Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
szakszervezetek


A VASAS SZAKSZERVEZETI SZÖVETSÉG

A Vasas Szakszervezeti Szövetség Szövetségi Tanácsa 2001. szeptember 26-án döntött először a nők és férfiak esélyegyenlőségét elősegítő politikájáról. Ez a felelősségteljes döntés egyszerre szolgálta a vasasszakszervezet modernizációját, tagjai életminőségének javítását, társadalmi megítélésének változását.
Szövetségünk alapvető érdeke nem változott: arra törekszünk, hogy a nők és férfiak közötti megkülönböztetés a munka világában megszűnjön, az egyenlő bánásmód mindenütt megvalósuljon,  a munkahelyeken a munkáltatók ESÉLYEGYENLŐSÉGI TERVET készítsen az üzemi tanács, vagy a szakszervezet részvételével.
„Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról” szóló 2003. évi CXXV. törvény napjainkban már ismert, ebből adódóan az alábbi feladatokat határozzuk meg:

  • nők és férfiak közötti esélyegyenlőség  elveit alkalmazzuk munkánk minden területén
  • minden rendelkezésünkre álló eszközzel fellépünk a munkahelyi erőszakkal és zaklatással szemben, a „zéró tolerancia” alkalmazásával
  • kezdeményezzük és ellenőrizzük az egyenlő vagy egyenlő értékű munkáért egyenlő bér elvének érvényesítését
  • alapszervezeteink kísérjék figyelemmel a munkaerő-felvétel, a felvételi beszélgetés (interjú), az álláshirdetés,  a  képzési/beiskolázási tervek, a vezetői előléptetések gyakorlatát, ha szükséges lépjenek fel az esélyegyenlőség megvalósítása érdekében
  • felvilágosítással segítjük, hogy a munkavállalók  az egyenlő bánásmód megsértése,  jogaik megvédése érdekében eljárhasson, végső esetben az Egyenlő Bánásmód Hatóságnál  panaszaik rendezése érdekében
  • ösztönözzük,   a közvetítés és  döntőbíráskodás intézményének igénybevételét az egyenlőséggel és a munkaidővel kapcsolatos konfliktusok rendezésére
  • igényeljük és segítjük, hogy a munkaadók és a helyi szakszervezetek a Kollektív szerződések mellett Esélyegyenlőségi terveket készítsenek
    fellépünk a közvetett és közvetlen diszkrimináció minden formájának tilalma mellett
  • a nőbizottság és az ifjúsági bizottság között  szorosabb együttműködést alakítunk ki
  • támogatjuk az egy életen át tartó tanulás elvének megvalósulását (különösen a GYES-ről visszatérők esetén) oktatásnál, képzésnél, továbbképzésnél az előnyberészesítés elve alapján
  • fellépünk az anyasággal, apasággal összefüggő jogosultságok biztosítása érdekében, valamin a  gyermekneveléssel kapcsolatos azonos feltételek megteremtéséért
  • szükség esetén bírósági perek indítását kezdeményezzük

A fentiekben meghatározott feladatok végrehajtásának segítésére alakítottuk ki a Vasas Szakszervezeti Szövetség „A Nemek Közötti Esélyegyenlőség Szövetségi Programját”, figyelembe véve  a hatályos magyar jogszabályokat és az Európai Unió elvárásait. 
 

A Vasas Szakszervezeti Szövetség Nemek Közötti Esélyegyenlőségi Programja

1. A központi adatbázisunkat kibővítettük a női szakszervezetei tagjainkra vonatkozó adatokkal, amelynek folyamatos feltöltése alapot ad elemzésekre, a változások figyelemmel kísérésére.
Felelős: - Szövetség szervezetpolitikai alelnök

2. A bérek, keresetek alakulásának szövetségi szintű elemzésénél külön vizsgáljuk a nők keresetét, figyelembe véve az egyenlő értékű munkáért egyenlő bér elvét.
Felelős: - Szövetség érdekvédelmi alelnöke

3. Figyelembe vesszük a Szövetség éves költségvetés tervezésénél az esélyegyenlőségi program megvalósításának költségeit.
Felelős: - Szövetség elnöke

4. A hierarhia minden szintjén a szakszervezeti tisztségviselők választása, illetve  kooptálása esetén, fontos szempont legyen, hogy tükröződjön a  szakszervezeti tagság nemek közötti aránya.
Felelős:  - Szövetség elnöke
             

5. A központi, regionális és szakmai szövetségek képzési programjaiba minden évben beépítjük az esélyegyenlőséggel összefüggő jog, kötelesség és szövetségi elvárások tisztségviselőkkel történő megismertetését.
Felelős: - Szövetség képzési csoport
           

6. A kollektív szerződések megkötésére, illetve módosítására vonatkozó szövetségi ajánlásba beépítjük a női munkavállalók helyzetének javítására teendő intézkedéseket.
Felelős:- Szövetség  érdekvédelmi alelnöke

7. Összeállítást készítünk az előnyben részesítés bemutatására, propagálására. Készen állunk arra, hogy próba pert indítunk a munkavállalók hátrányos megkülönböztetéséből adódó törvénytelenségek felszámolására.
Felelős:- szakmai szövetségek vezetői
             
8. Az esélyegyenlőségről és egyenlőbánásmódról szóló szövetségi szintű rendezvényt tartunk évente külső előadók közreműködésével.
Felelős: - Szövetség elnöke

9. Pályázatok útján bővítjük az esélyegyenlőség programjának megvalósítására fordítható anyagi forrásokat.
Felelős:  - Nőbizottság vezetője

10. A médiákon keresztül megjelenítjük az esélyegyenlőség aktuális témáit. Az info busz szórólapjai közzé az esélyegyenlőséggel kapcsolatos szórólapot készítünk.
Felelős: - Szövetség képzési csoport
        
 
11. A törvénytervezetek, kormányszintű intézkedések véleményezésénél figyelembe vesszük a nemek közti esélyegyenlőség szövetségünk által elfogadott elveit
Felelős: - Szövetség elnöke
  

12. Az esélyegyenlőségi program végrehajtásának helyzetét a Szövetség Elnöksége évente értékeli
Felelős: - Szövetség szervezetpolitikai alelnök
         
 
13. Szakmai segítséget nyújtunk a közvetett és közvetlen diszkrimináció felismerése,  a nem kívánatos formák kiiktatatására.
Felelős: - Nőbizottság vezetője
 
14. A gyakorlati tapasztalatok
  megismerése, hasznosítása érdekében  adatbázist hozunk létre: gyűjtjük  és közreadjuk a már elkészült esélyegyenlőségi terveket.
Felelős: - Nőbizottság vezetője
     

A Szövetségi Tanács a program módosítását a 2008. február 28-ai ülésén elfogadta.


A Szövetségi Tanács ajánlja  a régiós és szakmai szövetségek, valamint a munkahelyi szervezetek számára azt, hogy készítsenek saját programot a Szövetség nemek közötti esélyegyenlőségi programja alapján, melyhez a Nőbizottság segédanyagot ad.

Publikálta
Novákné, Lepsényi Éva