Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Amikor a kerékpáros okoz balesetet...
 Amikor a kerékpáros okoz balesetet...

A jó idő érkezésével ellepték az utakat a motorosok és kerékpárosok, így megnövekedett a kétkerekűek balesetének száma is. A kis- és nagymotoroknál kötelező a kötelező biztosítás, viszont a kerékpárosok többsége nem rendelkezik ilyennel, ami gyakran bonyolult helyzetet eredményezhet, hiszen a károkozónak „zsebből” kell kifizetni.

Hazánkban nem túl elterjedt biztosítási forma a kerékpáros kötelező. A drótszamárra pattanók többsége nem rendelkezik biztosítással, ami gyakran bonyolítja a helyzetet, ha a kerékpáros hibájából következik be a baleset. A nagyobbaknál hivatalból intézkednek a rendőrök, de egy kisebb koccanásnál is jelentős kára keletkezhet az autósnak. Egy tükör, vagy karcolás, esetleg szélvédőcsere százezres tétel is lehet egy drágább autónál. Ezt pedig a károkozónak, vagyis a kerékpárosnak kell kifizetni – amennyiben ő a hibás.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy ugyanezek a szabályok érvényesek a gyalogosokra, illetve a személyi sérülésre is. Vagyis, amennyiben például egy gyalogost ütünk el kerékpárral és enyhébb esetben a ruhájában, vagy a füléhez ragadt mobiljában teszünk kárt szintén kötelezhetőek vagyunk a fizetésre. Az is előfordult már és bárkivel megeshet, hogy olyan szerencsétlenül ütjük el a gyalogost, hogy maradandó sérüléseket szenved. Ilyenkor ugyancsak felelősek vagyunk.
Szóval, nem is gondolnánk, hogy mennyi veszély leselkedik ránk, ha célunk eléréséhez, vagy csak szórakozásból kerékpárra pattanunk. Utánajártunk, mi is a helyzet, ha autósként "hibázó" kerékpárossal ütközünk, illetve kerékpárosként milyen lehetőségünk van a kártérítés fizetésének elkerülésére – főként, ha a vagányabbak közé tartozunk.

A Magyar Kerékpáros Klub például a tagsági díj befizetőinek felelősségbiztosítást is nyújt, de van biztosító, amely kimondottan kerékpáros kötelezőt is kínál ügyfeleinek. Igaz, ilyenre csak az Uniqa Biztosítónál bukkantunk (a klubtagokat is ez a cég biztosítja), de nem kizárt, hogy van, illetve lesz másnál is – mi nem találtunk. Vannak viszont olyan lakásbiztosítási formák, amelyeknél kerékpáros ámokfutásunk felelősségét is vállalják – érdemes rákérdezni.

Sokan nem is tudják, mit kell tenni, egy kerékpáros-autós „találkozónál”. Ilyenkor általában bonyolultabb a helyzet, hiszen két autó „koccanásánál”, ha a vétkes elismeri felelősségét, kitöltik a papírokat és „érzékeny búcsút” vesznek egymástól. A vétkes kötelezőjét kezelő biztosító pedig fizet.

Nagyjából hasonló a helyzet a kerékpáros baleseteknél, bár a legtöbbször az utolsó „apróság”, vagyis a fizetés szokott bonyolult lenni. Megesik, hogy a sokkra hivatkozva, utólag már nem ismeri el a kerékpáros a felelősséget, de manapság az anyagi lehetőségek is gyakori problémát jelentenek, vagyis hiába ismerte el, nincs pénz, amiből megtérítse a kárt.
Alapesetben mindenképpen a kerékpáros állapotát kell felderíteni, hiszen mégiscsak az autó az erősebb és egyfelől a segítségnyújtás elmulasztása miatt megbüntethetnek, másfelől később –  fizetésnél – hivatkozhat sokkos állapotra. A legtisztább esetben – amennyiben a kerékpáros elismeri a felelősséget –, akkor egymás között írásban(!) rögzíthetik a felelősségi viszonyokat, az eset pontos (rajzos és írásos) lejegyzésével, amire egy A4-es lap is elegendő, de célszerű a megszokott kárbejelentőt használni.

Az ilyen esetekre a szakemberek azért inkább a rendőri intézkedés kérését ajánlják – biztos, ami tuti.

Meggyesi Gyula
www.hirnok.hu
Publikálta
null