő biztosításnak kérdései

Az NFT alapú pályázatok esetében a vállalkozások által igényelhető támogatási arány általában 50 százalék körül mozog, de ez az arány 10-15 százalékkal nőhet, vagy csökkenhet attól függően, hogy mely földrajzi térségben valósul meg a projekt. Az első tapasztalatok azt mutatják, hogy viszonylag kevesen rendelkeznek a pályázó vállalkozások közül a szükséges önerőként felmutatható másik 50 százalékkal.

A pályázati kiírások az önerővel kapcsolatban többféle lehetőséget kínálnak. Egyrészt biztosítható a pályázónál rendelkezésre álló számlapénzből, bankbetétből vagy tagi kölcsönből. Másrészt bevonhatóak a kereskedelmi bankok által kínált, erre a célra kialakított hitelek (beruházási hitelek) is.

Az önerő biztosításához kapcsolódó beruházási hitelekről általánosságban elmondható, hogy a futamidejük 5-7 év körül mozog, 1-2 év türelmi idő mellett, és a hitel pénzneme szabadon választható forint vagy deviza (EUR, USD, CHF) alapú konstrukciók közül.

Fontos tudni, hogy általában a pályázatok is, de a bankok szinte minden esetben kérnek a pályázó részéről legalább 15-25 százalékos önerőt a projekthez,mely a beruházás összköltségére értendő. Ennek tükrében tehát az önerő megteremtéséhez igényelt hitel összege egyenlő - a beruházás összköltsége, csökkentve a sajáterő és a vissza nem térítendő támogatás összegével.

Az ilyen jellegű hitelek lehívására a támogatási szerződés megkötése után, a pályázó által benyújtott számlák alapján, a saját forrás felhasználását követően kerül sor, kivéve azokat az eseteket, amikor a pályázati kiírások a teljesítmény és forrásarányos felhasználást írják elő.

Abban az esetben, ha a szükséges önerőt nem hitel, hanem készpénz, számlapénz, bankbetét, vagy névre szóló értékpapír formájában kívánja biztosítani a pályázó, akkor a számlavezető vagy hitelintézet által kiadott igazolásra van szüksége.

További lehetőség a projekt megvalósítása érdekében végrehajtott tőkeemelés, melyet a tagi-közgyűlési határozattal, a tőkeemelés végrehajtását igazoló cégbírósági bejegyzéssel, illetve a számlavezető vagy hitelintézet által kiadott igazolással támaszthat alá a pályázó.

Amennyiben a szükséges önerőt tagi kölcsönből kívánja rendezni a pályázó, akkor a tulajdonos vagy a tagok határozatára, az általuk kiadott ígérvényre illetve megkötött szerződésre van szükség a kölcsön igazolásához.

Látható tehát, hogy az önerő megteremtésének szinte minden egyes formájánál kapcsolatba lép a pályázó az adott számlavezetővel, vagy hitelintézettel. Részben ez az oka annak, hogy érezhetően erőteljes verseny folyik a pénzintézetek részéről a pályázatokban résztvevő ügyfelekért. Mindez hosszútávon mindenképp a pályázók malmára hajtja a vizet, hiszen ez az említett verseny a pályázatokhoz kapcsolódó járulékos pénzügyi költségeik csökkenését fogja eredményezni.

(Erste Bank)

Publikálta
Civil Szervezetek, Szövetsége