Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügyi ellátás

Egészségügy / szociális intézmények

Életmód

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

Felhívás

Fiatalok

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Információ

Informatika és távközlés

Ingatlan

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kitüntetés

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szociális ügyek

Társadalom

Törvény, rendelet, szabályozás

Ünnepségek


Az első budapesti panelházban működő szelektív hulladékgyűjtési rendszer bemutatása

A szelektív panel rendszer célja egy olyan rendszer kialakítása volt, amely a jelenlegi szemétledobó rendszert felhasználva, annak kismértékű átalakításával kialakítható, egyszerűen, minden korosztály által könnyen használható, illeszkedik a jelenleg kialakított hulladékgyűjtési módszerekhez, egyszerű felépítésű, kevés, de megbízható alkatrészből épül fel.

Újbudán a mostani rendszernél egyesítették a házankénti szelektív gyűjtést, amelyben az FKF ZRt. A partner, illetve egy magyar feltaláló Szabó János találmányát, a hulladékledobóba szerelhető hulladékszeparátort.
Az FKF ZRt vállalta, hogy a házakban szelektíven gyűjtött szemetet elszállítja, ám ebben a rendszerben a szemetet még mindig le kell vinni az épületek földszintjére. A most bemutatott szelektív panel rendszer ezt küszöböli ki. A berendezés 2 fő egységből épül fel. Ezek egyike az emeleteken található ledobó-aknához kapcsolódó irányító rendszer, amely a következő feladatokat játja el:

  • A lakók a hulladék ledobása előtt a gombokkal ellátott irányító rendszer segítségével kiválasztják, hogy az adott pillanatban vegyes, háztartási hulladékot kívánnak e ledobni vagy újrahasznosítható papír vagy műanyag hulladékot.
  • A kiválasztás akkor lehetséges, ha az adott pillanatban más emeleten a rendszert a lakók nem használják.
  • A hulladéktípus kiválasztását követően, ha a rendszer „zöld” utat ad, a lakók a hulladékot a ledobóba helyezik és a ledobó fedelét bezárva a megszokott módon ledobják azt.

A rendszer másik fő eleme a ledobó végére szerelt szeparáló berendezés, amelyet a lakók a minden emeleten elhelyezett nyomógombokkal vezérelnek.
A szeparátor feladata a következő:

  • A lakó által meghatározott hulladéktípust ledobáskor az adott hulladék gyűjtésére és tárolására szolgáló tárolóedénybe irányítja.
  • A rendszer jelenleg három hulladéktípus elkülönített gyűjtésére alkalmas: vegyes háztartási hulladék, papírhulladék és műanyaghulladék.
  • Papír frakcióba kerülhet: újságok, könyvek, csomagolópapír, kartondoboz, italosdoboz.
  • Műanyag frakcióba kerülhet: PET palack, háztartási flakonok és kupakjaik, tiszta fóliák, csomagoló fóliák.
    Minden emeleten – a jobb helykihasználás miatt – PET palack préselőt helyeztek el.
    A Regős utca 11-ben felszerelt rendszer az ÖKO-Pannon Kht támogatásával valósult meg.

Az átadón Molnár Gyula polgármester kiemelte, hogy „ez egy kísérlet,amelynek célja, hogy a lakókkal megismertessék a berendezést,és információkat gyűjtsenek arról, hogy mennyire használható ez a mindennapokban. Újbuda eltökélt a környezetvédelem és a szelektív hulladékgyűjtés mellett, hiszen a kerület minden pontján működnek hulladékszigetek. A jövő azonban az, hogy a szelektív hulladékgyűjtést a lakókhoz minél közelebb vigyük.”

További információ kérhető: www.okopannon.hu, www.panelhulladek.hu, és Domonkos Csaba sajtófőnök, Újbuda Önkormányzata: 06-30-33-55-612, Vidóczi Andrea sajtóreferens, Újbuda Önkormányzata: 06-30-9666-100

Publikálta
null