Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

EU információk

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Jegyzet

Karrier

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közvélemény

Kulturális programok

Minisztériumok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Szabadidő

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Tudósítás


Hétköznapi demokráciadeficit - társasházi szorongások

 A demokráciát tanulni kell. Nem csak politikusainknak a Parlamentben, hanem nekünk is, főként akkor, ha egy társasházban élünk. Az elejére mindjárt egy kudarcos történet: de hát ezért állunk úgy, ahogy állunk!!!!     

 
Mottó:”Csak a nős férfi tudja, mi az igazi boldogság!!
/De akkor már késő!/
 
A közös költség problematikája egy Társasházi közösségben
 
A közös költségről lesz szó eme mottó apropójából.

 Az a helyzet ugyanis, hogy nem gondolkodunk, amikor megszavazzuk a többnyire emelkedő közös költséget, és aztán amikor nem tudjuk fizetni, már késő van. Meg kell tanulnunk a demokráciát a Társasházi közösségben is, hiszen a saját érdekeinket kell védeni sok esetben az általunk megválasztott számvizsgáló bizottsággal egyet nem értve, és akkor nem említettem a saját érdekekkel felvértezett közös képviselőt, aki leginkább körbeveszi magát szavazógéppel. A közös költséget nem fizetőkön nagy a nyomás, a tulajdonostársak kiközösítik, az új th. törvény szerint nem fizetés esetén már 3 hónap után is jelzálogot jegyezhetnek be az ingatlanukra.

 


 
 Szabad-e minden kritika és elemzés nélkül megszavazni a közös költséget akkor, amikor válságos időkben minden kiadásunkat racionalizálni és csökkenteni igyekszünk. Ez az idő már nem az olcsó kenyér, az olcsó áram időszaka!
 
Abban a 92 lakásos Társasházban történt, ahol irodát vásároltam. Tavaly megkaptam a 2009. évi gazdálkodásról szóló beszámolót, de az azt tárgyaló közgyűlés előttire írták ki a 120 milliós felújításról szóló döntést hozó másik, azaz első közgyűlést. Kicsit furcsállottam a sietséget egy ekkora horderejű döntésnél, de akkor még nem voltam aktív a házban. Csak kínos mm-ekkel a léc felett szavazták meg a szerény létszámmal jelen lévő tulajdonosok a beruházást elfogadva a kicsit titokzatos pályázatírásért és kivitelezésért javasolt vaskos pénzeket. Majd fizet mindenki - gondolták, de egyáltalán nem voltak még ebben az időben arról informálva, hogy milyen a ház gazdasági biztonsága, van-e más pályázati lehetőség, és valójában kinek mennyi felhalmozódott közös költség tartozása van. Pedig ezt is jó lett volna tudni!
 
Ekkor mélyedtem jobban el a 2009. év gazdálkodási számaiban és elképesztő dolgokat számoltam ki az adatokból. Olyat például,hogy a tulajdonosok 1.345eFt közös költséggel tartoznak /a teljes éves bevétel 10%-a fölött/, de vannak, akik túlfizették magukat mintegy 400eFt-al, így a közös költség tartozás „csak” 944eFt, azaz 7%.!Nem mondom! Akik többet fizettek, azok egy darabig nem fognak közös költséget fizetni, hiszen előre szaladtak, de ettől nem fognak a tartozók nekikezdeni az adósság törlesztésnek., tehát a két adat NEM összevonható. A Társasház könyvelője mégis azt tette, így szépítette a lakók fizetési hajlandóságát. Annál is inkább, mert jellemzően kevés kisösszegű tartozást tartanak nyilván, inkább néhány nagy összeggel tartozó adja a kritikus összeg zömét, akik nyilván tartósan bajban vannak.
 
   Felfedeztem, hogy 900e Ft-t fizettek biztosításra, de mindössze 90eFt-s kárösszeget térített a biztosító. Vagy rosszul van a biztosítás típusa megválasztva, vagy a tulajdonostársak nem tudják, hogy milyen károkat-ablaktörés, beázás, betörés stb. lehetne a Társasház biztosítására elszámolni.
 
   Több kukát rendel a ház, amibe nagyon kényelmesen terjedelmes PET palackokat láttam rendszeresen. Javasoltam, adjunk le egy kukát –évi 250eFt-s megtakarítás- és összenyomva tegyük be a PET palackokat Mivel azonban vannak olyan lakók, akik szívesen pénzre váltanák azokat, így be sem kellene a kukába tenni, hanem egy szelektív nagy zacskót elhelyezve a  kényelmesen fűtött (!) kukatárolóban, máris sokat tettünk egymásért, a pénztárcánkért és a zöld környezetért.
 
   Láttam, hogy a közös képviselő munkaszerződéssel van foglalkoztatva, és jelentős bérjárulékot fizet utána a Társasház, miközben mások számlás közös képviselővel dolgoznak, és így sokat takarítanak meg.
 
Ezeket az észrevételeket átadtam a közös képviselőnek azzal a kéréssel, hogy üljünk le megbeszélni .A számvizsgáló bizottsági tagoknak is eljuttattam javaslataimat, hogy beszéljük meg. Senki nem akart semmit megbeszélni, miközben roskadoznak az emberek a terhektől. Akkor azt kértem írásban a közös képviselőtől, hogy ismertesse javaslataimat a közgyűlésen a jelen levőkkel, mert nem tudok azon megjelenni. Írásban átvette a javaslatokat, de utóbb megtudtam, nem tájékoztatta a tulajdonostársakat a megjegyzéseimről, így azok a tavalyinál magasabb közös költséget szavaztak meg. A fentiekből kiderül, hogy pedig azt jelentősen csökkenteni tudtuk volna.
 
 A bajban lévő tulajdonostársakat tudtam volna mediálni a Számvizsgáló Bizottsággal, elvégre azoknak a tulajdonosok érdekeit kellene képviselni, ami nem éppen az egyre emelkedő közös költség. Elképzelni sem tudom, milyen „összetartás” van a közös képviselő és holdudvara között, de ehhez több és véleményét vállaló tulajdonostársakra van szükség.
 
El kell, hogy jöjjön ez az idő is!   
 
Sasági (sasagi55@gmail.com)(Forrás:Civilhír)

Publikálta
null