Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Balaton

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Egyházak

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Hőszolgáltatás

Idegenforgalmi információ

Információ

Karrier

Kiállítások, konferenciák

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Moziműsor

Munkaerő

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetközi sport

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Turizmus

Ünnepségek

Vendéglátás


Dinamikus balatoni „honfoglalók”
Beszélgetés Jászai Gellérttel, az SCD Holding /CE/ Rt. Igazgatóságának elnökével. A Balaton turisztikai arculatát, kínálatát feltehetően alapvetően megváltoztatja az alig két éve megismert SCD Holding /CE/ Rt., amely egy hosszú távú stratégia keretében tulajdonosa lett a magyar tenger legjelentősebb kemping-vállalkozásainak, a Siotour, a Balatontourist, s a Zalatour részvénytársaságoknak.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A Balatonnál tervezett projektjeik megvalósítására az elkövetkező másfél évtizedben ugyanis csaknem 100 milliárd forintot szánnak. Érthető hát, ha megkülönböztetett figyelem kíséri tevékenységüket, a nevükhöz fűződő gyakori eseményeket. Ezekről beszélgettünk a holding igazgatóságának elnökével, Jászai Gellérttel.
 
- A Zalatour megvételével „körbezárta” a Balatont az SCD. Ennek gazdasági okai voltak, vagy csak a presztízs motiválta Önöket, mint a magyar tenger újkori „honfoglalóit”?
 - A Zalatour megvásárlását érintően először is le kell szögeznünk, hogy még szükséges a Versenyhivatal hozzájárulása az elfoglalt piaci pozíciók minősítése végett. Ez az év végére várható. A vételár egyébként 1,2 milliárd forint volt, amelyet négy részletben fizetünk ki, plusz a kamatokat, teljes körű garanciával, így az eladó megyei önkormányzatot kockázat nem terheli.
 
A vételár mellett természetesen csaknem 7 milliárdos fejlesztési és foglalkoztatási kötelezettségeket is vállaltunk, épp úgy, mint a korábban megvásárolt két balatoni kemping-vállalkozás kapcsán. Egyébként szó sincs arról, hogy „honfoglalók” lennénk, valamiféle presztízs-motivációval. Az akvizíció szigorúan üzleti alapú, mivel nagyon fontos, hogy a Zalatour meglévő keszthelyi, vonyarcvashegyi és zalakarosi kempingjei, valamint zalaegerszegi hotelje, két zalakarosi szállodája szervesen illeszkedjen abba a komplex fejlesztési programba, melyet a Balaton körül szeretnénk megvalósítani.
 
Meggyőződésem ugyanis, hogy a Balatont felvirágoztatni, turisztikai értelemben egy más Balatoni arculatot, választékot teremteni csak úgy lehet, ha az az alap, amivel most rendelkezünk - a cégek megvásárolása révén - adott, rendelkezésünkre áll. Stratégiai szempontból ugyanakkor roppant fontos számunkra, hogy a Zalatour megvételével egy további perspektivikus „kilépési” alkalom is megnyílik előttünk. Nevezetesen: a Zalakaros térségében való megjelenés lehetősége.
 
-Az elmúlt időszak történéseihez tartozik információink szerint, hogy a Siotourt „megvette” a Balatontourist.
 
-Ez így nem pontos, mivel szó sincs klasszikus vételről. Arról viszont igen, hogy a turisztikai cégeink racionalizálásához, működésük optimalizálásához hozzátartozik, hogy a társaságok tevékenységét, szervezeteit valamiféleképpen egybeolvasztjuk. Miután ugyanazt a tevékenységet végzik, teljesen értelmetlen három különböző jogi személyiségként és három különálló szervezetként működniük. Ez ugyanis kevésbé lenne hatékony, mint egyben. Mindennek technikájáról azonban még korai lenne nyilatkozni, folyik az előkészítés, amelyben rengeteg szakértő - a könyvvizsgálóktól az adott társaságok menedzsmentjéig – vesz részt.
- Annyit azonban már most tudni, hogy egy cég lesz, nevezetesen a Balatontourist, s annak székhelye marad Veszprémben.
-Ez így van. Azt azonban szeretném hozzátenni: ez korántsem jelenti azt, hogy az adott területeken jobban ismert márka-neveket - a déli parton a Siotourét, a nyugati parton a Zalatourét – ne tartanánk meg. Hiszen az üdülők, a partnerek az adott térségekben ezeket a neveket ismerik, így a marketingmunkában nélkülözhetetlenek.
 
- Mint mondotta, mindhárom cégnél foglalkoztatási garanciákat vállaltak, mégis kézenfekvő, hogy bizonyos beosztások, tisztségek megszűnnek.
 - Várhatóan igen, de végleges döntés még nem született, mivel ez korántsem egyszerű, hosszas előkészítést igényel. Nem érdemes most még arról szólni, hogy ki hova kerül, milyen beosztásba. Az azonban valószínű, hogy miközben a marketing és az értékesítés, illetve a fejlesztések koordinálása Budapestre koncentrálódik, a működtetés veszprémi központtal, illetve térségi kirendeltségekkel (igazgatóságokkal) zajlik majd. Mindennek a kialakítását a jövő szezon kezdetéig mindenképpen befejezzük.
 
- Kezdetben Ön az SCD Group ügyvezetője volt. Napjainkban már „csak” az igazgatóság elnöke. Miért?
 - Ma már túlságosan is szerteágazóvá vált a holding tevékenysége. Az eredeti ingatlanfejlesztő és befektető profil mellett megjelent a fővállalkozói, tervezői, építőipari, a turisztikai üzletág. Legújabban pedig a 22 áruházat - öt fővárosit, 17 vidékit - működtető Interfruct megvételével a kereskedelmi tevékenységünk alapjait is szeretnénk megteremteni, mindenekelőtt a vendéglátó-ipari és idegenforgalmi vállalkozások ellátására koncentrálva. Ezzel egy új Közép-európai kereskedelmi hálózat magját is „elvethetnénk” ha beváltja a hozzá fűzött reményeket.
 
Terveinkben egyes pénzügyi szolgáltatások bevezetése is szerepel. Mindez már olyan operativitást igényel az egyes területeken, amelyre egy ember semmiképpen sem vállalkozhat. Ugyanakkor a megfelelő, átgondolt stratégia kidolgozása, érvényre juttatása igényli a csakis erre koncentráló igazgatóság-elnöki tevékenységet. Választani kellett és én az utóbbi mellett döntöttem.
 
- Térjünk vissza a Balatonhoz. Hol tartanak jelentős fejlesztési terveik, nagyszabású projektjeik megvalósításában?
 - A bőséges feladatot jelentő akvizíciók megalapozása, végrehajtása, a szükséges szervezeti struktúrák megteremtésének előkészítése mellett az első ütemben a déli part kempingjeinek minőségi fejlesztésébe fogtunk, többek között Siófokon és Zamárdiban.
 
Az északi parton is szeretnénk mielőbb több kempinget 4-5 csillagossá fejleszteni. A következő ütem a nagyobb projekteké, de Zamárdiban már elindult a beruházás előkészítése (tervezés), amelyben a három autóskemping húszhektáros területén 18-19 milliárd forintból jachtkikötőt, villaparkot és vízi szórakoztató-központot is létrehozunk.
 
Az Aranyparton pedig már folyik a 4,5 milliárdos Club 218 beruházás megvalósítása. Az északi parti fejlesztések konkrétumain most dolgozunk.
 - A tervek lenyűgözők, megvalósításuk bőséges feladatot ró a krónikásokra is.
- Ez legyen a legnagyobb gond.
Publikálta
null
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Választókerület(ek)