Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
A régió bemutatása

Természeti adottságok

Gazdasági helyzet

A régió fejlesztése, célja

Felzárkóztatási stratégia

Turizmus

A régió bemutatása | Természeti adottságok | Gazdasági helyzet | A régió fejlesztése, célja | Felzárkóztatási stratégia | Turizmus  

Természeti adottságok

A gazdag kulturális és történelmi örökség mellett a térség bővelkedik természeti kincsekben is. A régió természeti adottságainak köszönhetően kiválóan alkalmas mezőgazdasági tevékenységre. A térség mintegy 80%-a termőterület, és igen magas az erdősültség aránya is. Mindehhez járul a mezőgazdasági művelés számára rendkívül kedvező szubmediterrán klíma. E feltételeknek köszönhetően a régió országos szempontból jelentős termőterülete például a kukoricának, valamint a szőlő és bortermelés egyik meghatározó térsége. A Dél-Dunántúl minőségi borkultúrája Európa hírű, fontos szerepet tölt be az ország bortermelésében.

A régió jelentős ásványvagyonnal rendelkezik, s itt, Pakson található az ország egyetlen atomerőműve. Ebből is adódik, hogy az ország villamosenergia-termelésének 40 %-át a Dél-Dunántúl biztosítja.

A régió turisztikai adottságai kiemelkedőek. A terület igen gazdag termál- és gyógyvizekben, s ez kiváló lehetőséget kínál az idegenforgalom számára. Nem véletlen, hogy a régió rövidtávú programjának egyik prioritása a gyógyturizmus fejlesztése. Gemenc, a Duna-Dráva Nemzeti Park, vagy a Belső-Somogy természeti szépségei és ritkaságai az ökoturizmus, a hagyományőrzés bemutatása, a változatos események és fesztiválok sora pedig a kulturális turizmus iránt érdeklődőknek nyújt kikapcsolódást. Ennek és természetesen a Balaton vonzerejének köszönhetően a Dél-Dunántúl hazánk harmadik legnépszerűbb, leglátogatottabb régiója.

A Dél-dunántúli Régió Magyarország egyik szellemi központja. Budapest és vonzáskörzete után, a lakosság számához viszonyítva itt tanulnak a legtöbben felsőfokú oktatási intézményekben. A két egyetemi város, Pécs és a somogyországi Kaposvár egyetemi centrumainak hatása az egész Dunántúlon érvényesül. Jól egészíti ki ezt a palettát a Szekszárdon, és Pakson folyó felsőfokú képzés. Pécs nemcsak az Európai Uniós csatlakozásra való felkészülés országosan kiemelkedő központja, de a Pécsi Tudományegyetem és a Magyar Tudományos Akadémia Regionális Kutatások Központja révén az ország meghatározó szellemi bázisa. A szellemi erőforrások fejlesztése, a kutatások támogatása lehet az egyik alapja a régió gazdasági felzárkózásának.