Ma 2024. március 29.
napja van.
Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Bemutatkozás
Névjegy Bemutatkozás Események Híreink

BESZÁMOLÓ
a Matematikai, Fizikai Szakbizottság
2009. évi munkájáról


1. A beszámolás évének főbb célkitűzései a szakbizottságban:

- tudományos  rendezvények, konferenciák szervezése,
- a tudományterületek eredményeinek bemutatása, a tudományos közvélemény formálása,
- hazai és nemzetközi tudományos kapcsolatok ápolása, bővítése,
- a térségben dolgozó kutatók, egyetemi oktatók és iskolai tanárok egymásra találásának elősegítése, kapcsolatok tartása, az információk minél széles körben való terjesztése.

2. A rendezvényeken bemutatott legfontosabb eredmények:
A matematika területéhez tartozó rendezvények közül elsőként  a „Matematika és Informatika Didaktikai Kutatások” címmel a DAB székházban 2009. január 30. - február 1. között rendezett konferenciát említjük, aminek egyik fő szervezője Maksa Gyula, a munkabizottság elnöke volt. Rendező társintézmények: a Debreceni Egyetem Matematika- és Számítástudományok Doktori Iskolája, az Informatikai Kar és a Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola. A rendezvény keretében több meghívott előadó bevonásával az érdeklődők képet kaphattak a matematika és az informatika területén zajló didaktikai jellegű kutatások legfrissebb tudományos eredményeiről, illetve azok gyakorlatban való megjelenéséről.
2009 májusában „Workshop on Finsler Geometry and its Applications” címmel a DAB székházban a Matematikai Intézet Geometriai Tanszéke szervezésében nemzetközi konferenciára került sor. Ezen a témakör nemzetközi élvonalába tartozó külföldi és hazai kutatók előadásai mellett több fiatal kolléga is lehetőséget kapott tudományos eredményei bemutatására.
A Matematikai Intézet Algebra és Számelmélet Tanszéke 2009. május 19-én ünnepi konferenciát szervezett Kertész Andor egyetemi tanár emlékére. A felkérésre tartott előadások, megemlékezések mellett több, a világhírű professzor pályáját, életútját felidéző személyes hozzászólás is elhangzott.

A fizika területéhez tartozó rendezvények közül elsőként az évenként megrendezésre kerülő „Fizikusnapok”-at említjük. Ezen számos ismeretterjesztő előadás mellett egy külön napon a DE Szilárdtest Fizika Tanszék oktatóival közösen a régió iskolái, gimnáziumai számára lehetőséget biztosítottak arra, hogy a diákok a bemutatott kísérleteken keresztül érzékelhessék a fizika jelenlétét és ismeretének szükségességét a mindennapokban. Hasonlóképpen a „Kutatók éjszakája” rendezvénysorozat keretében számos érdekes előadást tartottak az ellátogató diákoknak. Ezenkívül a „Robotika világa” és a „Mikrovilág képei” címmel a DE Szil.Fiz. Tanszék dolgozói bemutatót tartottak az érdeklődök részére a robotok felépítéséről, működéséről, lehetőségeikről és korlátaikról. A résztvevők megismerkedhettek az elektronmikroszkópiával és betekintést nyerhettek a mikro- és nanovilágba.
A fizika és a fizikus életpálya népszerűsítése érdekében a DE Fizika Intézetében nyílt napot tartottak. Az ellátogató diákok rövid előadásokban ismerkedhettek meg a debreceni fizikusképzéssel, volt diákok beszéltek a diploma megszerzése utáni munka- és elhelyezkedési lehetőségeikről. A bemutatókon tapasztalt érdeklődés egyértelműen arra ad ösztönzést, hogy ehhez hasonló események a jövőben is megrendezésre kerüljenek.
A Fizikai Munkabizottság tagjai szervezték a Eötvös Loránd Fizikai Társulat keretei között a 2. Gyakorlati Vákuumtechnika Tanfolyamot, amelyet a Nemzetközi Vákuumunió (IUVSTA) anyagilag is támogatott, és programjában „IUVSTA Technical Training Course in Hungary II., 2009 (TTC#10)” címen tart nyilván. A 32 órás tanfolyamnak 34 résztvevője volt a hazai iparból, egyetemekről és kutatóintézetekből.
Az elmúlt év kiemelkedő eseménye volt az Atommagkutató Intézet alapítója, Szalay Sándor professzor születésének 100. évfordulója tiszteletére rendezett emléknap. Ezen egykori kollégák, tanítványok előadásokban emlékeztek vissza a professzor tudományos munkájára, mutatták be elért eredményeit. Emlékére Debrecenben a Szalay Sándor utca 1. szám alatt egy dombormű felállítására és avatására is sor került.

Az Informatikai Munkabizottsághoz tartozó rendezvények, és bemutatott eredmények közül elsőként említjük  a 2009. április 8. és 10. között a Debreceni Egyetemen megrendezett XXIX. OTDK Informatikatudományi Szekcióját, melyen az egyetem Informatikai Karának hallgatói szép eredményeket értek el:
Első helyezett: Sikolya Kinga  „A Down Szindróma kockázatának elemzése az anya életkora és különböző biokémiai markerek szintje alapján” c. munkája. Témavezetők: Baran Sándor és Veress Lajos.
Második helyezett: Vincze János „Wavelet-alapú képelemzés az izomkutatásban” c. dolgozata. Témavezetők: Fazekas Gábor és Csernoch László.
Különdíjat kapott Szeghalmy Szilvia „Automatikus üvegvizsgálat” c. munkája. Témavezető: Fazekas Attila.
A Microsoft tárgyjutalmát kapta Kunkli Roland Imre „Körsorozatok interpolációja” c. dolgozata. Konzulens: Hoffmann Miklós.
2009. május 23-án a Modemben az INNOVA Észak-Alföld Regionális Fejlesztési és Innovációs Ügynökség által szervezett Kreatív Nap keretében került átadásra az Ügynökség által meghirdetett Észak-Alföldi Fiatal Feltaláló és Fiatal Kreatív Díj. A díjat az Informatikai Kar I. éves mérnökinformatikus hallgatója, Ladik Szabolcs Viktor nyerte „Házi készítésű menekítő robot” c. pályázatával.
A 2009. november 28-án a Debreceni Egyetemen megtartott doktoravató ünnepi tanácsülésen Terdik György tanszékvezető egyetemi tanár "Az Év Tudományos Publikációja Aranyérem" elismerésben részesült.
2009. december 3-án az Informatikai Karon Informatikai Tudományos Diákköri Konferenciát szerveztek.

3. A tudomány és a gyakorlat kapcsolatának fejlesztése:

A fent már említett matematikai didaktika konferencián számos, középiskolában és általános iskolában dolgozó kolléga vett részt. Így az esemény – az elméleti ismeretek közvetítésével - hozzájárult az említett kollégák tájékozottságának bővüléséhez, és ezáltal az oktatás színvonalának emeléséhez. Emellett a konferencia egyfajta fórumot is biztosított a didaktika területén dolgozó elméleti szakemberek, illetve a gyakorlati oktatásban résztvevő kollégák közötti eszmecsere számára.

Az utóbbi években az első évfolyamra jelentkező hallgatók számának igen alacsony volta jellemzi és sújtja a fizikus és fizika szakokat is. Ezért volt fontos esemény, hogy a Magyar Televízió „Delta” tudományos-ismeretterjesztő sorozatában bemutatásra került egy rövid ismeretterjesztő film, aminek célja a tudományterület és képzésének népszerűsítése volt. A Fizikai Munkabizottság tagjaink aktív részvételével készült filmben a nézők az ATOMKI két laborjában folyó tudományos munkákba pillanthattak be. A forgatások hangulatának és a kialakult jó kapcsolatnak köszönhető, hogy e rövid bemutatón túlmenően a szerkesztők elhatározták egy hosszabb, animációkat is tartalmazó kisfilm elkészítését is. A film célja, hogy az iskolások számára szórakoztatóbb formában mutassa be a fizika olyan területeit, mint a hidegfizika, atom- és molekulafizika, különféle anyagvizsgálati módszerek, és természetesen nem utolsó sorban népszerűsítse a debreceni fizikaoktatást. Jelenleg az animációs utómunkálatok vannak folyamatban, elkészülte után a film bemutatásra kerül az országos közszolgálati tévécsatornákon, ill. különféle filmfesztiválokon.
A tudományos ismeretterjesztésen túlmenően a munkabizottság tagjai aktív munkát végeznek kutatás-fejlesztési együttműködések létrehozása érdekében az egyetemi-akadémiai kutatócsoportok és iparvállalatok között. A potenciális ipari partnerek figyelmét elektronikus levelek formájában hívják fel a rendelkezésre álló anyagvizsgálati módszerek elérhetőségére. Folyamatosan frissítés alatt tartanak egy weboldalt (www.atomki.hu/SNMS), ahol az odalátogató információt kaphat az elérhető műszerekről, lehetőségekről. Az intenzíven folyatatott kapcsolatkeresésnek köszönhetően ma már hat, a régióban, ill. régiónkon kívül működő vállalattal állnak folyamatos munkakapcsolatban.

Az informatika tudománya és gyakorlatával kapcsolatban említjük a Debreceni Egyetemen 2009. szeptember 22-én rendezett „A Szilícium Mező Regionális Informatikai Klaszter mint az informatikai ipar katalizátora az Észak-alföldi Régióban” című konferenciát.


4. A három megye együttműködésének eredményei és a jövőre vonatkozó tervek:

Az ezen a területen felmutatható eredményeink nem jelentősek, a három megye közötti együttműködéseket a jövőben lehetőség szerint fejleszteni kellene. Mentségünkre szolgálhat, hogy a szakbizottsághoz tartozó tudományterületeken (több más tudományterülethez hasonlóan) az együttműködések lehetőségéből a távolság-korlátok eltűntek, az előremutató, szakmailag gyümölcsöző kapcsolatok jelentős része nemzetközi szintű lett.

A meglévő kapcsolatok közül a matematika területén kiemelendő a nyíregyházi kollégákkal való szoros együttműködés, rendszeresen találkozás, közös rendezvények szervezése. A fizikusok elektronikus úton, széles körben tájékoztatják a térségben élő érdekelt személyeket a területet érintő hírekről, aktuális rendezvényekről.

5. A környező országokkal tartott tudományos kapcsolatok:

A matematika területén szerteágazó nemzetközi tudományos kapcsolatrendszerrel rendelkezünk, mely a környező országokra fokozottan érvényes. Ezt többek között az is mutatja, hogy a már említett didaktika konferencia számos határon túli magyar kolléga részvételével zajlott. Ezen túl, informális keretek között, egyéni kapcsolatok segítségével több kolléga 2009-ben is folytatta hagyományosan jó tudományos együttműködését határainkon túli (temesvári, nagyváradi, kolozsvári, nyitrai, ungvári) magyar kutatókkal. Emellett számos külföldi kolléga vendégeskedett a Matematikai Intézetben. Ittlétük során a meghívott kutatók előadásokat tartottak, illetve az együttműködések keretében számos tudományos publikáció is született.

Matematikai-informatikai jellegű az a kutatási együttműködés, amit a Nyíregyházi Főiskola és a Bukaresti Műszaki Egyetem kezdett a kriptográfia műszaki-matematikai kérdéseivel kapcsolatban.

A fizika területén a környező országok közötti tudományos kapcsolatokat elősegítendő negyedik alkalommal került megrendezésre az immár hagyományosnak tekinthető, határainkon túlnyúló tudományos összejövetel, melyet a 2009. évben az Ungvári Egyetem szervezett (2009. november 3-4., Ungvár). A munkamegbeszéléseken a környező országok fizikában érdekelt kutatói és gyakorlati szakemberei rövid előadások keretében ismertették a másik fél számára az együttműködési, pályázati lehetőségeket. 

6. A tudományos közéletet érintő egyéb események és következtetések:

--

7. A Statisztikai adatok:

(sajnos a weblap szerkesztő program az itt szerepelteni kívánt táblazatot nem tudja kezelni)

Megnevezés Időpont Társrendezők Előadók Résztvevők
Matematika és Informatika Didaktikai Kutatások 2009
konferencia január 30 - február 1. DE Mat.- és Szám.tud. Dokt. Isk., Inf. Kar, Kölcsey F. Ref. TF 
35 
49
Fizikusnapok március 2-7. ATOMKI, DE SzFT 5 40-50/nap
Ünnepi megemlékezés Gyires Béla születésének 100. évfordulója alkalmából 
március 27. DE Inf. Kar, Mat. Int., NJSZT, BJMT,
KLTE Baráti Köre 
n.a. 
n.a
XXIX. OTDK Konf. Informatikatudományi Szekció 
április 8-10. 
DE Inf. Kar 
n.a. 
n.a.
Gyakorlati Vákuumt. Tanf. április 20-24. ELFT 4 34
Workshop on Finsler Geometry and its Applications
Nemzetközi konferencia 
május 25-28. DE Mat. Int., Geom. Tsz. 
42 
56
Ünnepi konferencia Dr. Kertész Andor (1929-1974) egyetemi tanár emlékére 
május 19. DE Mat. Int.
Alg. Számelm. Tsz. 

30
Probability and Statistics with Applications nemzetközi konf. június 8-12. DE. Inf. Kar n.a. n.a.
Multimédia az oktatásban konferencia június 24-25. DE Inf. Kar, Kölcsey F. Ref. TF  n.a. n.a.
Summer School on Image Processing '2009 nyári iskola július 2-11. DE. Inf. Kar n.a. n.a.
A Szilícium Mező Regionális Informatikai Klaszter mint az informatikai ipar katalizátora az Észak-alföldi Régióban konferencia 
szeptember 22. 
DE Inf. Kar 
n.a. 
n.a.
Szalay Sándor emléknap szeptember 24. ATOMKI 8 120
Kutatók éjszakája szeptember 25. ATOMKI, DE SzFT 3 90-100
Kutatók Éjszakája, "Gépi értelem és érzelem: mennyire emberi?" 
szeptember 25. 
DE Inf. Kar 
n.a. 
n.a.
3. Informatikai Szakmai Napok október 20-22.       DE Inf. Kar     n.a.       n.a.
Tudomány Napja előadások november 10.     Nyházi Főiskola     n.a.       n.a.
Nyílt nap a DE Fizika Intézetében november 19. DE 6 30-40
Varecza nap november 20. Nyházi Főiskola Mat. Inf. Int     n.a.       n.a.
XII. Gyires nap december 18. DE Inf. Kar     n.a.       n.a.


8. Az éves testületi beszámoló összegzése

A szakbizottság és a munkabizottságok főbb célkitűzései a 2009. évre a következők voltak:

- tudományos  rendezvények, konferenciák szervezése,
- a tudományterületek eredményeinek bemutatása, a tudományos közvélemény formálása,
- hazai és nemzetközi tudományos kapcsolatok ápolása, bővítése,
- a térségben dolgozó kutatók, egyetemi oktatók és iskolai tanárok egymásra találásának elősegítése, kapcsolatok tartása, az információk minél széles körben való terjesztése.

A matematika területén a beszámolási időszakban három fontos rendezvényre került sor. Ezek közül az első egy didaktika konferencia volt, ami kitűnően szolgálta a legfrissebb didaktikai jellegű kutatások eredményeinek, illetve azok gyakorlatban való megjelenésének bemutatását. A második a Finsler geometria témakörében rendezett nemzetközi konferencia volt, ami kiváló lehetőséget biztosított a szakterület külföldi és hazai kutatói részére új tudományos eredményeik bemutatására, illetve tapasztalataik kicserélésére. Ezáltal a meglévő tudományos kapcsolatok ápolására valamint új kapcsolatok létrehozására is lehetőség nyílt. A harmadik, Kertész Andor tiszteletére tartott emlékülés, ami méltó keretet adott ahhoz, hogy a résztvevők kegyelettel, tisztelettel megemlékezhessenek a Matematikai Intézet egykori kiváló professzoráról.

A fizika területén az elmúlt év valószínűleg legjelentősebb rendezvénye az Atommagkutató Intézet alapítójának, Szalay Sándor professzor születésének 100. évfordulója tiszteletére rendezett emléknap volt. Az egykori kollégák, tanítványok előadásokban emlékeztek vissza a professzor tudományos munkájára, mutatták be elért eredményeit. Emlékére Debrecenben a Szalay Sándor utca 1. szám alatt egy dombormű felállítására és avatására is sor került.
Idén is jelentős érdeklődés kísérte a „Fizikusnapok” és „Kutatók éjszakája” rendezvénysorozatokat, amik keretében számos érdekes előadást hallgathattak meg az ellátogató diákok. Ezenkívül a „Robotika világa” és a „Mikrovilág képei” címmel a DE Szil.Fiz. Tanszék dolgozói bemutatót tartottak az érdeklődők részére a robotok felépítéséről, működéséről, lehetőségeikről és korlátaikról. A résztvevők megismerkedhettek még az elektronmikroszkópiával, valamint betekintést nyerhettek a mikro- és nanovilágba.
A fizika és a fizikus életpálya népszerűsítése érdekében a DE Fizikai Intézetében nyílt napot tartottak. Az ellátogató diákok rövid előadásokban ismerkedhettek meg a debreceni fizikusképzéssel, volt diákok emlékeztek vissza diákéveikre, beszéltek a diploma megszerzése utáni munka- és elhelyezkedési lehetőségeikről.
Idetartozó esemény, hogy a fizika népszerűsítésére a Magyar Televízió „Delta” tudományos-ismeretterjesztő sorozatában bemutatásra került egy, a Fizikai Munkabizottság tagjainak aktív részvételével készült rövid ismeretterjesztő film. Ennek folytatásaként, a bizottság tagjainak ötletei alapján és szakmai segítségével készülőben van egy hosszabb, animációkat is tartalmazó kisfilm. Ennek célja, hogy az iskolások számára szórakoztató formában mutassa be a fizika olyan területeit mint a hidegfizika, atom- és molekulafizika, különféle anyagvizsgálati módszerek, és természetesen nem utolsó sorban népszerűsítse a debreceni fizikaoktatást.
További fontos rendezvény volt a hazai gyakorlati szakemberek képzése érdekében megrendezett 2. Gyakorlati Vákuumtechnika Tanfolyam.

Az informatika területén kiemelendő a Gyires Béla professzor születésének 100. évfordulója tiszteletére rendezett megemlékezés, illetve a „Probability and Statistics with Applications” c. nemzetközi konferencia. Megrendezésre került egy 10 napos nemzetközi képfeldolgozó nyári iskola, valamint egy, a multimédia oktatásban betöltött szerepével foglalkozó konferencia. Idén is sikeresek voltak az immár hagyományos Informatikai Szakmai Napok és a Gyires nap.  Az Informatikai Kar adott otthont a XXIX. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Informatikatudományi Szekciójának. Ezek mellett számos további előadást, konferenciát szerveztek az informatika területén.

Az említett rendezvények kitűnően szolgálták a külföldi és hazai szakmai kapcsolatok ápolását, új kapcsolatok kiépítését, az elért tudományos eredmények ismertetését. 

A kifejezetten a szomszédos megyékre vonatkozó együttműködések területén felmutatható eredményeink nem számottevőek, mentségünkre szolgálhat, hogy a szakbizottsághoz tartozó tudományterületeken (több más tudományterülethez hasonlóan) az együttműködések lehetőségéből a távolság-korlátok eltűntek, és az előremutató, szakmailag gyümölcsöző kapcsolatok jelentős része nemzetközi szintű lett.


9. 2010-re vonatkozó tervek

A 2010-re vonatkozó terveink az előző évben végzett munka szerves folytatását célozzák. Ezek mellett kiemeljük, hogy az eddigi tapasztalatok alapján mindenképpen szükségesnek tartjuk az egyes területeket népszerűsítő előadások, nyílt napok jövőbeni megrendezését, amiben szeretnénk, ha a szakbizottsághoz tartozó mindhárom tudományterület aktívan részt venne.


10. Egyéb megjegyzések

---

 

Debrecen, 2010. január 24.

 


 
            Dr. Molnár Lajos                      Dr. Kovács András
       a Matematikai, Fizikai              a Matematikai, Fizikai
        Szakbizottság elnöke               Szakbizottság titkára  

        molnarl@math.klte.hu              kovacsa@math.klte.hu

 

 

 



 

 

© 2002-2006 T-soft Kft., Hajdúszoboszlói Önkormányzat Polgármesteri hivatala