Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Bácsfeketehegy

Család

Egészség

Ifjúság

Közösség

Nőkről

Pályázat

Partnerség

Szabadidő

Szentendre

Vajdaság


A hallgatóknak csak egy része tart a világgazdasági válságtól


Az Educatio Nonprofit Kft. az Országos Felsőoktatási Információs Központ megbízásából személyes megkeresésen alapuló, standard kérdőíves vizsgálatra került sor 2009 májusában és júniusában a hazai felsőoktatási intézmények nappali munkarendben tanuló hallgatói körében. 2006-ban, vagyis jóval a válság előtt is megkérdeztük a hallgatókat arról, hogy milyennek látják az elhelyezkedési esélyeiket a végzés után, egy-két éven belül. 

Az egyetemisták, főiskolások munkaerő-piaci várakozásait, elhelyezkedési terveit vizsgálta az a kutatás, amely az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. - Országos Felsőoktatási Információs Központ szakmai koordinálásával személyes megkeresésen alapuló, standard kérdőíves vizsgálatra került sor 2009 májusában és júniusában a hazai felsőoktatási intézmények nappali munkarendben tanuló hallgatói körében.
A kutatás során összesen 7 837 fő lekérdezésére került sor. A 14 képzési területre, nemekre, évfolyamokra és a képző hely székhelyére (településtípus) országosan reprezentatív mintán folytatott vizsgálat az Educatio - OFIK Felsőoktatási Műhelyének munkatársainak szakmai koordinálása mellett zajlott.
A Diplomás pályakövetés 2009. című kutatási program több vizsgálati kérdését a világgazdasági válság különösen aktuálissá tette. Általános tapasztalat, hogy a hallgatók igen megosztottnak mutatkoznak abban a kérdésben, hogy az általános negatív gazdasági folyamatoknak a saját szakterületükön milyen hatásuk van az elhelyezkedési lehetőségekre, a szakmai karrierépítésre.

A válaszadók fele (50,5%) úgy véli, hogy alapvetően rosszabbak lettek az elhelyezkedési lehetőségek az ő szakterületén. A másik nagy csoportot azok alkotják, akik ebben a tekintetben lényeges változást nem látnak a saját szakterületükön (40,9%). Nem meglepő módon pozitív hatást csak igen kevesen (5,1%) feltételeznek. A hallgatók egy része nyilvánvalóan csak általános benyomások, média hírek alapján fogalmazta meg véleményét, ám sokan lehetnek olyanok is, akik már dolgoznak az adott szakterületen vagy kapcsolatban állnak a szféra szakembereivel, így véleményük minden bizonnyal megalapozott információkon alapszik.


A világgazdasági válság hogyan érinti az elhelyezkedési lehetőségeket a szakterületeden? (%)
Három területet találunk, ahol egyértelmű többségben vannak az optimista álláspontot elfoglalók: a nemzetvédelmi és katonai, az informatikai és a jogi-igazgatási. (Ez utóbbi esetében meg kell jegyezni, hogy a jó eredményt itt elsősorban a rendőrtiszti főiskola hallgatóinak feltűnően pozitív várakozásai eredményezték, a képzésterület legnagyobb részét kitevő jogászképzésben résztvevők álláspontja az átlagoshoz közelít.) Az informatikus hallgatók kifejezetten bizakodóak elhelyezkedési lehetőségekeit illetően, hiszen csak kevesebb, mint egyharmaduk (29,2%) tapasztal negatív folyamatokat. A társadalomtudományi és a bölcsészettudományi szakokon tanulók átlagosnál pozitívabb várakozásai ellentétben állnak több szakértő véleményével, ám közel sem biztos, hogy nem a hallgatók álláspontja a reálisabb.

Külön említést érdemelnek a gazdasági szakos hallgatók: az évek óta legnépszerűbb képzésterületen tanulók az egyik legpesszimistább csoportot alkotják, hiszen közel kétharmaduk (63,2%) kifejezetten negatív tendenciákat tapasztal a saját szakterületén, legalábbis rövidtávon. Ez azért is érdekes eredmény, mert a közvélekedés éppen ellentétes képet fest a pénzügyi szféráról. A legpesszimistábbak azonban az agrárhallgatók, akiknek több mint kétharmada (68,2%) úgy vélekedik, hogy elhelyezkedési kilátásaik kifejezetten romlottak az utóbbi egy évben.


A világgazdasági válság hogyan érinti az elhelyezkedési lehetőségeket a szakterületeden?
A világgazdasági válságra való rákérdezés, az erre vonatkozó válaszok értelmezését azonban más megvilágításba helyezi, ha a végzés utáni elhelyezkedési kilátásokkal kapcsolatban különböző években ugyanúgy feltett kérdéseket vetjük össze (a válságra értelemszerűen korábban nem kérdeztünk rá).
2006-ban, vagyis jóval a válság előtt is megkérdeztük a hallgatókat arról, hogy milyennek látják az elhelyezkedési esélyeiket a végzés után, egy-két éven belül. Nos, szinte teljesen megegyező válaszokat kaptunk három évvel ezelőtt és idén is. Ezek szerint a leendő diplomások döntő többsége (83,9%) úgy véli, hogy jó esélye van arra, hogy a végzés után 1-2 éven belül a szakterületén, számára megfelelő munkakörben tud majd elhelyezkedni, és mindössze 13,7% azok aránya, akik pesszimisták e téren. Az ellentmondásos eredmények mögött a válság elsődleges percepciói, a „válság” megítélésével kapcsolatos elvárásoknak vagy feltételezett elvárásoknak való megfelelés érhető tetten, mintsem annak tényleges hatása az elhelyezkedési esélyek megítélésére.


Mennyire valószínű, hogy a végzés után 1-2 éven belül a szakterületeden megfelelő munkakörben tudsz majd elhelyezkedni?
A Diplomás pályakövetés 2009. című kutatási program részeként elsőként a hallgatók körében került sor országos vizsgálatra 2009. május-június hónapokban. Az első országos vizsgálatban összesen 7.837 nappali alap- és osztatlan képzéses hallgató lekérdezését folytattuk le. A második országos vizsgálat 2009 őszén indul, amikor 5.500, két éve diplomát szerzett fiatalt keresnek fel személyesen a kérdezőbiztosok, a hallgatói vizsgálathoz hasonlóan képzésterületek és nemek szerint országos reprezentatív mintán. Az országos kutatások mellett 2009-2010-ben több kapcsolódó vizsgálat is zajlik majd, melynek során az oktatók és a munkaadók tapasztalatait összegzik a kutatók, továbbá a végzettek kompetenciáinak felmérésére kerül sor.
A Diplomás pályakövetés 2009. kutatás a TÁMOP 4.1.3 Központi Diplomás Pályakövető Rendszer kiemelt projekt keretében valósul meg. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap, az Európai Szociális Alap és a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.
Forrás: EDUCATIO Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft.
Az EDUCATIO Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. az Oktatási és Kulturális Minisztérium által alapított közhasznú társaságként a magyar köz- és felsőoktatás tartalmi, módszertani megújításával, központi oktatásügyi szolgáltatások fejlesztésével és üzemeltetésével foglalkozik. A Társaság a szakmapolitika szereplőinek, illetve a magyar köz- és felsőoktatási rendszer minden érintettjének nyújtja szolgáltatásait, tevékenységeit elsősorban állami és európai uniós források hatékony felhasználásával végzi. Az EDUCATIO kiemelten fontosnak tekinti az oktatási esélyegyenlőség, a fejlesztések eredményeihez való egyenlő hozzáférés biztosítását. További információk: www.educatio.hu


 


 

Publikálta
Együtt Egymásért Európában, Egyesület