Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Család

Egészség

Fogyasztóvédelem

Hobby

Közösség

Partnerség

Szabadidő

Szentendre


VÁRKONYI EMLÉKKŐ AVATÁS 1.
 Május 24-én csütörtökön 17 órakor kis csoport gyülekezett a Várkonyi utcában. Főként a helybeliek, de hamarosan megérkezett a Vígszinház kisbusza is vendégeinkkel.

A megjelenteket először Széles Katalin, a  Pismány Egyesület elnöke köszöntötte. Rövid köszöntőjében elmondta a kultuszhely kialakításának történetét: „ Ahogy a városunkban is csak a Belváros létezik, fejlődik mi is úgy gondoltuk, hogy Pismánynak csak  Skanzenre néző oldala van. 2003-ban jelentkezett egy lelkes csapat Pismány hegy másik oldaláról, a Várkonyi és  Berkenye utcából, akik a Sztelim projektet és a kultuszhelyek kialakításának terveit  hozták  Egyesületünkbe.

Örömmel fogadtuk lelkes tenni akarásukat, szorgalmukat és főként kitartásukat, aminek eredményeként most  itt állunk és kultuszhelyet avatunk. 

Pismány hegy korábban szőlőtermelő vidék volt a filoxéra pusztításáig, majd a XX. században a kiskertek uralták  a hegy mindkét oldalát. A kadarka szőlő és a borkultúra hagyományait már felélesztettük és  borünnepeken emlékezünk elődeink borkultuszára.

Pismány fiatal városrész, két évtizede kezdődött el a terület lakóövezetté fejlődése.   Hagyományok kialakulásához ez még rövid idő. 

Most mégis találtunk egy lehetőséget egy kultuszhely kialakítására, a Várkonyi emlékmű elkészítésével. Ezentúl  már nemcsak   lakóhelyünkre igyekszünk majd a Várkonyi utcán át, hanem az Emlékkőre tekintve, egy olyan emberre emlékezhetünk, aki itt töltötte feleségével, Szemere Vera színésznővel és fiukkal, Várkonyi Gábor filmrendezővel nagyon kevés  szabad ideje egy részét, aki itt látta vendégül  korának szellemi nagyjait, írókat, költőket, színészeket, és aki kivételes alkalmakkor magánemberként is megpihent  családjával a kert cseresznyefái alatt.

A kultusz teremtés  modern életünkben is fontos, mert  lehetővé teszi emlékeink megbecsülését,  ápolását,  megőrzését.  Hogy ez a kultuszhely létrejött abban sokan közreműködtek, DE KŐSZEGI ÁBEL  egyesületünk alelnöke nélkül az egész projekt nem jött volna  létre.”

 

Publikálta
Pismány Barátainak, Egyesülete