Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Bácsfeketehegy

Család

Egészség

Ifjúság

Közösség

Nőkről

Pályázat

Partnerség

Szabadidő

Szentendre

Vajdaság


BÁCSFEKETEHEGY-FEKETICS TÖRTÉNETE
 Feketeegyház települést 1465-ben említik először oklevélben a Marótiak birtokaként. Később Mátyás király Belmosevics Miklósnak adományozza a települést. A falu a Mohácsi vész után (1526) tovább él, a Krivaja patak mentén a Telecskai fennsík déli nyúlványain, Bácska középső részén. 1580-ban és 1590-ben 28 adózó házzal kerül említésre, de már nem eredeti nevén, hanem Feketehegy név alatt. Későbben lakosságcserére kerül sor és 1652-ben a falu neve a török defterekben Feketics néven jelenik meg. Ugyanis a törökök állandó zaklatása miatt a szerbek kénytelenek északabbra költözni családtagjaikkal, így a falu etnikai összetétele is megváltozik. Mivel a falu a hadak vonulási útjába esik, ennek következtében elnéptelenedik, a kúlai uradalom birtokában pusztává válik.

 

A zentai csata után, a karlócai békekötéssel (1699) a török kénytelen feladni e területeket. Bácska területén ekkor csupán mintegy 50-60 állandóan lakott település létezett. A gyér lakosságot a korábban, az Arsenije Csernojevics vezette nagy népvándorlás után (1690) beköltözöttek, főleg szerbek képezték - akik határőrként, osztrák fennhatóság alatt (a Tiszánál) szolgáltak.

A mai Vajdaság betelepítése 1720-ban kezdődött, gróf Grassalkovics Antal kezdeményezésére, de nem sok sikerrel. Azután Mária Terézia szorgalmazta a betelepítést, udvarhű rajnavidéki németekkel. II. József trónra lépésével megindul Bácska és Bánát betelepítése.

Bácsfeketehegy lakosságát - akiket a kunok kései leszármazottainak tartanak, a mai Magyarországról, a Nagykunság területéről telepítették, református magyarokkal.

A kunok,  mint utolsó letelepedett nomád törökös nyelvet beszélő nép, IV. Béla magyar király idejében (1245) nyernek bebocsátást a Kárpát-medencébe. Az évszázadok során  a magyarokba olvadtak, de kun tudatukat a mai napig megőrizték.

 

Az új telepesek Feketity pusztára költöztek 1785-ben, a magyarországi Kunhegyesről és részben Tiszaburáról. Mintegy 211 család (963 fő) az újonnan létesített falut Feketehegynek nevezte el. Házaikat saját maguk építették fel. Földet anyagi helyzetük (jószágaik száma) és munkabírásuk (családszámok nagysága) szerint kapták. Épületfa helyett házanként pénzbeli térítést kaptak. Három éven keresztül adó és közteher mentesek lettek. Kölcsönként, vetőmagot-gabonát kaptak.

 

A telepesek mindjárt megszervezték az iskola működését és a református templomuk építését. Első papjukat még Kunhegyesről hozták magukkal, aki az anyakönyvet kezdte vezetni, mi szerint az első gyermek születése Feketehegyen 1785. május 29.-én történt. Az 1820-as évektől németek települtek a faluba, akik később a lakosság számának egyharmadát tették ki.

 

Az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc tragikusan érintették Feketehegy lakosságát. 1849. január 23-án történt a "Mári-napi szaladás"- mert tartva a szenttamási szerbek megtorlásától, menekülni voltak kénytelenek, főleg Kiskunhalasra. Az osztrákhű németek a faluban maradtak ... A falu lakosságának visszatérésére csak hónapok múlva került sor. Házaikat, gabona vermeiket kifosztva, felgyújtva találták. Ezután került sor a keserves újrakezdésre!

 

Az első világháború befejeztével az országhatárok megváltoztak. Felbomlott az Osztrák-Magyar monarchia és megalakult a Jugoszláv Királyság. 1920-ban a falutól kb. 4 kilométerre, a Tománovity-féle birtokon egy kis falu létesült, Novo Selo néven. Lakosai a szerb önkéntesek családjai (21) kaptak engedélyt a letelepedésre, akik Dalmáciából, Likából és Hercegovinából érkeztek.

 

1941-ben a magyar katonai hatóság kitelepítette a szerbeket (Novo Selo-ból), és helyüket bukovinai székelyek foglalták el, akiket 1944-ben a szovjet hadsereg menekülésre késztette. Ezután, a visszatért szerb családok elfoglalták egykori otthonaikat. A kis falu tovább élt, de az idők folyamán az infrastruktúra hiányában elsorvadt, lakosai beköltöztek immár Feteticsre, ahol a második világháború után gyökeres változások történtek. A német ajkú lakosságot teljesen kitelepítették, a zsidóság pedig eltűnt a faluból. A kitelepítettek házaiba Montenegróból, Boszniából, Koszovó-Metóhiából 1946 végéig új telepesek-kolonisták érkeztek, főleg a kotori öböl környékéről (196 család). A kolonizáció végéig 352 család érkezett 1751 fővel.

 

Feketicsen újból vegyes összetételű lakosság alakult ki. A társadalmi és politikai változások itt is megtörténtek: a kollektivizáció és az államosítás. Megalakultak a termelő paraszt szövetkezetek, melyek későbbi egyesülései után, a Mezőgazdasági Birtok neve alatt szerepeltek, a mezőgazdasági termékek felvásárlásával foglalkozó Földműves Szövetkezet mellett. Az egykori szerény cipész (suszter) szövetkezetből nőtt ki a tekintélyes elismerést érdemlő "Antilop" cipőgyár. A falu kereskedelme is szövetkezeti alapon létesült, majd községi szintű (Kishegyes és Szikiccsel) "Kivaja" vállalattá fejlődött. Ma, ezek a létesítmények zömmel a privatizáció folyamatában magánkézbe kerültek.

 

Felépült az új modern iskola és mellette a sportcsarnok, ami lehetőséget nyújtott a sportélet fejlődésének. A Művelődési Egyesület állandó jelleggel nagyon sok fiatalt mozgósít. A megújult könyvtár, a Művelődési Otthon és a Teleház a lakosság szívesen látogatott helye lett. A nemrég alakult civil szervezetek munkája egyre jelentősebb lett a település életében. Ezek: Zöld dombok, Izida, Katicabogár, Hestia, Udruzenje mladih, Gazdakör és a Nagycsaládosok. Az évente megrendezésre kerülő bácsfeketehegyi falu és meggynapok, valamint a szüreti napok látványossága színesebbé teszi a település arculatát.

Forrás: http://www.feketics.com

Publikálta
Együtt Egymásért Európában, Egyesület