Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Bácsfeketehegy

Család

Egészség

Ifjúság

Közösség

Nőkről

Pályázat

Partnerség

Szabadidő

Szentendre

Vajdaság


Ifjúsági Garancia
 

Mi az ifjúsági garancia lényege?

Az ifjúsági garancia a fiatalkori munkanélküliség leküzdésére irányuló új megközelítés, amely garantálja, hogy minden 25 év alatti fiatal – függetlenül attól, hogy szerepel-e a foglalkoztatási szolgálatok nyilvántartásában – az iskolai tanulmányai befejezését vagy a munkanélkülivé válását követő 4 hónapon belül megfelelő színvonalú, konkrét foglalkoztatási vagy továbbképzési ajánlatot kap.

Ez a színvonalas ajánlat az egyéni körülményeket és igényeket figyelembe véve jelenthet álláslehetőséget, tanulószerződéses gyakorlati képzést, szakmai gyakorlatot vagy továbbképzési lehetőséget.

Az EU tagállamai 2013 áprilisában támogatásukról biztosították az ifjúsági garancia elvét (lásd az ifjúsági garancia létrehozásáról szóló (2013. április 22.- 2013/C 120/01).

Mire van szükség az ifjúsági garanciarendszerek létrehozásához?

Az ifjúsági garancia rendszerének kidolgozása és működtetése szoros együttműködést igényel valamennyi érdekelt fél, azaz a tagállami hatóságok, a foglalkoztatási szolgálatok, a pályaorientációs tanácsadó irodák, az oktatási és szakképzési intézmények, az ifjúságsegítő szolgálatok, a gazdasági szereplők, a munkáltatók és a szakszervezetek részéről egyaránt.

Központi szerepe van a korai beavatkozásnak és aktivizálásnak, és sok esetben a reformok is elengedhetetlenek, például a szakképzési és egyéb képzési rendszerek területén.

Az uniós tagállamok feladata jelenleg az ifjúsági garanciával kapcsolatos nemzeti végrehajtási tervek kidolgozása (  országok stratégiái:  http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1090&langId=hu) . Az Európai Bizottság minden tagállamnak segítséget nyújt a végrehajtási terv és az ifjúsági garanciarendszer mielőbbi létrehozásához.

A Bizottság emellett támogatja a bevált módszerek kormányok közötti megosztását is, elsősorban az európai foglalkoztatási stratégia kölcsönös tanulási programja ( http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1047)  révén.

Sikertörténetek

Finnország már korábban létrehozta saját, átfogó ifjúsági garanciarendszerét. Az élet- és munkakörülmények javítását szolgáló európai alapítvány, az Eurofound értékelése azt állapította meg, hogy 2011-ben a fiatal finn álláskeresők 83,5%-a a munkaügyi hivatalban való regisztrációtól számított 3 hónapon belül sikeres ajánlatot kapott. A finn rendszerben rövidebb időn belül vázolnak fel személyre szabott pályatervet a fiatalok számára, mindez pedig végeredményben a munkanélküliség csökkenéséhez vezetett.

Az ehhez hasonló tagállami kezdeményezésekről további információk találhatóak a Bizottság 22 uniós nyelven elérhető szolgálati munkadokumentumában.

Az ifjúsági garancia költségei és hasznai

Amíg valamennyi uniós tagállam meg nem határozza a rendszer végrehajtásának konkrét módját, nem állnak rendelkezésre pontos adatok ezzel kapcsolatban, a nemrégiben készült kutatások alapján azonban a várható előnyök sokkal jelentősebbek lesznek a költségeknél.

Az ifjúsági garanciarendszerek létrehozása az eurózóna országaiban a becslések szerint összesen évi 21 milliárd euróba fog kerülni, ami a GDP 0,22%-ával egyenlő. (Forrás: a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet jelentése az eurózónát sújtó foglalkoztatási válságról)

Lehet, hogy ez soknak tűnik, de a tétlenségért még ennél is nagyobb árat kellene fizetni. Azokra a fiatalokra ugyanis, akik nem foglalkoztatottak, valamint oktatásban és képzésben sem részesülnek, a becslések szerint évi 153 milliárd eurót költ az Unió (a GDP 1,21%-át), ha az ellátásokat, valamint az elmaradó bevételeket és adóbefizetéseket is figyelembe vesszük. (Forrás: az Eurofound jelentése az ifjúsági munkanélküliségről)

Az ifjúsági garancia egyes intézkedéseit azonban nagyobb ráfordítás nélkül is meg lehet valósítani. Az érdekelt felek közötti együttműködés megerősítése például nem igényel komolyabb kiadásokat.

Forrás : http://ec.europa.eu/social/

Publikálta
Együtt Egymásért Európában, Egyesület