Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Köszöntő



Tisztelt Látogatónk!

A szociális partnerek és a kormány 2004. szeptember 22-én írták alá az ágazati párbeszéd bizottságok működésének feltételeiről és rendjéről szóló Megállapodást, amely keretbe foglalja az ágazati párbeszéd bizottságok (továbbiakban: ÁPB) működési feltételeit és rendjét. Ezzel új fejezetet nyitottak a szociális párbeszéd hazai történetében és egy olyan új fórumrendszer alapjait teremtették meg, amelynek hiánya sokszor okozott gondot a munkaügyi kapcsolatok rendszerének elmúlt másfél évtizedében. A Megállapodás erejét az adja, hogy az érdekeltek konszenzusával jött létre, s az önszerveződő bizottságokat alkotó szervezetek elfogadják az abban foglaltakat. Ez a Megállapodás képezi a gerincét Az Ágazati Párbeszéd Bizottságokról és a középszintű szociális párbeszéd egyes kérdéseiről című törvénynek, amelyet az országgyűlés több mint 95%-os arányban elfogadott, de a köztársasági elnök 2007. év végén felülvizsgálat céljából megküldött az Alkotmánybíróságnak.

A Megállapodás megkötésétől eltelt idő elegendő volt ahhoz, hogy olyan új intézményrendszer szülessen a hazai munkaügyi kapcsolatokban, amely ágazati szinten biztosítja a szociális partnerek közötti konzultációt, elősegíti a kollektív megállapodások számának növelését, ágazati kollektív szerződések kötését, lehetővé teszi a szakmapolitikai érdekek intenzívebb megjelenését és azok jobb érvényesülését. Az ágazati párbeszéd bizottság új perspektívát ad a szakszervezeteknek és a munkáltatói érdekképviseleteknek, amelyek számára ez a fórum a stabil, kiegyensúlyozott és hatékony középszintű munkaügyi kapcsolatok színtere lehet, és amelynek hosszú távú működtetése a munka világa meghatározó szereplői és a kormány közös érdeke.

Jelenleg 35 ágazati, szakágazati, illetve alágazati bizottság működik. Ők a motorjai annak a folyamatnak, amely a 2002-től a PHARE programmal indult. A kormány a szociális partnerek függetlenségének tiszteletben tartása mellett támogatja az ÁPB-k működésének feltételeit. A bizottságok munkáját 2005. január 1-től az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány keretein belül az Ágazati Párbeszéd Központ Kht., 2007. január 1-től pedig a Szociális és Foglalkoztatási Hivatal önálló egységeként létrejött Társadalmi Párbeszéd Központ főosztálya, az Ágazati Párbeszéd Központ (továbbiakban: ÁPK) koordinálja.

Az ÁPB-k munkájában hangsúlyos a kétoldalú párbeszéd folyamatának segítése, a tripartit – tárcák és ÁPB-k közötti – konzultáció koordinálása, az EU-s ágazati párbeszédben résztvevő ÁPB-k szakmai támogatása.

Az ÁPK koordinálja az ÁPB-k szakmai munkáját, közreműködik a szakmai konferenciák, képzések szervezésében, elősegíti az autonóm ágazati párbeszéd keretében kezdeményezett megállapodások megkötését, ajánlások kiadását.

Az eddigi munka eredményeként mind a szociális partnerek, mind a kormány egyaránt érdekeltek az intézmény fenntartásában és működtetésében, folyamatosan növekszik a szociális partnerek közötti konkrét megállapodások száma, végül de nem utolsó sorban az ÁPB-ék mind hatékonyabban képviselik az egyes gazdasági ágazatok érdekeit az uniós fórumokon is.

Dr. Gonda Zsolt
ÁPK
főosztályvezető