Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Család

Egészség

Fogyasztóvédelem

Hobby

Közösség

Partnerség

Szabadidő

Szentendre


VÁRKONYI EMLÉKKŐ AVATÁSA 2.
Kőszegi Ábel mesélte el az emlékmű születésének történetét: Hosszú ideje kezdeményeztük a kultuszhely kialakítását a Várkonyi utcában, tudva azt, hogy a művész életében milyen fontos szerepet játszott a 7. szám alatti nádfedeles „parasztház” és azt is, hogy a Vígszínház milyen lelkesedéssel fogadta ötletünket.  Az emléktáblára több terv is készült, a technikai megoldás már megvolt, hogy milyen legyen az emlékmű, de állandóan kerestük a művészt, aki elkészíti Várkonyi Zoltán megidézését domborművön, vagy más formában. 2011-ben már kaptunk is egy konkrét művészeti tervet, de az nem tetszett a Vígszínháznak, nem jött át az alkotáson a művész egyénisége, szellemisége.

2012-ben fordulópont következett be, mivel ez az  év a művész születésének centenáriuma. Tudtuk, hogy most vagy soha! Meg kell csinálnunk a kultuszhelyet!

Kiderült, hogy korábbi engedélyeink már elavultak és a Művészeti Tanácshoz kellett fordulnunk támogatásért. Áprilisban Széles Katalin vett részt a tanács ülésén, ahol a résztvevőknek nem tetszett  az általunk beterjesztett javaslat, azonban nagyon jó ötleteket vetettek fel és segítségüket is felajánlották. Ezután hihetetlen gyorsasággal történtek az események. Pistyúr Imre javaslatára a kalászi kőbányában találtunk egy emlékkőnek alkalmas,  megmunkálatlan kődarabot, Mészáros János segített a kő elhozatalában,  Páljános Ervin szobrászművész elkészítette az emléktábla tervét, Pajzs Béla bronzöntő kiöntötte és elkészítette a táblát, Ungváry Krisztián ismét kitisztította és rendbe tette az emlékoszlop környezetét, vagyis hihetetlen összefogással és önzetlen munkával kb. egy hónap alatt elkészült az emlékmű.

Külön meg kell köszönnünk Alföldiné Petényi Zsuzsa főépítész,  Pintér Ádám képviselő segítő munkáját és Dukay Igor tájvédelmi mérnöknek, aki kezdetektől segítségünkre van a Sztelim projekt megvalósításában.

Büszkék vagyunk erre a szép emlékműre és erre a kultuszhelyre, ami ezután már egy fontos találkozási pontja lesz a helyieknek és reméljük a városunkba látogatóknak is, azáltal, hogy az emlékmű a Sztelim tanösvény egyik állomása is.

Külön kiemelnénk a Vígszínház aktív együttműködését, segítségét és támogatását, külön megköszönve Lázár Egon gazdasági igazgató munkáját, aki mindvégig velünk együtt támogatta a projekt megvalósulását.

Ezután a Vígszinház művészei mondták el köszöntőiket, a színház és a mester tanítványainak üzenetét. Halász Judit, Lukács Sándor, Tahi Tóth László és Venczel Vera megidézték a tanáruk, igazgatójuk, főrendezőjük emlékét írásaival, mások emlékezetének felolvasásával.

Végül Pintér Ádám, a  városrész képviselője  adja át   Szentendre Város Önkormányzata üdvözletét a megjelenteknek.

A megemlékezés zárásaként a Vígszínház és Egyesületünk helyzete el koszorúját az emlékkőnél.

Az ünnepkő közönség ezután átment a Szamos Cukrászdába, ahol folytatódott a Várkonyi megemlékezés.

képek az Egyesület Facebook oldalán láthatók

Publikálta
Pismány Barátainak, Egyesülete