Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Centrum Párt

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU pályázatok

e-ügyintézés

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Ingatlan

Ingatlanforgalmazás

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Miniszterelnök

MSZP

Munkaerő

Munkavédelem

Műsorok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

SZDSZ

Szociálpolitika

Társadalom

Technika

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Konszolidált a költségvetés

Az előző évekhez képest különösebb vita nélkül, szinte már konszenzussal fogadta el február 23-i rendes ülésén a város idei költségvetését az önkormányzat képviselő-testülete.

 

A napirend tárgyalásának elején Rénes Mária könyvvizsgáló közölte, a büdzsé tervéhez benyújtott bizottsági javaslatok a bevételék terhére realizálhatók. Tehát a módosításokkal a működési kiadások hiányát sikerülhet eltüntetni, a felhalmozási-beruházási oldalon jelentkező nyolcvanmilliós hiány pedig már kezelhető. Az öt szakbizottság és a két városrészi önkormányzat (Inota falu, Készenléti-lakótelep) vezetői közel fél órán át olvasták fel a büdzsé-tervvel kapcsolatos módosító indítványaikat.

Felsrófolt helyi bevételek

Több bizottság javaslatát méltányolva a költségvetési rendeletet előterjesztő  Leszkovszki Tibor polgármester szavazás nélkül befogadta a helyi bevételek- és adóbevételek tételeinek emelését (amely nem az adómérték növelését jelenti – a szerk.), így ebben az évben a lakások bérleti díjából befolyó összeg 25 millió forinttal, az egyéb bérleti díjak 72 millióval, az iparűzési adó 270 millióval, az építményadó 220 millióval, a vállalkozók kommunális adója kilenc millióval, a bírság, pótlék tétele nyolc millióval, a gépjárműadó hetven millióval, az egyéb, sajátos bevétel 12 millióval szerepel a költségvetési rendelet soraiban.

Ezen polgármesteri bejelentéssel kapcsolatban érdeklődött Katona Csaba képviselő (Fidesz – MPSZ): Milyen indokok alapján kívánja a grémium a helyiadó bevételek tételeit emelni? Válaszában Leszkovszki közölte, érdemes az elmúlt évi tényadatokat megvizsgálni, azok alapján értelmezhető ez a döntés. Katona Csaba ekkor visszakérdezett, miszerint tud-e a képviselő-testület olyan szintű gazdasági növekedésről, amire egy ilyen döntés alapozható. Riposztjában az elöljáró közölte, változatlanul kitart álláspontja mellett, tehát a bizottságok által javasolt emeléseket a rendelet előterjesztőjeként befogadja, azokról nem is kell szavazni. Úgy véli, a behajthatóságnak látható a reális esélye.

A polémia itt még nem ért véget. Katona Csaba felvetette, nem is olyan régen volt már olyan év, amikor annak ellenére, hogy megemelték az adóbevételi tételeket, s ennek ellenére majdnem összeomlott az esztendő közepén a költségvetés. Akkor feljebb kellett srófolni az adók mértékét – s most is el kellene azon gondolkodni, nem mindegy, hogy a lakosság, vagy a gazdaság fizeti meg a hiányt. Vámosi Tibor (MSZP) ekkor emlékezetett, információi szerint újabb betelepülő cégek készülnek az ipari parkokba, amelyek helyi adói tovább növelhetik majd az önkormányzat saját bevételeit.

A költségvetési rendelet tervezete 126 millió forintot hiányt tartalmaz, ez csökkenthető, s remélhetőleg az esztendő végéig hitelfelvétel nélkül kigazdálkodható – fogalmazott hozzászólásában Fakász Tamás (Fidesz – MPSZ), hangsúlyozva: nem szabad ezzel együtt elfelejteni, hogy a Várpalota és térsége komplex környezetvédelmi rehabilitációs program lakossági kommunális beruházásaira felvett több milliárdos japán hitel éves törlesztő részlete folyamatosan emelkedik. A büdzséből tíz százalék jut fejlesztésre, beruházásra, felhalmozásra, a kilencven százalékot elviszik a működtetési kiadások. Fakász szerint ez a költségvetés mértéktartó, reálisan gondolkodik – ám a „2006-os év túlélése van benne, nem látszik a fejlődés, a jövőre néző jobb kilátás”.

A vitában szót kérő dr. Fekete Antal János, Várpalota város jegyzője az adóbevételekkel kapcsolatban közölte, a lakossági építményadó bevételének mértéke 78 millió forint, a máshonnan tervezett építményadó remélt összege 156 millió – tehát nem állítható, hogy közvetlenül az állampolgárokat kívánja ilyen módon terhelni az elöljáróság. A hivatalvezető aggályait is megfogalmazta a helyiadó bevételek tételeinek emelésével kapcsolatban: A felszámolás alatt álló cégek adótartozása több mint száz millió forint, ennek az összegnek a beszedésére reálisan minimális az esély.

A gazdasági és pénzügyi bizottság elnöke, Falussy Sándor (MSZP) úgy véli, a helyi adók mértékének növelése valóban keményen érintette a lakosságot, ám ennél a vállalkozókra kirótt adók lényegesen jelentősebbek. Egyébként pedig – Falussy szerint – a költségvetést nem a helyiadó emelése hozta egyensúlyba, hanem az intézményhálózat működtetésének racionalizálása. Válaszolva Fakásznak hangsúlyozta, a japán hitel egy „megelőlegezett felhalmozás” volt: a kilencvenes években megvalósult beruházásokra kapott támogatást kell most törleszteni. Falussy: „ Ez nem egy túlélő költségvetés. Ezt a számsort sok város megirigyelhetné. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az intézmények által benyújtott igényeket különösebb gond nélkül sikerült beépíteni a büdzsé tervébe. Éppen ezért sem lehet azt mondani, hogy nincs a városban fejlődés. A lehetőségeket kihasználjuk, de felelőtlenül nem kívánunk azokon túllépni.”

Folytatva a gondolatot Surányi Pál, az oktatási és kulturális bizottság elnöke emlékezetett, a helyiadó bevétel mértékének megállapítása esztendőnként visszatérően komoly dilemmát jelent a költségvetésben, a valóság majd májusban, az előző évi zárszámadás megismerésekor derül ki. Surányi – hangsúlyozva a bevezetőben is kiemelt konstruktív vitát – ekkor üdvözölte, hogy az ellenzéki oldalról korábban nem tapasztalt pozitív hozzáállást tapasztalhatott Fakász Tamás részéről.

Kapcsolat a gazdaság szereplőivel

Lassu Tamás (Fidesz  - MPSZ) hívta fel a figyelmet, hogy négy öt évvel ezelőtt még csak nyolcvan százalék volt a büdzsében a működésre fordítandó kiadás aránya, most ez már kilencven százalék. Lassu úgy véli, miként akkor, most is „struktúra lemaradással” küzd a város. Ennek megszüntetése érdekében ha ez alkalmanként fájdalmas is, de konszenzusra kellene jutni a képviselő testületnek saját cégeinek, intézményeinek működtetésével, azok bevételei növelésével kapcsolatban. (Végre el kellene gondolkodni azon, hogy a parkolásból miként juthat bevételhez az önkormányzat.) Tehát nem csak az adóbevételekből kellene a növekedést, gyarapodást  várni, hanem érdemes lenne végre jobb kapcsolatot kialakítani a térségben működő gazdasági társaságokkal,  amelyek más, sajátos formában (például adományokkal) hozzájárulhatnak az önkormányzat intézményeinek működtetéséhez. Kricsfalussy György független képviselő figyelmeztetett, a saját bevételek tervezését óvatosan kell végiggondolni, nem feledve, hogy a költségvetés év közben is folyamatosan változik és módosítást igényel.

Az eredetileg tervezett költségvetéshez számos úgynevezett külön igény érkezett, amelyekről az önkormányzóknak tételek szerint kellett dönteni. (Ezekkel kapcsolatban a bizottságok véleménye gyakran egymásnak ellentmondó volt, ügyrendi kérés értelmében néhány szavazást a többségi voks elérése érdekében meg kellett ismételni.) Zöld utat kapott – a mára már a város egyik legnagyobb intézményévé önmagát kinövő – Népjóléti Gondozási Központ négy állást igénylő kérelme. A Kölyökvár óvodában is lesz pénz az orvosi szoba eszközeinek berendezésére. A Bartók Béla utcai oviban megvalósíthatók az élelmiszer minőségének biztosításához szükséges HACCP rendszer elvárásai. A városgondnokság is megkapta a Szabadság téri nyilvános illemhely működtetéséhez szükséges anyagi igényét. Jut pénz az óvodákban a dajka munkakörök betöltéséhez szükséges minimum vizsgák költségeire, az oktatási intézményekben az érintésvédelmi felülvizsgálatok finanszírozására is. A várpalotai rendőrkapitányság túlóra kifizetésre, valamint a gépjárművek többlet futására egy millió forintot kért – a rendőrkapitány személyes közbenjárásával is csak nyolcszázezer forintot kapott, a maradék kétszázezret a polgármester az önkéntes tűzoltó egyesületnek javasolta, de ez az idea nem kapott többséget. A Nevelési tanácsadó is megkapta a két új státuszt, illetve a munkakörülmények javítására igényelt anyagi keretet. Az Evangélikus Keresztyén Óvoda étkezési térítési díjait ha a kívántnál kisebb mértékben, de támogatja az elöljáróság, ugyanígy az igényeltnél alacsonyabb összeggel, de hozzájárulnak az inotai református egyházközösség temetői ravatalozói tatarozási költségeihez is.

Megemelték a társasházak felújítására szóló panelprogram keretét 15 millió forinttal, s elkülönítettek a nemzetközi csellóverseny támogatására háromszáz ezret. A még az idén megépítendő tanuszoda működtetésére viszont a tervezett húsz millió helyett  csak öt millió forintot szavaztak meg. A civil szervezetek között idén 12 milliót kívánnak szétosztani (a vitában elhangzott, ennek minimum háromszorosa várható igényként), az őszi Várpalotai napokra a tervezett három helyett öt millió jut majd.

Az önkormányzók 3,05 milliárdos egyenleggel fogadták el a költségvetési rendeletet. Képviselői vélemények szerint a nyolcvanmilliós hiány kigazdálkodható, így – miként az elmúlt években – a városnak idén sem kell hitelt felvennie.

Újabb útfelújításokra pályáznak

Pénzügyi kérdésekkel, pályázatokon való szerepléshez szükséges önrészek biztosításával foglakozott február hatodikai rendkívüli ülésén is a város önkormányzatának képviselő-testülete.

A Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács pályázatán elnyerhető összeggel a palotai Alsóváros, illetve az Ady-lakótelepen a Szabolcska utca felújítását tervezi az elöljáróság, összesen 74,6 millió forintos költséggel, amihez 35,7 milliós támogatást kíván megszerezni. A szükséges önrészhez a fedezet biztosítását megszavazták. A napirend vitájában Leszkovszki Tibor polgármester közölte, a két éve elindított belterületi közút-felújítási program legfontosabb célja, hogy az idei esztendő végére a gyűjtő utak rekonstrukciója megtörténjen, illetve lehetőség szerint minél több utca illetve útszakasz véglegesen szilárd burkolatot kapjon.

Szintén a regionális fejlesztési tanács egy másik pályázatára jelentkezik az elöljáróság a települési hulladék-közszolgáltatás fejlesztése támogatásának igényével: a cél a szelektív hulladékgyűjtés minőségének további növelése. A szóbeli tájékoztatóban elhangzott, a szelektív gyűjtés eddigi tapasztalatai megfelelők, elsősorban a város családi házas övezeteiben lehetne ebben a kérdésben jelentősen előrelépni. Ha sikeres lesz a pályázat - 18,4 milliós összköltséggel, 14,7 milliós önkormányzati támogatási igénnyel - hat ezer darab 110 literes gyűjtőedényt kívánnak a településen elhelyezni.

Döntés született a tisztségviselők javadalmazásáról is. Ennek értelmében idén áprilistól Leszkovszki Tibor polgármester havi illetménye 496800 forint, Törzsök Károly alpolgármesteré 433700 forint, Pados Zoltánné társadalmi megbízatású alpolgármester 175600 forintot kap. Leszkovszki illetményének huszonöt, Törzsök tizenöt, Padosné tíz százalékát számolhatja el költségként.
Publikálta
null